ΑΠΟΕΛ 2-1 Ομόνοια

- 26.12.2021

Από τις 17:00 συνεχίζεται το μεγάλο ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής ανάμεσα στο ΑΠΟΕΛ και την Ομόνοια.

Η ιστοσελίδα μας είναι με δυο συντάκτες στο ΓΣΠ. Αντώνης Κωνσταντινίδης - Αντρέας Ροκόπος είναι στο στάδιο της πρωτεύουσας

Το “αιώνιο” συνεχίζεται από το 17ο λεπτό όταν και διακόπηκε λόγω ομίχλης στις 29/11 - Εδώ όσα είχαν γίνει.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

2335555

-Γίνονται οι αλλαγές και αρχίζουμε. Θεοδώρου, Νταουσβίλι, Ντονγκαλά αντί Καρώ, Λουντέμο, Οκριασβίλι για το ΑΠΟΕΛ, Παναγιώτου αντί Μιξ για την Ομόνοια.

ψβββββββ

-17' Συνεχίζουμε με τον Ζαμπάλα να εκτελεί ένα φάουλ.

-20' Μεγάλη ευκαιρία η Ομόνοια με παράλληλο γύρισμα του Λοΐζου, ο Τσεμπάκ έδιωξε προ του Λέτσιακς που ήταν έτοιμος εξ επαφής να στείλει τη μπάλα στα δίκτυα.

12215125125

-21' ΓΚΟΛ 1-0! Αντεπίθεση για το ΑΠΟΕΛ, με τον Ντογκαλά να βγάζει εξαιρετική κάθετη στον Θεοδώρου, αυτός έφυγε ταχύτατα από δεξιά, πάτησε περιοχή και έκανε γύρισμα, με τον Λανγκ να στέλνει τη μπάλα στα δίκτυα του Ουζόχο στην προσπάθειά του να διώξει σε κόρνερ με τάκλιν - Εδώ βιντεο

-25 λεπτά αγώνα. Προσπαθεί να αντιδράσει η Ομόνοια μετά το γκολ, έχει κερδίσει κάποια κόρνερ και βάζει πίεση στην άμυνα του ΑΠΟΕΛ.

-27' Κόρνερ του Γκόμεθ, ο Σάβιτς πήγε να διώξει με το κεφάλι, η μπάλα πήρε πάρα πολύ ύψος και "έσκασε" στο έδαφος ακριβώς μπροστά από το δοκάρι του Σκουφέτ όπως φάνηκε στα ριπλέι που προβλήθηκαν.

-29' Σουτ του Λέτσιακς από το ύψος της περιοχής, ο Σάβιτς ήταν εκεί και έβαλε την κόντρα.

-30' Κίτρινη στον Παναγιώτου που τράβηξε από την φανέλα τον Ντογκαλά ο οποίος επιχείρησε να φύγει στην αντεπίθεση.

-32' Δοκάρι! Αγγίζει την ισοφάριση η Ομόνοια. Ωραίο σουτ από τον Παπουλή εκτός περιοχής, η μπάλα στο... σίδερο.

-34' Διακοπή, στο έδαφος ο Σέχου μετά από διεκδίκηση με τον Ζαμπάλα. Μέσα το ιατρικό τιμ της Ομόνοιας.

-35' Συνεχίζουμε...

-37' Ξανά διακοπή. Ο Σέχου είναι στο έδαφος και πάλι. Δεν θα συνεχίσει.

-38' Αναγκαστική αλλαγή, ο Ψάλτης στη θέση του Σέχου. Είναι η δεύτερη αλλαγή, θυμίζουμε, για τον Χένινγκ Μπεργκ.

325326236

-39' ΓΚΟΛ 1-1! Καταπληκτικός συνδυασμός στην αριστερή πτέρυγα από τέσσερις παίκτες της Ομόνοιας: Λέτσιακς-Τζιωνής-Γκόμεθ-Τζιωνής ξανά-Παπουλής και ο Ελλαδίτης που από κοντά θα νικήσει τον Σκουφέτ - Εδώ βίντεο.

-40' Σουτ του Τσέποβιτς, έτοιμος ο τερματοφύλακας του ΑΠΟΕΛ.

-44' Έντονες διαμαρτυρίες για πέναλτι από το ΑΠΟΕΛ, για χέρι του Χούμποτσαν. Έγινε κάθετη σέντρα, ο Χούμποτσαν έκανε κεφαλιά για να απομακρύνει, η μπάλα χτύπησε στην πλάτη του Κβιλιτάια και μετά στο χέρι του αμυντικού της Ομόνοιας όπως φάνηκε στο ριπλέι.

-45' Συρτό σουτ του Νταουσβίλι εκτός περιοχής, κάπου κόντραρε και ο Ουζόχο μάζεψε εύκολα.

-Δυο λεπτά οι καθυστερήσεις.

-Τέλος ημιχρόνου. Εξαιρετικό το πρώτο μέρος. Πολύ γρήγορος ρυθμός, δυο γκολ και δοκάρι για την Ομόνοια. Το ΑΠΟΕΛ προηγήθηκε νωρίς, οι πράσινοι αντέδρασαν άμεσα, ήταν καλύτεροι και έφτασαν στην ισοφάριση.