Ανόρθωση - Εθνικός 1-0 (Ημίχρονο)

- 06.01.2021

Το ΦΙΛΜ του αγώνα

-Έναρξη.

-5' Πεντάλεπτο στο ματς, η Ανόρθωση έχει την κατοχή και γυροφέρνει έξω απ' την περιοχή του Μπογκαντίνοφ.

-8' Τρίτη φορά στα πρώτα οκτώ λεπτά που η Ανόρθωση... έβγαλε επίθεση από δεξιά. Ωραίες συνεργασίες από Αμπαρτζουμιάν - Καλτσά, χωρίς αντίκρισμα οι σέντρες του Ελλαδίτη.

-14' Καλή στιγμή για τον Εθνικό. Σουτ του Κοστόφσκι από το ύψος της μεγάλης περιοχής, μπλόκαρε σταθερά ο Λόρια.

-16' ΠΕΝΑΛΤΙ για την Ανόρθωση, το κέρδισε ο Κβιλιτάια. Ο φορ της "Κυρίας" διεκδίκησε την μπάλα εντός περιοχής και από αριστερά μαζί με τον Κυπριανού, πρόλαβε και έβαλε το σώμα του, δέχθηκε πίεση και βρέθηκε στο έδαφος. Ο ρεφ Χριστοφόρου ήταν κοντά στην φάση, έδειξε το σημείο του πέναλτι και τιμώρησε με κίτρινη κάρτα τον Κυπριανού. Υπενθυμίζουμε ότι στο ματς αυτό δεν υπάρχει η δυνατότητα του VAR.

-18' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση! Ο Κβιλιτάια εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι για το 1-0! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

-22' Άσχημο χτύπημα, κεφάλι με κεφάλι για Γκαλίτσιο και Κοστόφσκι. Μικρή διακοπή στο παιχνίδι.

-24' Επανέναρξη του αγώνα.

-25' Καλή στιγμή για τον Εθνικό, ο Κονέ δεν μπόρεσε να νικήσει από κοντά τον Λόρια που έδιωξε σωτήρια!

-26' Στο έδαφος ο Κοστόφσκι, εντός περιοχής της Ανόρθωσης. Ζήτησε πέναλτι σε πίεση του Κορέια, σε διεκδίκηση της μπάλας στον αέρα. "Παίζεται" απ' τον Χριστοφόρου.

-31' Κλασική ευκαιρία για την Ανόρθωση! Ο Καλτσάς έφυγε ξανά στην πλάτη της άμυνας από δεξιά και έκανε το γύρισμα, ο Κβιλιτάια ήταν σε πλεονεκτική θέση στο δεύτερο δοκάρι και έκανε το πλασέ από κοντά, στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω.

-34' ΠΕΝΑΛΤΙ για τον Εθνικό! Εκτέλεση φάουλ του Κουσιάππα, ο Ντολεζάλ έκανε την κεφαλιά με την μπάλα να χτυπάει στο απλωμένο χέρι του Σελίν.

-34' ΧΑΜΕΝΟ ΠΕΝΑΛΤΙ για τον Εθνικό! Ο Κονέ ανέλαβε την εκτέλεση αλλά σημάδεψε το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Λόρια, ο οποίος έπεσε σωστά αλλά δεν χρειάστηκε να επέμβει.

-42' ΑΠΙΘΑΝΗ ευκαιρία για την Ανόρθωση! Ο Αμπαρτζουμιάν έκλεψε την μπάλα και μπήκε στην περιοχή. Έφτασε... φάτσα με τον Μπογκαντίνοφ, έκανε την προσποίηση και τον έριξε στο έδαφος, στη συνέχεια πάσαρε δίπλα στον Κβιλιτάια που απ' την μικρή περιοχή και σε κενή εστία, δεν βρήκε την μπάλα που πέρασα ανάμεσα απ' τα πόδια του και η ευκαιρία χάθηκε!

-45' Άστοχος ξανά ο Κβιλιτάια. Σέντρα του Καλτσά από δεξιά, κεφαλιά του Γεωργιανού επιθετικού από κοντά, έξω η μπάλα.

-45' Δύο λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

-Τέλος ημιχρόνου.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Λόρια, Βργκοτς, Σελίν, Γκαλίτσιος, Κορέια, Νταουσβίλι, Μαργκάσα, Μίχα, Καλτσάς, Αμπαρτζουμιάν, Κβιλιτάια.

Στον πάγκο οι Τζουρ, Π. Αρτυματάς, Κορρέα, Πηλέας, Χριστοφή, Ελουντού, Μανιάς, Χρυσοστόμου, Παρούτης.

ΕΘΝΙΚΟΣ: Μπογκαντίνοφ, Ιωάννου, Κ. Ηλία, Μιγκελίτο, Ντολεζάλ, Πρόγιτς, Κοστόφσκι, Κυπριανού, Κουσιάππας, Κουμής, Κονέ.

Στον πάγκο οι Στρατηλάτης, Μ. Ηλία, Παπαγεωργίου, Χαραλάμπους, Ντεϊβίσον, Κουντόμπιακ, Ζάκπα, Γκόρουπετς, Μωυσέως.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κυπριανού.

Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος

Α' Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος

4ος Διαιτητής: Νεοφύτου Νεόφυτος

Παρατηρητής: Αργυρού Μιχάλης