ΑΠΟΕΛ - Πάφος: Στο τέλος "Χ"αμογέλασαν οι φιλοξενούμενοι (φώτος)

- 05.12.2021

Μοιρασιά για ΑΠΟΕΛ και Πάφο στο ΓΣΠ.

Μοιρασιά για ΑΠΟΕΛ και Πάφο στο ΓΣΠ. Δυο γκολ στο δεύτερο μέρος και από ένας βαθμός για τις δυο ομάδες μέσα από το 1-1 που "σφράγισε" τις προσπάθειές τους.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

-Ο Χρυσοβαλάντης Θεουλή σφυρίζει την έναρξη.

-3' Πρώτη τελική με κεφαλιά του Νατέλ υπό πίεση μετά από σέντρα του Ντονγκαλά, άστοχη.

-Δέκα λεπτά στο ΓΣΠ χωρίς οτιδήποτε ιδιαίτερο. Προσπαθούν να πάρουν τον έλεγχο οι δυο ομάδες.

-11' Ο Ζάιρο επικίνδυνα στην περιοχή, με τάκλιν τον σταματά ο Βινίσιους πριν κάνει το τελείωμα.

-19' Σέντρα του Ζαμπάλα, ο Καρώ την κεφαλιά εξ επαφής, η μπάλα χτύπησε στον Μπάιριτς που έβαλε την άμυνα και πήγε κόρνερ.

-Εικοσάλεπτο χωρίς ιδιαίτερα καλό ρυθμό. Πολλές οι διακοπές. Προσπαθεί να βάλει τη μπάλα κάτω και να κάνει το παιχνίδι του το ΑΠΟΕΛ.

-23' Κίτρινη στον Σάβιτς για φάουλ στον Ζάιρο, πρώτη στο παιχνίδι. 'Ηταν στο όριο και χάνει Ολυμπιακό (τυπικά εκτός) ή Απόλλωνα (εντός).

-24' Τώρα κάρτα στον Πάνιτς για φάουλ στον Σατσιά.

667888

-28' Με μια... ρουκέτα από πολύ μακριά από χτύπημα φάουλ, ο Νατέλ προσπάθησε να νικήσει τον Άντος. Κόντρα στο τείχος και κόρνερ.

-Μισή ώρα αγώνα. Πιο επιθετική η ομάδα του Σωφρόνη, χωρίς να έχει φτιάξει κάποια μεγάλη ευκαιρία όμως.

-33' Δυνατό, συρτό σουτ του Ζαμπάλα από μακριά, άστοχο.

-Πιέζει για το γκολ πριν το ημίχρονο το ΑΠΟΕΛ, που εδώ και ένα δεκάλεπτο γυροφέρνει την περιοχή του Άντος.

-36' "Φωνές" για πέναλτι από την κερκίδα του ΑΠΟΕΛ, για χέρι του Βαλακάρι μετά από μπαλιά στην περιοχή. Τα ριπλέι που προβλήθηκαν δεν δείχνουν καθαρά τι έγινε.

-37' Σέντρα του Νατέλ από δεξιά, η κεφαλιά του Ζαμπάλα δεν πάει στον στόχο.

878787870000

-42' Η μεγαλύτερη φάση στο παιχνίδι... Ο Ζαμπάλα σέντραρε από αριστερά, ο Καρώ με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα μόλις έξω.

-45' Διαμαρτυρίες του ΑΠΟΕΛ για χέρι του Μιχαήλ εκτός περιοχής, μετά από σέντρα του Καρώ.

-Τέλος ημιχρόνου χωρίς καθυστερήσεις. Το ΑΠΟΕΛ έλεγξε από το 15' και μετά, ήταν πιο επιθετικό, είχε ορισμένες τελικές και μια πολύ καλή ευκαιρία με τον Καρώ στο 42' αλλά δεν είχε την ουσία. Από την άλλη εντελώς ακίνδυνη επιθετικά η Πάφος, πήγε σε πιο συντηρητική τακτική και κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με το μηδέν.

-Ξεκινά με μια αλλαγή το β' μέρος. Ο Φουρ αντί του Κοβάσεβιτς.

-46' Κίτρινη στον Λουντέμο για κράτημα στον Βαλακάρι στη μεσαία γραμμή.

-51' Πλασέ του Ζάιρο από το ύψος της περιοχής, άστοχο.

-Δέκα λεπτά στην επανάληψη, μπήκε πιο απαιτητικά η Πάφος και κρατά τη μπάλα.

-59' Κίτρινη στον Μπάιριτς που σταμάτησε με φάουλ τον Ντονγκαλά ο οποίος έφευγε στην αντεπίθεση.

-60' Διπλή αλλαγή ο Σωφρόνης. Θεοδώρου αντί Εφραίμ και Ντε Βινσέντι αντί Ντιαβαρά. Επιστροφή για τον Αργεντινό μετά το παιχνίδι με την Πάφο εκτός έδρας στην 1η αγωνιστική.

-65' Μακρινό σουτ του Σατσιά, κανένα πρόβλημα για τον Άντος.

-Κάκιστο το θέαμα στο β' μέρος. Η Πάφος ισορρόπησε και δεν αφήνει το ΑΠΟΕΛ να επιτεθεί όπως στο πρώτο μέρος, όμως ούτε η ίδια μπορεί να απειλήσει.

-67' Σέντρα του Νατέλ από αριστερά, κεφαλιά του Ντονγκαλά υπό πίεση, εύκολα ο τερματοφύλακας της Πάφου.-Φτάσαμε στο 70'. Καλύτερο το ΑΠΟΕΛ στο τελευταίο δεκάλεπτο, κρατά μπάλα και ψάχνει το γκολ της νίκης.

-70' Σέντρα του Καρώ από δεξιά, ο Κβίντα διώχνει σε κόρνερ.

-Ξεσηκώνονται στις κερκίδες οι ΑΠΟΕΛίστες, "σπρώχνουν" και αυτοί για το γκολ.

-73' Ο Ντράγκομιρ στη θέση του Πάνιτς.

>>> H offsite τώρα και στο Google News - Ακολουθείστε μας

-75' ΠΕΝΑΛΤΙ για το ΑΠΟΕΛ. Ο Ντονγκαλά σέντραρε από δεξιά, ο Μιχαήλ είχε ανοικτό το χέρι και ο Θεουλή σφύριξε την παράβαση.

-76' Εξετάζεται από το VAR αν η παράβαση ήταν εντός ή εκτός της περιοχής.

-78' Πέναλτι, ισχύει η αρχική απόφαση του ρεφ αφού δεν "διαφωνεί" το VAR.

3434346346436

-79' ΓΚΟΛ 1-0! Ο Νατέλ ψύχραιμα εκτελεί από την άσπρη βούλα και ανοίγει το σκορ - ΕΔΩ ΒΙΝΤΕΟ

-81' Μικροδιακοπή μετά από ένταση ανάμεσα σε Σεμέδο και οπαδούς στην Ανατολική.

-83' Διπλή αλλαγή το ΑΠΟΕΛ. Ντανίλο αντί Σατσιά, Νταουσβίλι αντί Ντονγκαλά.

-83' Διπλή και η Πάφος. Αουρέλιο και Αμπντουσαλάμοφ αντί Πάντσεον και Μιχαήλ.

-84' Τώρα επαναρχίζει το ματς μετά τη διακοπή.

-85' Πλασέ του Νατέλ εκτός περιοχής, άστοχο.

3434346436

-88' ΓΚΟΛ 1-1! Η Πάφος ισοφαρίζει από το... πουθενά, στην πρώτη της ευκαιρία στο β' μέρος. Ο Αουρέλιο σούταρε από το ύψος της περιοχής και νίκησε τον Σκουφέτ που έπεσε στην γωνία αλλά δεν πρόλαβε.

-89' Ο Μάγκλιτσα στη θέση του Λουντέμο.

-90' Κίτρινη στον Ζάιρο για φάουλ στον Ντε Βινσέντι, ήταν στο όριο και χάνει ΑΕΛ εντός ή ΑΕΚ εκτός.

-Έξι λεπτά οι καθυστερήσεις.

-90+3' Βολίδα του Αουρέλιο από μακριά, σε κόρνερ ο Σκουφέτ. Πολύ καλή φάση για τους φιλοξενούμενους.

ΑΠΟΕΛ (Σ.Αυγουστή): Σκουφέτ, Σάβιτς, Καρώ, Βινίσιους, Ζαμπάλα, Λουντέμο (89' Μάγκλιτσα), Σατσιάς (83' Ντανίλο), Εφραίμ (60' Θεοδώρου), Ντονγκαλά (83' Νταουσβίλι), Ντιαβαρά (60' Ντε Βινσέντι), Νατέλ.

-Στον πάγκο οι Μιχαήλ, Τσιλιγκίρης, Νταουσβίλι, Μάγκλιτσα, Ντε Βινσέντι, Κατσαντώνης, Θεοδώρου, Γαβριήλ, Γουίλερ, Ντανίλο.

Πάφος (Ντ.Μίλανιτς): Άντος, Κβίντα, Σεμέδο, Κοβάσεβιτς (46' Φουρ), Ζάιρο, Μιχαήλ (83' Αμπντουσαλάμοφ), Βαλακάρι, Πάνιτς (73' Ντράγκομιρ), Μπάιριτς, Πάντσεον (83' Αουρέλιο), Πάγιτς.

-Στον πάγκο οι Ρούτκο, Πέτρου, Παλάσιος, Χότσκο, Μπεριγκό, Αουρέλιο, Λέιτε, Μπαμπαγιάν, Αμπντουσαλάμοφ, Φουρ, Ντράγκομιρ.

Κίτρινες: Σάβιτς, Λουντέμο / Πάνιτς, Μπάιριτς, Ζάιρο

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης

Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης

Β' Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος

4ος Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος

VAR: Δημητρίου Βασίλης