ΑΠΟΕΛ - Δόξα: Νατέλ και Μάγκλιτσα... καθάρισαν! (φώτος)

- 30.01.2022

Νίκη για το ΑΠΟΕΛ

Έβδομο τρίποντο για το ΑΠΟΕΛ με σκόρερ Νατέλ και Μάγκλιτσα... Οι γαλαζοκίτρινοι κέρδισαν την Δόξα με 2-0 και ανέβηκαν στους 27 βαθμούς.

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΣΕ ΛΙΓΟ

Η ιστοσελίδα μας ήταν στο γήπεδο

-Πρώτο σφύριγμα από τον Λούκα Σωτηρίου, η Δόξα στην σέντρα.

-2' Πρώτη επικίνδυνη σέντρα από τον Πέδρο, ο Νατέλ δεν πρόλαβε για την κεφαλιά.

-5' Κίτρινη στον Ντε Βινσέντι για "θέατρο" μετά πτώση στην περιοχή σε διεκδίκηση με τον Σισκόφσκι. Διαμαρτύρεται ο Αργεντινός.

*Η φάση θα αναλυθεί από τον Ηρακλή Τσίκινη το βράδυ της Δευτέρας στο Super Monday.

-Δέκα λεπτά αγώνα. Μπήκε επιθετικά το ΑΠΟΕΛ και ψάχνει τους χώρους προς την εστία της Δόξας.

-15' Πτώση του Ντονγκαλά στην περιοχή, ζητά πέναλτι μετά από μαρκάρισμα του Μπένι. Τίποτα από τον ρεφ που ήταν μπροστά στην φάση. Από τα ριπλέι φαίνεται ότι ο παίκτης της Δόξας παίζει τη μπάλα.

-16' Πολύ καλό σουτ του Πέδρο εκτός περιοχής από διαγώνια δεξιά, έπεσε και έστειλε σε κόρνερ ο Σισκόφσκι.

-16' Στην εκτέλεση του κόρνερ από τον Πέδρο ο Καρώ έστειλε λίγο έξω την κεφαλιά.

-17' Κίτρινη στον Αντάμοβιτς για φάουλ στον Νατέλ.

-19' Κίτρινη και στον Μπένι για τράβηγμα στον Ντονγκαλά.

-20' Σουτ του Οκριασβίλι από διαγώνια δεξιά μετά από αντεπίθεση, έτοιμος ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων.

-Είκοσι λεπτά στο ΓΣΠ με το ίδιο σκηνικό. Μονίμως στην επίθεση το ΑΠΟΕΛ, κρατά μπάλα και ψάχνει το γκολ.

-23' Κίτρινη στον Νταουσβίλι για φάουλ στον Αντενόν. Τέταρτη κάρτα, από δυο σε κάθε ομάδα.

-25' Πρώτη τελική για την Δόξα με σουτ του Σαντίκ από μακριά, εύκολα ο Σκουφέτ.

-28' Μακρινό σουτ του Ασαμόα, είναι άστοχο.

-Μισάωρο, στο 68% η κατοχή για τους γηπεδούχους.

-31' Άλλη μια κίτρινη, στον Σάβιτς για φάουλ στον Εμπραλίτζε ακριβώς έξω απ' την περιοχή του Σκουφέτ και πλάγια αριστερά.

-34' Σουτ του Νταουσβίλι εκτός περιοχής, φεύγει ψηλά.

ωββωβωωβ

-35' Διαμαρτυρίες από το ΑΠΟΕΛ για κλοτσιά του Ασαμόα στον Νταουσβίλι. Στο έδαφος ο Γεωργιανός.

-35' Κίτρινη από τον διαιτητή.

-36' Αλλάζει αμέσως απόφαση ο Λούκας Σωτηρίου μετά από συνομιλία με τον VAR, απευθείας κόκκινη στον Ασαμόα.

-Πολλά τα φάουλ και οι διακοπές στα τελευταία λεπτά, έχει "χαλάσει" το παιχνίδι.

-44' Ευκαιρία το ΑΠΟΕΛ... Ο Νατέλ σένραρε από αριστερά, ο Σισκόφσκι απέκρουσε ασταθώς και ο Ντανίλο με προβολή δεν μπόρεσε να σκοράρει, στέλνοντας την μπάλα πάνω στον τερματοφύλακα της Δόξας.

-45' Σουτ του Νατέλ από μακριά, πέφτει και διώχνει ο Σισκόφσκι.

-Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

-45+3' Ευκαιρία για την Δόξα με τον Μέσκα να πλασάρει από κοντά και τη μπάλα να σταματά στον Καρώ που έκανε το τάκλιν. Ζητάνε πέναλτι για χέρι οι παίκτες της Δόξας.

-"Τίποτα" από τον ρεφ, η φάση ελέγχθηκε και από το VAR.

-Τέλος ημιχρόνου. Το ΑΠΟΕΛ είχε την κατοχή σε όλο το πρώτο μέρος, έφτιαξε κάποιες καλές φάσεις αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει. Η απουσία κλασικού φορ δυσκολεύει την προσπάθεια. Μαζεμένη πίσω η Δόξα όπως αναμενόταν, αμύνεται αρκετά καλά.

-Ξεκίνησε το 2ο μέρος, ο Μάγκλιτσα στη θέση του Ντονγκαλά.

-47' Ευκαιρία με την επανέναρξη. Ο Πέδρο σέντραρε, ο Καρώ λίγο έξω την κεφαλιά.

23623632636236

-48' Λάθος πάσα του Ντε Βινσέντι προς τα πίσω, ο Εμπραλίτζε μπήκε στη φάση αλλά προ του Σκουφέτ δεν μπόρεσε να κάνει το τελείωμα.

-54' ΓΚΟΛ 1-0! Φάση διαρκείας, ο Μάγκλιτσα επέμεινε, κέρδισε και έστρωσε στον Νατέλ που προσποιήθηκε ωραία και από κοντά νίκησε τον Σισκόφσκι - Δείτε το εδώ

-Η φάση εξετάζεται από το VAR για πιθανό οφσάιντ στον Νατέλ την ώρα της πάσας από τον Μάγκλιτσα.

-55' Μετρά το γκολ μετά και τον έλεγχο των ριπλέι.

-60' Ο Τιτζανί στη θέση του Μέσκα.

-63' Σουτ του Μπένι λίγο έξω, αξιόλογη φάση για τους φιλοξενούμενους.

-66' Σουτ του Ντε Βινσέντι από το ύψος της περιοχής, άστοχο.

-68' Ο Εφραίμ στη θέση του Ντε Βινσέντι.

-70' Ο Τραϊτσέφσκι στη θέση του Αντάμοβιτς.

-70' Μεγάλη ευκαιρία η Δόξα για την ισοφάριση. Ο Σάβιτς πάσαρε στον Νταουσβίλι, αυτός γύρισε λανθασμένα πίσω προς τον Σκουφέτ, ο Εμπραλίτζε κέρδισε και έκανε το πλασέ εξ επαφής και ο Ιταλός έσωσε την ομάδα του.

-74' ΔΟΚΑΡΙ οι φιλοξενούμενοι με απευθείας χτύπημα φάουλ του Τιτζανί!

-75' Βγάζει αντίδραση η ομάδα του Ηλία Χαραλάμπους στα τελευταία λεπτά, έχει ανέβει ψηλά και έχει χάσει δυο μεγάλες ευκαιρίες.

-77' Διπλή κίνηση από τον Σωφρόνη που δεν είναι καθόλου ικανοποιημένος από αυτά που βλέπει μετά το γκολ. Θεοδώρου αντί Νατέλ, Πολυκάρπου αντί Ντανίλο. Αποχωρεί χωλαίνοντας ο σκόρερ του ΑΠΟΕΛ.

-77' Νέα τελική η Δόξα με την κεφαλιά του Στυλιανού να φεύγει έξω.

-79' Απευθείας χτύπημα φάουλ του Οκριασβίλι από πολύ δύσκολη θέση, έτοιμος ο Σισκόφσκι.

-79' Στο έδαφος ο Οκριασβίλι μετά από σπρώξιμο του Τιτζανί μεσα στην περιοχή.

-81' Κίτρινη στον Τιτζανί για κίνηση προς την κερκίδα του ΑΠΟΕΛ. Διαμαρτυρίες από πλευράς γαλαζοκιτρίνων.

-82' Τώρα επαναρχίζει το παιχνίδι...

-83' Κάρτα στον Οκριασβίλι για φάουλ.

-84' Ο Γαβριήλ στη θέση του Ζοάο Πέδρο.

-86' Ωραίο πλασέ του Γαβριήλ στην κίνηση, λίγο έξω.

-88' Διπλή αλλαγή η Δόξα. Σάσι και Σάιθ αντί Στυλιανού και Καραμανώλη.

-Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.

-93' Κίτρινη στον Σκουφέτ για καθυστέρηση.

-94' Κεφαλιιά από τον Σάιθ, εύκολα ο πορτιέρο του ΑΠΟΕΛ.

-95 ΓΚΟΛ 2-0 με τον Μάγκλιτσα από κοντά!

-Τέλος, το ΑΠΟΕΛ ανεβαίνει στους 27 βαθμούς.

ΑΠΟΕΛ (Σ.Αυγουστή): Σκουφέτ, Πέδρο (84' Γαβριήλ), Καρώ, Σάβιτς, Ζαμπάλα, Νταουσβίλι, Ντε Βινσέντι (68' Εφραίμ), Ντανίλο (77' Πολυκάρπου), Οκριασβίλι, Ντονγκαλά (46' Μάγκλιτσα), Νατέλ (77' Θεοδώρου).

-Στον πάγκο: Μιχαήλ, Κίττος, Εφραίμ, Μάγκλιτσα, Θεοδώρου, Έσελινκ, Γαβριήλ, Ντιαβαρά, Πολυκάρπου, Γεωργίου.

Δόξα (Η.Χαραλάμπους): Σισκόφσκι, Αντενόν, Μπένι, Ασαμόα, Σαντίκ, Κοβάσεβιτς, Αντάμοβιτς (70' Τραϊτσέφσκι), Στυλιανού (88' Σάσι), Καραμανώλης (88' Σάιθ), Εμπραλίτζε, Μέσκα (60' Τιτζανί).

-Στον πάγκο: Πρινιωτάκης, Σάιθ, Τιτζανί, Οικονομίδης, Τραϊτσέφσκι, Βασιλείου, Κυριάκου, Σάσι, Κέρλα.

Κίτρινες: Ντε Βινσέντι, Νταουσβίλι, Σάβιτς, Οκριασβίλι, Σκουφέτ / Αντάμοβιτς, Μπένι, Τιτζανί

Κόκκινες: - / Ασαμόα

Διαιτητής: Σωτηρίου Λούκας