Από ΕΝΑ σε κάθε ημίχρονο και... -1 απ' την κορυφή!

- 06.04.2021

Με την σημερινή της νίκη, η ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ ανέβηκε στους 65 βαθμούς

Δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη η ΑΕΛ! Η Λεμεσιανή ομάδα υποδέχθηκε το βράδυ της Τρίτης (06/04) τον Ολυμπιακό και επικράτησε με 2-0, σε παιχνίδι για την 31η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta. Με την σημερινή της νίκη, η ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ ανέβηκε στους 65 βαθμούς και ισοβαθμώντας με τον Απόλλωνα, έφτασε στο -1 απ' την κορυφή που βρίσκεται η Ομόνοια. Τα γκολ για την ΑΕΛ, οι Ντανίλο και Μαέ, στο πρώτο και στο δεύτερο ημίχρονο αντίστοιχα.

Το ΦΙΛΜ του αγώνα:

-Έναρξη.

-2' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ, νωρίς στο ματς. Ο Ριέρα μόνος εντός περιοχής από δεξιά έκανε το πλασέ, έπεσε και έδιωξε ο Μιχαήλ.

-5' Νέα ευκαιρία για την ΑΕΛ! Ο Τόρες ελίχθηκε από δεξιά και έκανε το γύρισμα εντός πέριοχής αλλά το πλασέ του Μαέ δεν βρήκε εστία.

-9' Κίτρινη στον Σωτηρίου για φάουλ στον Μαέ. Ήταν στο όριο, χάνει ένα από τα επόμενα δύο ματς.

-12' Κίτρινη και στον Μηνά για φάουλ στον Κυριάκου. Ο ρεφ Σωτηρίου έδειξε κίτρινη και στον φυσιοθεραπευτή της ΑΕΛ, Πόλυ Αχιλλέως, για διαμαρτυρίες.

-15' Τρίτη καλή τελική για την ΑΕΛ. Ξανά ο Μαέ, αυτή την φορά με κεφαλιά, η μπάλα ελάχιστα έξω!

-22' Άρχισε να μειώνεται στα τελευταία λεπτά ο ρυθμός.

-27' Καλό σουτ του Κοστόφ, έπεσε και μπλόκαρε ο Βοζίνια.

-35' Τελική μετά από ώρα για την ΑΕΛ. Σέντρα του Τόρες, προβολή του Αντωνίου, ψηλά έξω η μπάλα.

-39' Σουτ του Τόρες από καλή θέση, άστοχο.

-40' Τελική ξανά για την ΑΕΛ. Σέντρα του Ριέρα από δεξιά, κεφαλιά του Ντανίλο, λίγο έξω η μπάλα.

-42' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ με τον Ντανίλο! Η φάση ξεκίνησε από δεξιά. Σέντρα του Τόρες, ο Μιχαήλ έδιωξε, η μπάλα έφτασε αριστερά εντός περιοχής στον Ντανίλο που κοντρόλαρε, συνέκλινε και έφερε την μπάλα στο δεξί κάνοντας το σουτ και στέλνοντας την στην κλειστή γωνία του Μιχαήλ για το 1-0!

-45' Ένα λεπτό ο χρόνος καθυστέρησης.

-Τέλος ημιχρόνου.

-Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

-48' Καλό σουτ του Αβραάμ από μακριά, έξω η μπάλα.

-52' Μακρινό σουτ του Σαρφό, άστοχο.

-54' Κίτρινη στον Ντανίλο για τάκλιν από πίσω στον Σαρφό.

-59' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΛ. Έουλερ αντί Πσισιέ και Γεωργίου αντί Αβραάμ.

-60' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Σάλι αντί Κοστόφ.

-60' Ο Σάντος πάει στα στόπερ πλάι στον Πάντιτς, στο αριστερό άκρο της άμυνας ο Έουλερ.

**Σύμφωνα με την επίσημη ενημέρωση από πλευράς ΑΕΛ, ο Πσισιέ δέχθηκε ένα χτύπημα στο πρώτο μέρος και δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει το ματς. Η αλλαγή του ήταν αναγκαστική.

-66' Φάουλ για τον Ολυμπιακό σε πολύ καλή θέση. Ο Γκουστάβο πέρασε την κάθετη πάσα στον Σάλι, αυτός έφυγε με ταχύτητα στην πλάτη της άμυνας, ο Βοζίνια βγήκε και τον ανέτρεψε εκτός περιοχής. Φάουλ και κίτρινη στον κίπερ της ΑΕΛ.

-68' Στο τείχος η εκτέλεση του Γκουστάβο.

-68' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ με τον Μαέ! Το φάουλ του Γκουστάβο κόντραρε στο τείχος και δευτερόλεπτα μετά η ΑΕΛ σκόραρε! Ιδανική αντεπίθεση, η άμυνα του Ολυμπιακού ήταν εκτεθειμένη, ο Μαέ... άδειασε τον Ψάλτη και με άψογο πλασέ νίκησε τον Μιχαήλ για το 2-0!

-72' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΛ. Μπάμπιτς αντί Μαέ, Αντάμοβιτς αντί Ντανίλο.

-73' Διπλή αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ευτυχίδης και Γαρουφαλιάς αντί Σωτηρίου.

-76' Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Εκτέλεση φάουλ του Γκουστάβο, κεφαλιά του Σάλι, λίγο πάνω απ' το οριζόντιο δοκάρι.

-77' Ολοκληρώνει με τις αλλαγές του ο Κέρκεζ. Παπαφώτης αντί Ριέρα.

-82' Κίτρινη στον Σάλι για φάουλ στον Τόρες.

-82' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ανδρέου αντί Χάνι.

-90' Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

-90+1' Κλασική ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, κεφαλιά του Ευτυχίδης από κοντά, ελάχιστα έξω η μπάλα.

-90+2' Κίτρινη στον Πάντιτς για φάουλ στον Ευτυχίδη.

-Τέλος αγώνα.

ΑΕΛ: Βοζίνια, Πσισιέ (59'Έουλερ), Πάντιτς, Σάντος, Αντωνίου, Ζντραφκόφσκι, Ριέρα (77'Παπαφώτης), Ντανίλο (72'Αντάμοβιτς), Τόρες, Αβραάμ (59'Γεωργίου), Μαέ (72'Μπάμπιτς).

Στον πάγκο: Κεραυνός, Πρόσεκ, Τεϊξέιρα, Αντάμοβιτς, Έουλερ, Παπαφώτης, Γεωργίου, Κυριάκου, Μπάμπιτς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μιχαήλ, Ψάλτης, Κωνσταντινίδης (73'Ευτυχίδης), Γκουστάβο, Σαρφό, Ανδρέου, Σωτηρίου (73'Γαρουφαλιάς), Κοστόφ (60'Σάλι), Nάνι, Κυριάκου, Χάνι (82'Ανδρέου).

Στον πάγκο: Αγριμάκης, Σάλι, Γαρουφαλιάς, Ηρακλέους, Ανδρέου, Ευτυχίδης, Βενιζέλος, Χαραλάμπους.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Αντωνίου, Ντανίλο, Βοζίνια, Πάντιτς / Σωτηρίου, Σάλι.

Διαιτητής: Σωτηρίου Λούκας

Α' Βοηθός: Τζιωρτζής Όμηρος

Β' Βοηθός: Γεωργίου Χαράλαμπος