Από το Δάσος… στην κορυφή με "καυτό" Πίττα!

- 09.01.2021

Άνετο πέρασμα για τον Απόλλωνα και ξανά στην κορυφή!

Η ομάδα του Πετράκη κέρδισε με 4-1 τον Εθνικό χάρις τα γκολ των Πίττα (2), Σάλαϊ και Ματέι. Μείωσε σε 1-2 ο Κοστόφσκι αλλά άμεσα ο Ρουμάνος από τα 11 βήματα διέλυσε το άγχος που πήγε να δημιουργηθεί.

Ο Απόλλωνας δυσκολεύτηκε αρκετά μέχρι… το πρώτο γκολ του Πίττα στο 41’. Καθοριστικός ο Φιλιώτης που ήταν ο δημιουργός και έδωσε ασίστ στον 2ο σκόρερ του Απόλλωνα στο πρωτάθλημα και έτσι οι «κυανόλευκοι» πήγαν στ’ αποδυτήρια με το υπέρ τους 1-0.

Στην επανάληψη η Λεμεσιανή ομάδα ήταν επιβλητική και σκόραρε άλλα τρια τέρματα. Μοναδικό «μελανό» σημείο για τον Απόλλωνα, το γκολ του Εθνικού όπου έφερε για κάποια λεπτά προβληματισμό.

Βγάζει μια δύσκολη έδρα ο Απόλλωνας και πάει στο ντέρμπι με την Ομόνοια ως πρωτοπόρος και έχει την ευκαιρία αν κερδίσει τους «πράσινους» να ανοίξει την διαφορά στο +6.

Ντεμπούτο ο Γκιόργκι Παπουνασβίλι με τα «κυανόλευκα» που έπαιξε για 10 λεπτά.

Στους 39 βαθμούς ο Απόλλωνας, στους 12 έμεινε ο Εθνικός.

Aρχίζουμε...ανεβείτε μαζί μας

ΑΠΟΕΛ

- Έναρξη στο ματς, καλή επιτυχία και στις δυο ομάδες.

(ΣΧΟΛΙΟ) Στα χαφ ο Χάμπος, ο Κατελάρης στο πλάι του Γιούστε όπως βλέπουμε να αγωνίζεται ο Απόλλωνας.

- 5' Χωρίς φάση στο Δασάκι, παιχνίδι κατοχής για Απόλλωνα, οργανωμένος ο Εθνικός που μέχρι τώρα πιέζει ψηλά την ομάδα του Πετράκη.

- 7' Συνεργασία Ματέι-Νταμπό, ο Γάλλος έψαξε κάθετα τον Γκακπέ, έκοψε η άμυνα του Εθνικού. Μια πρώτη οργανωμένη προσπάθεια από τη Λεμεσιανή ομάδα.

- 11' Πρώτη καλή στιγμή με Γκακπέ. Ο Αφρικανός υποδέχθηκε τη μπάλα με πλάτη στη περιοχή, γύρισε έκανε το παράλληλο γύρισμα προς τον Νταμπό, διώχνουν με δυσκολία σε κόρνερ οι του Εθνικού.

- 13' Κούρσα του Φιλιώτη από τα δεξιά, μπαίνει στη περιοχή ο άσος του Απόλλωνα, ο Ντεϊβίσον βάζει την προβολή και κόρνερ.

- 16' Ο Σάλαϊ κέρδισε τη μπάλα από τα αριστερά, βρήκε κενό και πήγε μέχρι στην περιοχή, δεν κατάφερε όμως να ολοκληρώσει τη προσπάθεια του.

- 19' Κίτρινη ο Ντένιτς σε φάουλ στον Παπαγεωργίου.

- 20' Γύρισμα του Φιλιώτη, με γροθιές διώχνει ο Μπογκατίνοφ, ο Χάμπος το σουτ στο ύψος της περιοχής, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει κόρνερ.

(ΣΧΟΛΙΟ) Συμπληρώθηκε το 20λεπτο, χωρίς φάση το ματς, ο Εθνικός έχει κλείσει πολύ καλά τους χώρους, ο Απόλλωνας για την ώρα δεν μπορεί να γίνει δημιουργικός, έχει την μπάλα αλλά δεν βρίσκει τα κενά για να μπει στην περιοχή του Μπογκατίνοφ.

- 24' Ο Νταμπό στην περιοχή, έχασε την μπάλα όμως αυτή έφτασε στον Φιλιώτη, ο δεξιοπόδαρος μπακ έκανε το σουτ, μάζεψε ο Μπογκατίνοφ.

- 25' Στημένο ο Εθνικός, ο Κουντόμπιακ εκτέλεσε, ο Δημητρίου πιο ψηλά καθαρίζει την φάση. Από τις στιγμές που ψάχνει το γκολ ο Εθνικός, οι στημένες μπάλες είναι ένας τρόπος για τους γηπεδούχους.

- 28' Με έντεκα παίκτες πίσω από το κέντρο αμύνεται ο Εθνικός, είναι κλειστοί όλοι διαδρόμοι προς την εστία του Μπογκατίνοφ.

- 29' Ο Χάμπος μοίρασε στον Φιλιώτη, αυτός την σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, κανένας ποδοσφαιριστής του Απόλλωνα...

- 30' Κίτρινη κάρτα στον Κατελάρη σε φάουλ του Ζάκπα. Ο Αφρικανός έφευγε στην κόντρα, ο κύπριος διεθνής βρίσκει μπάλα και πόδια και τον ανατρέπει.

- 32΄ Κίτρινη ο Κουντόμπιακ.

- 35' Πρώτη μεγάλη στιγμή για τον Απόλλωνα με τον Γκακπέ. Ο Αφρικανός έγινε κάτοχος της μπάλας λίγο έξω από την περιοχή, έπιασε ένα δυνατό αριστερό σουτ, το βγάζει ο Μπογκατίνοφ! Πρώτη τελική στην εστία.

- 40' Ίδιο το σκηνικό στο Δασάκι, ο Απόλλωνας την μπάλα, ο Εθνικός πίσω από αυτήν. Ο Ματέι προσπάθησε να απειλήσει εκτός περιοχής, κόπηκε ο Ρουμάνος, έδιωξε η άμυνα.

- 41' ΓΚΟΛ ο Απόλλωνας και 0-1. Ο Πίττας σκοράρει! Επιβεβαίωση από τον VAR, κανονικό το γκολ δεν υπάρχει οφσάιντ! Η φάση ξεκίνησε από τον Φιλιώτη ο οποίος έκοψε προς τα μέσα, δημιούργησε ανισορροπία στην άμυνα του Εθνικού, ήταν τυχερός στις κόντρες και έβγαλε τον Πίττα σε θέση βολής. Ο Κύπριος διεθνής επιθετικός είναι ξανά εύστοχος και σκοράρει ένα πολύ σημαντικό γκολ. Το 8ο γκολ του Πίττα στο πρωτάθλημα.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

(ΣΧΟΛΙΟ ημιχρόνου) Ο Απόλλωνας μπροστά στο σκορ, βρήκε το γκολ που έψαχνε με τον Ιωάννη Πίττα. Το μισό... γκολ ανήκει στον εξαιρετικό Φιλιώτη που προκάλεσε ρήγματα στην άμυνα του Εθνικού. Σ' ένα δύσκολο αγωνιστικό χώρο και κόντρα σε μια ομάδα που αμύνεται μαζικά, η ομάδα του Πετράκη προηγείται. Λίγες φάσεις, μηδέν τελικές ο Εθνικός, τέσσερις ο Απόλλωνας που είχε ακόμη μια σημαντική φάση με τον κινητικό Γκακπέ.

- Εναρξη στο 2ο ημίχρονο

- 46' Συρτή μπαλιά με στόχο τον Νταμπό, ο Μπογκατίνοφ με τα πόδια διώχνει, ο Γκακπέ επιχείρησε το σουτ, άουτ.

- 47' Λάθος του Γιούστε, το διορθώνει ο Ντένιτς,

- 49' Νέα καλή προσπάθεια του Φιλιώτη από τα δεξιά, ο Ντεϊβίσον διώχνει σε κόρνερ. Πέρασε δυο αντίπαλους ο δημιουργός του πρώτου τέρματος.

- 50' Η μπάλα κόλλησε... στην περιοχή του Εθνικού, ο Κατελάρης έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε, κανείς δεν έδιωξε, ο Νταμπό πήγε να γίνει κάτοχος, διώχνει με δυσκολία ο Περατικός.

- 51' Διακοπή στο ματς, στο έδαφος ο Κατελάρης. Κρατάει το πρόσωπο του ο άσος του Απόλλωνα σε μονομαχία με τον Κονέ.

- Ετοιμάζει κίνηση ο Ηλίας, ο Ντόλεζαλ παίρνει οδηγίες.

- 53' Πιο απαιτητικός πλέον ο Εθνικός στο ματς. Ο Κοστόφσκι από τα αριστερά μέσα στη περιοχή, έκανε το γύρισμα με στόχο τον Κονέ, ο Κατελάρης βγάζει την άμυνα. Πρώτο κόρνερ.

- 54' Περίμενε... από τον Σωτηρίου, εξετάζεται φάση για πιθανό πέναλτι υπέρ του Εθνικού. Συνεχίζεται ο αγώνας, κόρνερ ο Εθνικός.

- 55' Κατοχή ο Εθνικός, έχει αλλάξει το σκηνικό και φυσιολογικά.

- 56' ΓΚΟΛ ο Απόλλωνας και 0-2! Ο Σάλαϊ δίνει πλέον ξεκάθαρο προβάδισμα! Εύκολο γκολ ο Ούγγρος που βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση και με πλασέ νίκησε τον Μπογκατίνοφ. Από τα δεξιά... προήλθε το γκολ με Φιλιώτη και Ντένιτς. Ο Σέρβος μέσα από την περιοχή έκανε το παράλληλο γύρισμα και βρήκε τον Σάλαϊ. Γκολ που δίνει... άνεση στον Απόλλωνα και στον Πετράκη.

- 57' Γκακπέ και Νταμπό... εκτός, Ντιγκινί και Πέδρο... μέσα. Διπλή αλλαγή ο Πετράκης.

δφγγδγγγδφ

- 62' Επικίνδυνο γύρισμα του Εθνικού, σε ετοιμότητα ο Κατελάρης.

- 63' Αντεπίθεση του Απόλλωνα, ο Πέδρο από τα δεξιά έκανε το γύρισμα προς τον Πίττα διώχνει ο Ντεϊβίσον και ενώ ο σκόρερ του πρώτου τέρματος ήταν μπροστά σε κενό τέρμα. Μπορούσε και για 3ο γκολ ο Απόλλωνας.

(ΣΧΟΛΙΟ) Απλοποιήθηκαν τα πράγματα για τον Απόλλωνα που πλέον έχει φέρει το παιχνίδι στα μέτρα του. Πλέον η ομάδα του Πετράκη καλείται να διαχειριστεί σωστά το ματς και με τους χώρους που άφησε ο Εθνικός να πετύχει και ένα τρίτο τέρμα. Από την άλλη η ομάδα του Ηλία κάνει μια απέλπιδα προσπάθεια για να μειώσει και να μπει ξανά στο ματς.

- 69' ΓΚΟΛ ο Εθνικός και 1-2! Ο Κοστόφσκι! Μειώνει ο Εθνικός σε 1-2 με τον Κοστόφσκι και όλα… ανοικτά. Ο Σκοπιανός με το κεφάλι νικά τον Δημητρίου. Ο Γκόρουπετς έκανε τη σέντρα σουτ, ο υψηλόσωμος φορ σκοράρει και βάζει στο παιχνίδι διεκδίκησης βαθμών τον Εθνικό

- 72' Ο Ζάκπα στο ύψος της περιοχής, κάνει αδύναμο σουτ, μαζεύει ο Δημητρίου.

- 74' ΠΕΝΑΛΤΙ ο Απόλλωνας! Ο Ντεϊβίσον ανατρέπει καθαρά τον Ματέι.

- 75' ΓΚΟΛ ο Απόλλωνας και 1-3. Ο Ματέι εύστοχος από τα 11 βήματα. Ξανά προβάδισμα δυο τερμάτων η ομάδα της Λεμεσού!

δφσδφσδφδσσδσδσδ

- 78' ΓΚΟΛ ο Απόλλωνας και 1-4. Ο Πίττας! Στημένο του Πέδρο, ο Πίττας την προβολή, κακή εκτίμηση ο Μπογκατίνοφ και στα δίχτυα η μπάλα.

- 80' Ετοιμάζει Παπουνασβίλι ο Πετράκης.

- 81' Γίνονται οι αλλαγές, ντεμπούτο ο Γεωργιανός μεσοεπιθετικός μέσα και ο Ψύχας.

ΔΥΟ τα λεπτά των καθυστερήσεων.

- 90+1' Στο έδαφος ο Παπουνασβίλι μέσα στην περιοχή του Εθνικού. Παίζεται... από τον Σωτηρίου. Περιμένει τον VAR ο ρεφ. Πάντως υπάρχει επαφή εντός περιοχής.

- 90+3' Πάει για on field review ο Λ. Σωτηρίου. Δεν υπάρχει πέναλτι, αυτό αποφάσισε ο ρεφ.

ΤΕΛΟΣ αγώνα, εμφατικό πέρασμα του Απόλλωνα.

Εθνικός: Μπογκατίνοφ, Περατικός (Μιγκελίτο 65'), Παπαγεωργίου, Ντεϊβίσον, Κουντόμπιακ, Ζάκπα, Γκόρουπετς, Κοστόφσκι, Χριστοφή, Σάβιτς, Κονέ

Στον πάγκο: Στρατηλάτης, Ηλία, Μιγκελίτο, Ηλία, Ντόλεζαλ, Πρόγιτς, Κυπριανού, Κουσιάππα, Κουμής

Απόλλων: Δημητρίου, Φιλιώτης, Γιούστε, Κατελάρης, Σάλαϊ, Ντένιτς, Χάμπος (Ψύχας 81'), Πίττας (Παπουνασβίλι 81'), Ματέι (Βασιλείου 77'), Νταμπό (Ντιγκινί 57'), Γκακπέ (Πέδρο 57')

Στον πάγκο: Παπαστυλιανού, Πέδρο, Ορφανίδης, Παπουνασβίλι, Χαραλάμπους, Βασιλείου, Ψύχας, Ντιγκινί, Μπένσοπ

Διαιτητής: Σωτηρίου Λούκας

Α' Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης

Β' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος

4ος Διαιτητής: Αναστάση Αναστάσης