ΑΠΟΕΛ - ΑΕΛ: Ισόπαλο έληξε το πρώτο ημίχρονο

- 12.09.2020

Όσα έγιναν στο πρώτο ημίχρονο

Στις 18:30 ξεκίνησε το ΑΠΟΕΛ - ΑΕΛ για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Το www.kerkida.net βρίσκεται στο ΓΣΠ.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Σέντρα στην αναμέτρηση

-5' Έντονες διαμαρτυρίες από πλευράς ΑΠΟΕΛ. Έγινε σέντρα στην περιοχή, ο Κλωναρίδης στην κίνηση έκανε το γύρισμα, η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Κυριάκου που έπεσε για το τάκλιν και πήγε έξω. Ο διαιτητής έδωσε άουτ για την ΑΕΛ

-8' Ο Μαέ εκτελεί συρτά ένα φάουλ μόλις έξω απ' την περιοχή, ο Σίλβα μαζεύει εύκολα

-9' Κάθετη σέντρα του Ανουάρ στον Σάντος, κερδίζει την κεφαλιά υπό πίεση, πολύ ψηλά η μπάλα

-12' Εξαιρετική μπαλιά του Ζαχίντ στον Ντε Βινσέντι που αφέθηκε αμαρκάριστος, όμως δεν μπόρεσε να κατεβάσει σωστά στην περιοχή και ο Βοζίνια βγήκε έγκαιρα και μάζεψε

-13' Πρώτη κλασική ευκαιρία. Ο Κλωναρίδης έκλεψε στον χώρο του κέντρου, έκανε την κούρσα και έδωσε στον Σαχάρ, που ελευθερώθηκε με ωραία ντρίμπλα αλλά το πλασέ του από εξαιρετική θέση δεν ήταν δυνατό και ο Βοζίνια έβγαλε την απόκρουση

-20' Διπλή φάση για τους γηπεδούχους. Ο Ντονγκαλά γέμισε από δεξιά, ο Κλωναρίδης έπιασε εντυπωσιακό γυριστό που σταμάτησε στον Κυριάκου και ο Ντε Βινσέντι στο "ριμπάουντ" σούταρε εκτός περιοχής, με τη μπάλα να πάει έξω

-22' Κίτρινη στον Ντονγκαλά για διαμαρτυρίες. Ζήτησε πλάγιο το οποίο δόθηκε "ανάποδα". Η μπάλα χτύπησε στον Έουλερ πριν βγει έξω

-23' Κίτρινη στον Γκαζαριάν που δεν επέτρεψε στον τερματοφύλακα του ΑΠΟΕΛ να πάρει τη μπάλα μετά που τέλειωσε η φάση

-25' Διάλειμμα για νερό

-28' Κίτρινη στον Ντανίλο για διαμαρτυρίες

-Μισάωρο. Πολύ πιο επιθετική η ομάδα του Ουζουνίδη, ψάχνει το γκολ. Ακίνδυνη η ομάδα του Κέρκεζ μέχρι στιγμής

-33' Κακό σουτ του Σιέλη από μακριά, η μπάλα καταλήγει στον Ντονγκαλά που αριστερά στην περιοχή δεν έκανε καλό σουτ

-Στο 60%-40% για το ΑΠΟΕΛ η κατοχή

-35' Μπαλιά του Ντονγκαλά από δεξιά, ζητάνε πέναλτι οι παίκτες του ΑΠΟΕΛ. Η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Έουλερ, ο ρεφ έκρινε ότι το είχε σε φυσιολογική θέση

-40' Πτώση του Σαχάρ στην περιοχή, τάκλιν του Ράσο που έπαιξε τη μπάλα και έδιωξε σε κόρνερ

-45' Ο Γουίλερ από αριστερά στην περιοχή έκανε έξυπνο σουτ από δύσκολη θέση, σε κόρνερ ο Βοζίνια

-Δυο λεπτά καθυστερήσεις

-Ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο. Στο 58%-42% για τους γηπεδούχους η κατοχή. Πολύ καλύτερο και επικίνδυνο το ΑΠΟΕΛ αλλά δεν μπόρεσε να το εκμεταλλευτεί κόντρα σε μια ΑΕΛ που κοίταξε πρώτα να μην δεχθεί γκολ και δεν απείλησε καθόλου