Αντίο Ευρώπη με βαριά πεντάρα για το Απόλλωνα

- 23.09.2020

Δέχθηκε συντριβή από την Λεχ Πόζναν

Στις 19:00 άρχισε το μεγάλο παιχνίδι του Απόλλωνα με την Λεχ Πόζναν, για τον 3ο προκριματικό του Europa League. Η ιστοσελίδα μας είναι στο ΓΣΠ...

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Ξεκίνησε το ματς, κάθε επιτυχία στον Απόλλωνα!

-1' Σουτ του Νταμπό από πλάγια θέση, δύσκολα σε κόρνερ ο αντίπαλος γκολκίπερ

-2' Έξυπνη κομπίνα στο κόρνερ από τον Απόλλωνα, η μπάλα έφτασε στον Αγκίρε σε καλή θέση εντός περιοχής αλλά το σουτ του με το αριστερό, κόντραρε στα σώματα των αντίπαλων αμυντικών

-10' Ευκαιρία για την Λεχ και απόκρουση από τον Δημητρίου. Ο Kaminski σούταρε εντός περιοχής και ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα ήταν έτοιμος

-11' Στο έδαφος ο Νταμπό. Φαίνεται να έπαθε τράβηγμα πάνω στο τρέξιμο. Κρατά τον δεξί μηρό

-12' Συνεχίζεται το ματς, ο Νταμπό είναι εκτός

-14' O Γιαννιώτας στη θέση του Νταμπό που δεν μπορεί να συνεχίσει

-15 λεπτά. Στο 39%-61% η κατοχή για τους Πολωνούς

-18' Επικίνδυνη σέντρα του Πίττα στον Μπένσοπ, ο Satka διώχνει σε κόρνερ

-25 λεπτά. Δυσκολεύεται ο Απόλλωνας να κρατήσει μπάλα και να κάνει το παιχνίδι του. Η Λεχ έχει κερδίσει προς το παρόν το κέντρο

-26' Επικίνδυνη σέντρα του Γιαννιώτα, ο Αγκίρε από κοντά δεν μπορεί να πιάσει την κεφαλιά

-29' Kίτρινη στον Μπένσοπ για σπρώξιμο στον Satka πάνω στην διεκδίκηση της μπάλας. Αυστηρή η απόφαση του ρεφ

-32' Κάρτα στον Satka που σταμάτησε τον Γιαννιώτα ο οποίος έφευγε στην αντεπίθεση

-34' Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα μετά από πολλή ώρα. Ο Ντένιτς σέντραρε από αριστερά και ο Ντιγκινί σούταρε στην κίνηση, με την μπάλα να φεύγει λίγο έξω. Θα ήταν ένα πολύ εντυπωσιακό γκολ αν πήγαινε μέσα

-41' Σκοράρει ο Απόλλωνας με τον Γιαννιώτα στην αντεπίθεση αλλά το γκολ σωστά ακυρώνεται ως οφσάιντ. Ο Μπένσοπ που πάσαρε στον Ελλαδίτη, ήταν οφσάιντ την στιγμή που δέχθηκε την μπαλιά απ' τον Πίττα

-41' Τελική για την Λεχ τώρα στην αντεπίθεση, με τον Ishak να κάνει ένα συρτό σουτ και τον Δημητρίου να αποκρούει

τρδ

-42' ΓΚΟΛ 0-1 οι Πολωνοί. Ο Tiba έφυγε στην πλάτη της άμυνας μετά από εξαιρετική πάσα-λόμπα του Ramirez και από κοντά πλάσαρε τον Δημητρίου

-Δυο λεπτά οι καθυστερήσεις

-Ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος. Πρέπει να ανεβάσει την απόδοσή του ο Απόλλωνας και να κερδίσει το κέντρο, να κρατήσει μπάλα και να πιέσει τους Πολωνούς οι οποίοι έχουν αρκετά κενά στην άμυνα

-Ξεκινά το 2ο μέρος με μια αλλαγή. Ο Λάρσον στη θέση του Πίττα

-47' ΓΚΟΛ... Εφιαλτικό ξεκίνημα στο 2ο ημίχρονο για τον Απόλλωνα. Ο Ishak έφυγε και πάλι στην πλάτη της άμυνας και από κοντά πλάσαρε για το 0-2. Παρόμοιο γκολ με το πρώτο

-52' Μακρινό σουτ του Tiba, λίγο έξω

-Δέκα λεπτά στο 2ο μέρος. Δεν μπορεί να κρατήσει καθόλου μπάλα η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή. Οι Πολωνοί σκόραραν σε δυο πολύ κρίσιμα χρονικά σημεία και ο Απόλλωνας είναι φανερά επηρεασμένος

-58' ΓΚΟΛ, 0-3. Στην αντεπίθεση ο Kaminski από το κέντρο έφυγε εντελώς μόνος, "πάτησε" περιοχή και πλάσαρε εύστοχα. Η Λεχ εκμεταλλεύεται πλήρως τα πολλά κεντά στην άμυνα του Απόλλωνα και όντας αποτελεσματική, παίρνει από νωρίς σκορ πρόκρισης

-60' Κίτρινη στον Σακέτι για φάουλ στον Tiba

-62' Ακόμα μια τελική για την Λεχ, με τον Sykora από το ύψος της περιοχής να σουτάρει λίγο έξω

-66' Ο Μάρκοβιτς στη θέση του Σακέτι

-67' Μέσα ο Νίκα Κατσαράβα, στη θέση του Ishak

-70 λεπτά στην Λευκωσία. Πλήρης απογοήτευση στον Απόλλωνα, που δεν μπορεί να αντιδράσει

-73' Δυνατό, συρτό σουτ του Ramirez από πολύ μακριά, λίγο έξω

-73' Ο Muhar αντικαθιστά τον Moder

-75 λεπτά. Τα πάντα έχουν κριθεί στο ΓΣΠ

-76' Αλλαγή, ο Skoras στη θέση του Kaminski

-78' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα στο 2ο μέρος, με το σουτ του Λάρσον από το ύψος της περιοχής να πάει λίγο έξω

-81' ΓΚΟΛ, 0-4. Συρτό σουτ του Sykora από το ύψος της περιοχής, η μπάλα ξεφεύγει απ' τον Δημητρίου και πάει στο τέρμα

-91' ΓΚΟΛ 0-5. Ο Tiba περνάει και τον Δημητρίου και πλασάρει από κοντά

-Τελευταίο σφύριγμα στο ΓΣΠ

ΑΠΟΛΛΩΝ: Δημητρίου, Πίττας (46' Λάρσον), Κατελάρης, Ρομπέρζ, Σάλαϊ, Αγκίρε, Ντένιτς, Σακέτι (66' Μάρκοβιτς), Ντιγκινί, Νταμπό (14' Γιαννιώτας), Μπένσοπ

-Στον πάγκο Παπαστυλιανού, Παναγιώτου, Βασιλείου, Ματέι

ΛΕΧ: Bednarek, Czerwinski, Satka, Crnomarkovic, Puchacz, Sykora, Tiba, Moder (74' Muhar), Kaminski, Ramirez, Ishak (67' Kacharava)