ΑΠΟΕΛ και Ανόρθωση... κόλλησαν στο μηδέν

- 24.01.2021

Χωρίς νικητή το ντέρμπι

Δυνατό ντέρμπι χωρίς πάρα πολλές φάσεις και στο τέλος ένας βαθμός για κάθε ομάδα. ΑΠΟΕΛ και Ανόρθωση έμειναν στο 0-0. Στους 40 ανέβηκε η Κυρία, στους 24 οι γαλαζοκίτρινοι.

Το φιλμ του αγώνα

-Ο Χρυσοβαλάντης Θεουλή σφυρίζει για πρώτη φορά

-Πέντε λεπτά χωρίς... τίποτα. Στο κέντρο η μπάλα

-8' Πρώτη "υποψία" φάσης σε πλασέ του Ζαχίντ από το ύψος της περιοχής, με τάκλιν ανέκοψε αμέσως το σουτ ο Βργκοτς

-Κατοχή στο ΑΠΟΕΛ στα πρώτα δέκα λεπτά. Μπήκαν πιο δυνατά οι γηπεδούχοι

-12' Πρώτη καλή στιγμή. Ο Εφραίμ κέρδισε ένα φάουλ εκτός περιοχής, ο Λουντέμο το εκτέλεσε με μπόλικο φάλτσο, η μπάλα μόλις έξω

-14' Πτώση του Μπουσουλάτζιτς στην περιοχή, διαμαρτύρεται στιγμιαία για πέναλτι. Δεν υπάρχει παράβαση, όπως φαίνεται και στα ριπλέι

-20 λεπτά στο ΓΣΠ. Παραμένουν πιο επιθετικοί οι γαλαζοκίτρινοι. Μαζεμένη η Ανόρθωση, προσπαθεί να χτυπήσει περισσότερο στην αντεπίθεση

-25' Πολλές οι παρατηρήσεις του Τιμούρ. Η ομάδα του δεν μπορεί να βάλει κάτω τη μπάλα και να επιτεθεί

-Μισή ώρα ντέρμπι με μόλις μια καλή φάση, εκείνη με το φάουλ του Λουντέμο στο 12'

-30' Πρώτη κάρτα, στον Ρισβάνη για φάουλ στον Μπεν Σαχάρ ακριβώς έξω απ' την περιοχή

-31' Ο Ζαχίντ "πατά" για τον Εφραίμ στην εκτέλεση φάουλ, λίγο έξω το σουτ του δεύτερου

-35' Πρώτη τελική για την Ανόρθωση με ένα σουτ του Μπουσουλάτζιτς εκτός περιοχής να πάει πολύ ψηλά

-36' Καλή στιγμή για την Κυρία. Ο Καλτσάς κέρδισε στην περιοχή και γύρισε από δεξιά, ο Ουζόχο απέκρουσε ασταθώς, η μπάλα χτύπησε στον Μίχα και πήγε έξω

-40' Νέα τελική η Ανόρθωση με σουτ του Χούσμπαουερ εκτός περιοχής, άστοχο. Πιο επικίνδυνοι οι φιλοξενούμενοι στα τελευταία λεπτά

-41' Μεγάλη ευκαιρία το ΑΠΟΕΛ... Ο Ντονγκαλά έφυγε από δεξιά, με σέντρα βρήκε τον Εφραίμ, αυτός έκανε το πλασέ στην κίνηση από κοντά και ο Λόρια έβγαλε την πολύ δύσκολη απόκρουση. Κόρνερ η μπάλα

-Ο ρεφ Θεουλή σφυρίζει για το ημίχρονο, χωρίς καθυστερήσεις. Πιο επικίνδυνο το ΑΠΟΕΛ στα πρώτα 45 λεπτά. Ειδικά μέχρι το 30' είχε την κατοχή και γυρόφερνε την περιοχή, απειλώντας δυο φορές με χτυπήματα φάουλ. Στην συνέχεια η Ανόρθωση έκανε ένα καλό πεντάλεπτο με κάποιες τελικές που δεν είχαν τύχη, με τον Εφραίμ στο 41' να χάνει τη μεγάλη ευκαιρία

-Ξεκίνησε το 2ο μέρος

-50' Πολύ καλές προϋποθέσεις για την Ανόρθωση. Ο Μίχα έστρωσε στον Κβιλιτάια στην περιοχή, ο οποίος ήταν σε καλή θέση και χωρίς αμυντικό δίπλα του, αλλά το πλασέ στην κίνηση που επέλεξε να κάνει δεν του βγήκε. Έξω η μπάλα

-51' Επικίνδυνη μπαλιά του Μίχα και πάλι, ο Γουίλερ προ του Καλτσά την υστάτη παραχώρησε κόρνερ. Μπήκε δυνατά η Ανόρθωση στο 2ο μέρος

-Μια ώρα αγώνα. Πιο επιθετική η ομάδα του Κετσπάγια στα πρώτα 15 λεπτά, έχει την κατοχή. Το ΑΠΟΕΛ δεν μπορεί να οργανώσει επιθέσεις

-59' Πτώση του Σατσιά στην περιοχή, μετά από διεκδίκηση με τον Βργκοτς. Στην ίδια φάση στο έδαφος βρέθηκε και ο Σιέλης ο οποίος κρατούσε το πόδι του, με τα ριπλέι που προβλήθηκαν να μην έχουν καταγράψει τι έγινε

-62' Δυο αλλαγές ο κάθε προπονητής... Ελουντού στη θέση Μίχα, Χριστοφή στη θέση Καλτσά ο Τιμούρ. Μπερν στη θέση Σατσιά, Γκάρνερ (ντεμπούτο) στη θέση Μπεν Σαχάρ ο Πουρσαϊτίδης

-63' Κάρτα στον Μπουσουλάτζιτς για φάουλ στον Σιέλη

-67' Δυνατό σουτ του Λουντέμο μέσα στην περιοχή, στο σώμα του Αρτυματά σταματά η μπάλα

-69' Μικροδιακοπή. Ο Ουζόχο είναι στο έδαφος και δείχνει να πονάει. Δέχεται τις πρώτες βοήθειες

-Είναι εντάξει ο Νιγηριανός

-70' Κίτρινη στον Γκάρνερ για φάουλ στον Χούσμπαουερ

-73' Τρίτη αλλαγή το ΑΠΟΕΛ, Ντε Βινσέντι στη θέση του Εφραίμ

-75 λεπτά. Η κατοχή στους γηπεδούχους εδώ και λίγη ώρα. Μαζεμένη όπως και στο πρώτο μέρος η Ανόρθωση, προσπαθεί κυρίως στην αντεπίθεση να απειλήσει

-78' Πτώση του Ενσούε στην περιοχή μετά από μαρκάρισμα του Κορέια. Φωνάζει για πέναλτι ο αμυντικός του ΑΠΟΕΛ. Ο Βραζιλιάνος σήκωσε το πόδι και τον ανέτρεψε. Ο ρεφ Θεουλή είναι σε συνομιλία με τον VAR

-79' Πάει στο μόνιτορ ο διαιτητής...

-80' Σφυρίζει επιθετικό φάουλ του Ενσούε ο ρεφ, στο ξεκίνημα της διεκδίκησης με τον Κορέια

-85' ΔΟΚΑΡΙ η Ανόρθωση. Ο Ελουντού βρέθηκε σε θέση βολής, έκανε το σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα χτύπησε στον Ζόρζε και πήγε στο... σίδερο

-88' Ο Ανουάρ στη θέση του Ντονγκαλά. Αναγκαστική η αλλαγή