Το... αντίο στους ομίλους ήρθε με την πρώτη, ιστορική νίκη!

- 03.12.2020

Πέμπτο παιχνίδι στον όμιλο για την Ομόνοια και πρώτη ιστορική νίκη! Το βράδυ της Πέμπτης κέρδισε τον ΠΑΟΚ με 2-1 στο ΓΣΠ. Νίκη με πολλαπλά οφέλη (χρηματικό μπόνους και βαθμοί στην UEFA) αλλά όχι με... βαθμολογικό κέρδος στον όμιλο αφού στο άλλο ματς η Αϊντχόβεν κέρδισε την Γρανάδα εκτός έδρας με 1-0, με αποτέλεσμα τόσο το τριφύλλι όσο και ο ΠΑΟΚ να αποκλειστούν και μαθηματικά από την συνέχεια.

Η ομάδα του Μπεργκ μπήκε πολύ δυνατά, προηγήθηκε με τον Κακουλλή στο 9' αλλά δεν είχε την ανάλογη συνέχεια και στο 39' ισοφαρίστηκε από τον Τζόλη. Στο β' μέρος ήταν και πάλι ο ΠΑΟΚ που κρατούσε μπάλα, όμως η Ομόνοια άντεξε και στο τέλος πήρε τη νίκη με πέναλτι του Γκόμεθ (το κέρδισε ο Λοΐζου) στο 84'.

Η ιστοσελίδα του kerkida.net ήταν στο γήπεδο.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Ξεκίνησε το παιχνίδι

-2' Πρώτη ευκαιρία με το ξεκίνημα. Ο Τζιωνής γέμισε με κόρνερ, ο Ζίβκοβιτς έκανε κακή έξοδο, η μπάλα πέρασε από όλους και έφτασε στον Χούμποτσαν που από διαγώνια θέση στο "δεύτερο" δοκάρι, σούταρε μόλις έξω

-3' Νέα επικίνδυνη φάση. Μετά από κούρσα, ο Κακουλλής γύρισε από αριστερά αλλά ούτε ο Τζιωνής, ούτε ο Σενέ εξ επαφής δεν μπόρεσαν να κάνουν το τελείωμα. Μπήκε πολύ δυνατά η Ομόνοια

-9' ΓΚΟΛ 1-0!! Τρίτη και... φαρμακερή για την Ομόνοια. Ο Σενέ έκανε ωραία προσποίηση και πλασέ μέσα στην περιοχή, ο Ζίβκοβιτς απέκρουσε ασταθώς και ο Κακουλλής μάζεψε το "ριμπάουντ" και από κοντά άνοιξε το σκορ - Δείτε το εδώ

-13' Μετά από κάθετη του Τζιωνή, ο Κακουλλής μπήκε στην περιοχή και έπεσε στο έδαφος μετά από μαρκάρισμα του Βαρέλα. Τα ριπλέι που προβλήθηκαν δεν ξεκαθαρίζουν αν υπάρχει παράβαση

-Είκοσι λεπτά αγώνα. Η ομάδα του Μπεργκ μπήκε πολύ δυνατά, είχε φάσεις, σκόραρε και δεν κινδύνεψε καθόλου

-21' Αναγκαστική αλλαγή. Ο Κακουλλής είναι άτυχος αφού δεν μπορεί να συνεχίσει. Μέσα ο Σέχου

-23' Πρώτη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με το διαγώνιο σουτ του Α.Ζίβκοβιτς μέσα στην περιοχή να φεύγει λίγο έξω

-Μισάωρο στο ΓΣΠ. Οι φιλοξενούμενοι κρατάνε μπάλα και ψάχνουν τους χώρους προς την εστία του Φαμπιάνο. Έχει... μαζευτεί η Ομόνοια μετά το γκολ και προσπαθεί να παίξει με αντεπιθέσεις

-30' Κίτρινη σε Σενέ και Ελ Καντουρί για "κοκορομαχίες"

-34' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με τον Κρέσπο να αστοχεί με κοντινή κεφαλιά. Η μπάλα στην εξωτερική πλευρά του δοκαριού και έξω

-39' ΓΚΟΛ 1-1. Καταπληκτικός συνδυασμός από τους παίκτες του ΠΑΟΚ ακριβώς έξω απ' την επανορθωτική, η μπάλα έφτασε στον Τζόλη που με πλασέ μέσα απ' την περιοχή ισοφαρίζει

-Η Ομόνοια ξεκίνησε δυνατά αλλά δεν είχε ανάλογη συνέχεια. Οπισθοχώρησε υπερβολικά μετά το γκολ και το πληρώνει

-41' Ο ΠΑΟΚ ζητά πέναλτι για "πάτημα" του Λούφτνερ στον Σβιντέρσκι μέσα στην περιοχή

-Δυο λεπτά οι καθυστερήσεις

-Τέλος ημιχρόνου. Πολύ καλύτερη η Ομόνοια στα πρώτα λεπτά, κατάφερε να φτιάξει φάσεις και να σκοράρει. Στην συνέχεια ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ καλύτερος, κράτησε μπάλα (74%-26% η κατοχή στα πρώτα 45 λεπτά) και έφτασε στην ισοφάριση

-Ξεκίνησε το 2ο μέρος. Γιαννούλης και Μουργκ στις θέσεις Βαγκέ και Σβαμπ

-47' Μεγάλη φάση μετά από κόρνερ, με τον Ελ Καντουρί στο "δεύτερο" δοκάρι να στέλνει έξω την προβολή

-49' Τεράστια, διπλή ευκαιρία για την Ομόνοια. Μετά από λάθος πάσα παίκτη του ΠΑΟΚ, η μπάλα έφτασε στον Σενέ που στο τετ-α-τετ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ζίβκοβιτς ο οποίος απέκρουσε ασταθώς, ενώ ο Τζιωνής στο πλασέ μετά το "ριμπάουντ" έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι!

-55' Απειλή από τον ΠΑΟΚ τώρα με μακρινό σουτ του Μουργκ, ο Φαμπιάνο απέκρουσε ασταθώς

-57' Κάρτα στον Κρέσπο για φάουλ στον Τζιωνή

-59' Τριπλή αλλαγή ο Μπεργκ! Ντούρις στη θέση Σενέ, Γκόμεθ στη θέση Κούσουλου και Λέζιακς στη θέση Κίκο

-64' Κίτρινη στον Α.Ζίβκοβιτς για φάουλ στον Γκόμεθ

-65 λεπτά αγώνα. Χωρίς τη μεγάλη ευκαιρία εδώ και αρκετή ώρα. Ο ΠΑΟΚ κρατά μπάλα και ψάχνει το 2ο γκολ

-69' Στο έδαφος ο Ντούρις και μέσα το ιατρικό τιμ. Δεν πάτησε καλά ο Σλοβάκος μετά που πήδηξε για κεφαλιά

-70' Συνεχίζεται το παιχνίδι. Είναι εντάξει ο Ντούρις. Στο έδαφος τώρα ο Σέχου μετά από χτύπημα του Βαρέλα στο πρόσωπο, πάνω στη φάση

-74' Κίτρινη στον Γιαννούλη για φάουλ στον Λοΐζου

-79' Ο Μπίσεσβαρ στη θέση του Τσιγγάρα

-83' ΠΕΝΑΛΤΙ για την Ομόνοια! Ο Ελ Καντουρί έσπρωξε τον Λοΐζου στην περιοχή

-84' ΓΚΟΛ 2-1 το τριφύλλι! Ο Γκόμεθ από τα έντεκα βήματα δίνει στην ομάδα του μια μεγάλη ευκαιρία να πανηγυρίσει το τρίποντο

-85' Ο Ασάντε στη θέση του Λοΐζου

-Μπήκαμε στις καθυστερήσεις... Πέντε λεπτά ακόμα

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Κούσουλος (59' Γκόμεθ), Χούμποτσαν, Λανγκ, Λούφτνερ, Κίκο (59' Λέζιακς), Λοΐζου (85' Ασάντε), Τζιωνής, Γκόμες, Κακουλλής (21' Σέχου), Σενέ (59' Ντούρις)

-Στον πάγκο οι Παναγή, Παπουλής, Παναγιώτου, Τιάγκο

ΠΑΟΚ: Ζ. Ζίβκοβιτς, Βαρέλα, Βαγκέ (46' Γιαννούλης), Κρέσπο, Σοάρες, Τσιγγάρας (79' Μπίσεσβαρ), Σβαμπ (46' Μουργκ), Ελ Καντουρί, Α.Ζίβκοβιτς, Σβιντέρσκι, Τζόλης

-Στον πάγκο Πασχαλάκης, Ίνγκασον, Λυρατζής, Εσίτι, Τσόλακ. Βρακάς, Νινούα, Μιχαηλίδης, Κούτσιας

Κίτρινες: Σενέ / Ελ Καντουρί, Κρέσπο, Α.Ζίβκοβιτς, Γιαννούλης