ΑΠΟΕΛ -Απόλλωνας: Τα είχε όλα εκτός... νικητή! (Φώτος)

- 18.12.2021

Ντέρμπι με… τα όλα του το βράδυ του Σαββάτου (18/12) στο «ΓΣΠ»

Ντέρμπι με… τα όλα του το βράδυ του Σαββάτου (18/12) στο «ΓΣΠ». Το ΑΠΟΕΛ υποδέχθηκε τον Απόλλωνα στο ντέρμπι της 14ης αγωνιστικής και οι δύο ομάδες συμβιβάστηκαν στο ισόπαλο 1-1. Αποτέλεσμα που επί της ουσίας δεν ικανοποιεί καμία απ’ τις δύο ομάδες…

Περισσότερα σε λίγο...

Το ΦΙΛΜ του αγώνα:

-Έναρξη.

NYTGRNB GT

-5' Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά, χωρίς κάποια τελική στο ματς.

-7' Καλή προϋπόθεση για το ΑΠΟΕΛ. Ο Θεοδώρου μπήκε στην περιοχή από δεξιά, έκανε το γύρισμα αλλά έδιωξε ο Ρομπέρζ.

-10' Δεκάλεπτο στο ντέρμπι. Το ΑΠΟΕΛ προσπαθεί να κρατήσει μπάλα και να... χτίσει οργανωμένα επιθέσεις, ο Απόλλωνας ψάχνει πιο άμεσα να επιτεθεί.

-13' Ο Νταμπό μπήκε απειλητικά στην περιοχή, έκοψε ο Βινίσιους.

-15' Ένα κόρνερ και ένα φάουλ σαν... κοντινό κόρνερ με εκτελεστή τον Ζράντι, πέρασαν ανεκμετάλλευτα για τον Απόλλωνα.

-19' Είδε την κίνηση του Ίλιεφ ο Νταμπό, αλλά ήταν δυνατή η κάθετη που δοκίμασε.

-24' Μακρινό σουτ του Ντανίλο, αρκετά άστοχο.

-28' Φάουλ από αριστερά ο Οκριασβίλι, "καθάρισε" ξανά ο Ρομπέρζ.

-33' Πρόβλημα με τον Τζουμ, πάει για αναγκαστική αλλαγή ο Απόλλωνας.

-34' Γίνεται η αλλαγή, ο Σπόλιαριτς αντί του Τζουμ.

-36' Κεφαλιά του Ρομπέρζ από καλή θέση, σταθερά ο Σκουφέτ.

-40' Πρώτη κίτρινη στο ματς, ο Θεοδώρου για φάουλ στον Νταμπό.

-42' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα με τον Νταμπό! Μακρινή μπαλιά του Κατελάρη, ο Νταμπό κοντρόλαρε ωραία από αριστερά εντός περιοχής, απέφυγε τον Θεοδώρου και με άψογο σουτ έστειλε την μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι και στα δίκτυα του Σκουφέτ για το 1-0! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

ηξυητγρε

-45' Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

-45+1' Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ! Σέντρα του Νατέλ από δεξιά, ο Κβιλιτάια απ' την μικρή περιοχή πήγε για την κεφαλιά αλλά δεν βρήκε σωστά την μπάλα, η οποία έφυγε ψηλά έξω.

-45+2' Σειρά του Απόλλωνα για να χάσει ευκαιρία. Μακρινό σουτ του Κολ, εκτινάχθηκε και έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Σκουφέτ.

-Τέλος ημιχρόνου.

-Ξεκίνησε το β' μέρος.

-46' Διπλή αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Μάγκλιτσα αντί Κβιλιτάια και Ντογκαλά αντί Οκριασβίλι.

-50' Πρώτη καλή στιγμή στο β' μέρος. Μακρινό σουτ του Νατέλ, η μπάλα κόντραρε στον Αλεσάμι αλλά δεν αιφνιδιάστηκε ο Γιοβάνοβιτς.

-52' Κίτρινη στον Ντογκαλά για φάουλ στον Χαμάς.

-54' Κίτρινη στον Νατέλ για διαμαρτυρίες, μετά από φάουλ που χρεώθηκε στον Φιλιώτη.

-55' Κίτρινη ο Φιλιώτης για φάουλ στον Σόουζα. Αρκετή ένταση ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων...

-58' Απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ του Ζράντι από πλάγια αριστερά, δύσκολα σε κόρνερ ο Σκουφέτ.

ρτνβργυνβτρ

-62' Κίτρινη στον Ζράντι.

-64' Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ! Ο Μάγκλιτσα... τσίμπησε την μπάλα και έφερε τον Ντε Βινσέντι σε θέση τετ α τετ με τον Γιοβάνοβιτς, ωστόσο το πλασέ του Αργεντινού από πλεονεκτική θέση έφυγε λίγο έξω απ' το δεξί κάθετο δοκάρι.

-65' Απειλεί ξανά το ΑΠΟΕΛ, σέντρα του Θεοδώρου από δεξιά, κεφαλιά του Μάγκλιτσα, μπλόκαρε ο Γιοβάνοβιτς.

-68' Κίτρινη στον Σπόλιαριτς για φάουλ στον Θεοδώρου.

-69' Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Γιάνγκα αντί Ίλιεφ.

-70' Ο Νταμπό έφυγε με ταχύτητα στην πλάτη της άμυνας, καθυστέρησε και τον έκοψε ο Βινίσιους.

-71' Κίτρινη στον Ντανίλο, για φάουλ στον Σπόλιαριτς.

-72' Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Νταουσβίλι αντί Ντανίλο.

-73' Μακρινό φάουλ του Νατέλ, έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Γιοβάνοβιτς.

-74' ΓΚΟΛ για το ΑΠΟΕΛ με τον Καρώ! Ο Ζαμπάλα εκτέλεσε το κόρνερ από δεξιά, ο Γιοβάνοβιτς έδιωξε αλλά όχι μακριά, ο Μάγκλιτσα έκανε την προβολή και ο Καρώ από κοντά σε... κενή εστία έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 1-1! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

>>> H offsite τώρα και στο Google News - Ακολουθείστε μας

456τυγη65τ4γη

-78' Σουτ του Ντογκαλά από καλή θέση εντός περιοχής, ψηλά έξω.

-82' Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ουέλινγκτον και Ίντζια μέσα, Αλεσάμι και Ζράντι έξω.

-84' Καλή προϋπόθεση μετά από αρκετά λεπτά για τον Απόλλωνα. Ο Νταμπό από καλή θέση... άνοιξε το κοντρόλ και τον πρόλαβε ο Ζαμπάλα.

-86' Δεύτερη κίτρινη για τον Φιλιώτη για φάουλ στον Νατέλ και αποβολή. Με δέκα ο Απόλλωνας.

**Η φάση θα αναλυθεί απ' τον Ηρακλή Τσίκινη την Δευτέρα στην εκπομπή "Super Monday".

-87' Εκτέλεση φάουλ του Ζαμπάλα από αριστερά, κεφαλιά του Καρώ, ελάχιστα έξω η μπάλα.

-88' Δυνατό σουτ του Νατέλ, σταθερά ο Γιοβάνοβιτς.

-89' Σέντρα του Νατέλ από αριστερά, ο Σόουζα δεν μπόρεσε να κάνει την κεφαλιά μόνος απ' την μικρή περιοχή!

-90'΄Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.

ΑΠΟΕΛ: Σκουφέτ, Καρώ, Βινίσιους, Σόουζα, Ντε Βινσέντι, Κβιλιτάια (46'Μάγκλιτσα), Οκριασβίλι (46'Ντογκαλά), Θεοδώρου, Ζαμπάλα, Νατέλ, Ντανίλο (72'Νταουσβίλι).

Στον πάγκο οι: Μιχαήλ, Τσιλιγγίρης, Νταουσβίλι, Μάγκλιτσα, Κατσαντώνης, Σατσιάς, Ντιαβαρά, Πολυκάρπου, Γουήλερ, Ντογκαλά, Κούτσακος.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Γιοβάνοβιτς, Φιλιώτης, Ρομπέρζ, Κατελάρης, Αλεσάμι (82'Ουέλινγκτον), Χαμάς, Κολ, Τζουμ (36'Σπόλιαριτς), Ίλιεφ (69'Γιάνγκα), Ζράντι (82'Ίντζια), Νταμπό.

Στον πάγκο οι: Ντούριν, Ουέλινγκτον, Μάρκοβιτς, Παπουνασβίλι, Σπόλιαριτς, Ψύχας, Γιοβάνοβιτς, Ίντζια, Πίττας, Χάμπος, Στορ, Γιάνγκα.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Θεοδώρου, Ντογκαλά, Νατέλ, Ντανίλο / Ζράντι, Σπόλιαριτς.

ΚΟΚΚΙΝΗ: Φιλιώτης (2η κίτρινη)

Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος

Α' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος