ΑΠΟΕΛ 3-1 Νέα Σαλαμίνα: Γκολ και θέαμα με... show από Γκάρνερ!

- 14.02.2021

Δείτε τα γκολ και τις φάσεις της αναμέτρησης

Δεύτερο σερί τρίποντο για το ΑΠΟΕΛ που πλησιάζει την εξάδα... Κέρδισε με 3-1 τη Νέα Σαλαμίνα, με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Τζο Γκάρνερ ο οποίος έκανε χατ-τρικ.

Ο Άγγλος σκόραρε στο 16', στο 43' και στο 51' ενώ είχε και το ένα από τα δυο δοκάρια της ομάδας του (το άλλο ο Ζαμπάλα που έκανε ντεμπούτο). Για τους φιλοξενούμενους σκόραρε ο Βάγκνερ που διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 61', ενώ είχαν και αυτοί δοκάρι, με τον Τσουκαλά στο 89'.

Η ομάδα του Σάββα Πουρσαϊτίδη έκανε ένα από τα καλύτερα της παιχνίδια στην σεζόν αφού ξεκίνησε πολύ δυνατά, ήταν ουσιαστική και πήγε στο ημίχρονο μπροστά με 2-0. Γενικότερα έφτιαξε αρκετές φάσεις και θα μπορούσε να έβαζε και τέταρτο και πέμπτο γκολ.

Στους 30 βαθμούς το ΑΠΟΕΛ και στην 7η θέση πλέον, στους 26 η Σαλαμίνα.

ΤΟ "ΦΙΛΜ" ΤΟΥ ΜΑΤΣ

-Πρώτο σφύριγμα απ' τον Βασίλη Δημητρίου

-6' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία μετά από ωραίο συνδυασμό. Ο Ντε Βινσέντι στον Κλωναρίδη, αυτός από δεξιά έστρωσε στον Κατσαντώνη που έκανε από κοντά το πλασέ στην κίνηση αλλά αστόχησε από δύσκολη γωνία

-Δεκάλεπτο. Μπήκε με επιθετικότητα το ΑΠΟΕΛ και κυκλοφορεί τη μπάλα

-14' Σουτ του Ενσούε εκτός περιοχής, στη σωστή θέση ο Βεσελόφσκι που μαζεύει

-Αργός ρυθμός στα πρώτα 15 λεπτά, με τους γηπεδούχους να ψάχνουν τους χώρους και τους φιλοξενούμενους να είναι μαζεμένοι

-16' ΓΚΟΛ 1-0! Το δυνατό ξεκίνημα του ΑΠΟΕΛ φέρνει αποτέλεσμα. Ο Κλωναρίδης έκανε συρτή μπαλιά από δεξιά, ο Κατσαντώνης δεν μπόρεσε και η μπάλα έφτασε στον Γκάρνερ που κοντρόλαρε και με δυνατό σουτ από κοντά έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και μέσα

-22' Φάουλ για τους γαλαζοκίτρινους σε εξαιρετικό σημείο, το κέρδισε ο Ζαχίντ απ' τον Κρεάν

-23' Εκτελεί ο Ντε Βινσέντι, λίγο ψηλά η μπάλα

-Μισάωρο, με την ομάδα του Πουρσαϊτίδη να ελέγχει πλήρως και εκείνη του Δαμιανού να είναι ακίνδυνη

-39' Διαμαρτυρίες από τους φιλοξενούμενους για πέναλτι στον Βάγκνερ, σε διεκδίκηση με τον Ενσούε. Από το ριπλέι που προβλήθηκε φάνηκε οι δυο ποδοσφαιριστές να αλληλοσπρώχνονται

-Ανέβηκε μετά το γκολ η Σαλαμίνα και "πάτησε" 2-3 φορές την περιοχή του Ουζόχο με αξιώσεις, αλλά μέχρι εκεί

-43' ΓΚΟΛ 2-0! Πάλι σκόρερ ο Γκάρνερ... Ο Ντε Βινσέντι σέντραρε κάθετα με χτύπημα φάουλ, ο Άγγλος κέρδισε την κεφαλιά και νίκησε για 2η φορά τον Βεσελόφσκι

-Τέλος ημιχρόνου. Οι γαλαζοκίτρινοι έλεγξαν από το ξεκίνημα και όντας πολύ ουσιαστικοί, πάνε στα αποδυτήρια με μεγάλο προβάδισμα

-Ξεκίνησε το β' μέρος με δυο αλλαγές για τους ερυθρόλευκους. Νικολάου αντί Μπρένο και Τσουκαλάς αντί Κρεάν

-51' ΓΚΟΛ 3-0 και πάλι με Γκάρνερ! Ο Άγγλος βρέθηκε στην περιοχή, κοντρόλαρε και με σουτ συμπλήρωσε το χατ-τρικ σε ένα ονειρεμένο ματς για τον ίδιο

-61' ΓΚΟΛ 3-1! Η Σαλαμίνα μειώνει με τον Βάγκνερ ο οποίος από κοντά έκανε γυριστό πλασέ και μετά από ασταθή απόκρουση του Ουζόχο, κέρδισε ξανά τη μπάλα και πλάσαρε εξ επαφής

-63' ΔΟΚΑΡΙ ο Γκάρνερ που "αγγίζει" το τέταρτο του γκολ με πλασέ

-64' Ο Σιαθάς στη θέση του Σανκό

-68' Πολύ καλή φάση για τη Σαλαμίνα, με κοντινή κεφαλιά του Καμισόκο, λίγο έξω

-69' Διπλή αλλαγή ο Πουρσαϊτίδης. Εφραίμ και Ζαμπάλα (ντεμπούτο) στις θέσεις Ντε Βινσέντι και Γουίλερ

-79' O Nτονγκαλά στη θέση του Κατσαντώνη

-79' Ο Πική στη θέση του Ντουβεντρού

-Χωρίς ρυθμό εδώ και λίγη ώρα το παιχνίδι. Το ΑΠΟΕΛ δεν πιέζει πλέον και προστατεύει το σκορ χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία

-80' Μεγάλη ευκαιρία οι γηπεδούχοι στην κόντρα... Ο Κλωναρίδης γέμισε από δεξιά, ο Εφραίμ έκανε το πλασέ στην κίνηση προ κενής εστίας ουσιαστικά αφού ο Βεσελόφσκι έκανε άστοχη έξοδο, αλλά έστειλε τη μπάλα έξω

-85' Νέα διπλή αλλαγή ο Πουρσαϊτίδης. Σατσιάς αντί Ζαχίντ, Σαχάρ αντί του MVP Γκάρνερ

-88' ΔΟΚΑΡΙ ο Ζαμπάλα στο ντεμπούτο του. Ο Σαχάρ γύρισε ωραία και πάσαρε, ο Αργεντινός από κοντά το πλασέ, στο... σίδερο η μπάλα

-89' ΔΟΚΑΡΙ και η Σαλαμίνα μετά από δυνατό σουτ του Τσουκαλά σχεδόν από το ύψος της περιοχής

-Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις

-92' Ωραίο πλασέ του Εφραίμ από διαγώνια αριστερά, αποκρούει ο Βεσελόφσκι

-Τέλος, το ΑΠΟΕΛ ανεβαίνει στους 30 βαθμούς και την 7η θέση, παραμένει στους 26 η Σαλαμίνα

ΑΠΟΕΛ: Ουζόχο, Ενσούε, Μερκής, Βινίσιους, Γουίλερ (69' Ζαμπάλα), Ανουάρ, Ζαχίντ (85' Σατσιάς), Ντε Βινσέντι (69' Εφραίμ), Κλωναρίδης, Κατσαντώνης (79' Nτονγκαλά), Γκάρνερ (85' Σαχάρ)

-Στον πάγκο Σίλβα, Σάντος, Ζόρζε, Σιέλης

Νέα Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι, Σεργίου, Μπρένο (46' Νικολάου), Σανκό (64' Σιαθάς), Χριστοφόρου, Καμισόκο, Ντουβεντρού (79' Πική), Κονφέ, Ντανίλο, Κρεάν (46' Τσουκαλάς), Βάγκνερ