Απόλλωνας - Ολυμπιακός: Στο φινάλε... ΞΑΝΑ με Ντιγκινί!

- 30.01.2022

Τρομερό παιχνίδι με γκολ, δοκάρια, χαμένες ευκαιρίες και… ήρωα τον Νικολά Ντιγκινί είχαμε το βράδυ της Κυριακής

Τρομερό παιχνίδι με γκολ, δοκάρια, χαμένες ευκαιρίες  και… ήρωα τον Νικολά Ντιγκινί είχαμε το βράδυ της Κυριακής (30/01)! Ο Απόλλωνας υποδέχθηκε τον Ολυμπιακό, ο οποίος του έβαλε… δύσκολα και χρειάστηκε η είσοδος του Ντιγκινί για να φτάσει στη νίκη με 2-1! Η Λεμεσιανή ομάδα προηγήθηκε με τον Νογιόκ στο πρώτο μέρος, ο Ολυμπιακός ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του στο β’ μέρος και ισοφάρισε με τον Κα ωστόσο ο Ντιγκινί στο 87’ ήταν ο ποδοσφαιριστής που καθόρισε τον νικητή, όπως και στο αμέσως προηγούμενο παιχνίδι του Απόλλωνα, με την ΑΕΛ στο Κύπελλο! Ματς με 21 συνολικά τελικές, οι 11 για τον Απόλλωνα και οι 10 για τον Ολυμπιακό! Σπουδαία νίκη για την ομάδα του Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ, η οποία ανέβηκε στους 34 βαθμούς και παρέμεινε στην κορυφή του πρωταθλήματος.

Το ΦΙΛΜ του αγώνα:

-Δυνατή βροχόπτωση ξεκίνησε λίγο πριν την έναρξη του αγωνα.

-Έναρξη.

-1' Στα 15 δευτερόλεπτα η πρώτη τελική στο ματς. Άστοχο το σουτ του Γκουστάβο.

-4' Πρόβλημα στο σύστημα ενδοεπικοινωνίας του ρεφ Φωτίου. Μικρή διακοπή.

-5' Συνέχεια στο παιχνίδι.

-10' Δεκάλεπτο στο ματς, ο Ολυμπιακός δείχνει να... πατάει καλύτερα.

-11' Πρώτη κίτρινη στο ματς, ο Γουακάσο για φάουλ στον Ίλιεφ.

-13' Εκτέλεση κόρνερ του Κολ, προβολή του Νογιόκ στο πρώτο δοκάρι, έξω η μπάλα.

-13' Αντεπίθεση του Ολυμπιακού, κάθετη του Γκουστάβο προς τον Γουίλσον που μπήκε στην περιοχή και έκανε το σουτ, αλλά ο Χάμπος έβαλε σωστά την κόντρα και έδιωξε σε κόρνερ.

-16' Πολύ καλή στιγμή για τον Απόλλωνα! Κάθετη του Ίλιεφ, ο Ίντζια έκανε το σουτ λίγο έξω απ' την μεγάλη περιοχή, η μπάλα έφυγε ελάχιστα πάνω απ' το οριζόντιο δοκάρι.

-18' Βαθιά μπαλιά του Χάμας, κεφαλιά του Ίντζια από καλή θέση, αρκετά έξω η μπάλα.

-19' Αυξάνει την πίεση του ο Απόλλωνας. Ο Πίττας κέρδισε στο σπριντ τον Ντιαγνέ και έκανε το δυνατό σουτ με το αριστερό, ο Τσούπιτς έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

-21' Σειρά του Ολυμπιακού να απειλήσει, δυνατό σουτ του Γουίλσον από καλή θέση, δύσκολα ο Γιοβάνοβιτς.

-22' Κίτρινη στον Γκουστάβο για φάουλ στον Μαυρία.

-25' Σέντρα του Χάμπου από δεξιά, κεφαλία του Ίντζια, ψηλά έξω.

-29' Κοντά σε... αυτογκόλ ο Μαυρίας. Δυνατό γύρισμα του Ελλαδίτη προς τα πίσω, ο Γιοβάνοβιτς δεν μπόρεσε να διώξει αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα έξω απ' το αριστερό κάθετο δοκάρι.

-33' Δυνατό σουτ του Ίλιεφ απ' το ύψος της μεγάλης περιοχής, έξω η μπάλα.

-37' Στο έδαφος ο Ίντζια σε μαρκάρισμα του Ντιαγνέ, κοντά στην φάση ο ρεφ Φωτίου έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

-43' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα με τον Νογιόκ! Μακρινό σουτ του Ουκρανού μέσου, ο Τσούπιτς αιφνιδιάστηκε, δεν μπόρεσε να συγκρατήσει την μπάλα η οποία κατέληξε στα δίκτυα για το 1-0!

-45' Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.

-45+2' Εκτέλεση κόρνερ του Γκουστάβο, κεφαλιά του Σαμπίνια, ψηλά έξω.

-Τέλος ημιχρόνου.

-Ξκείνησε το β' μέρος.

-46' Πρώτη αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Νάνι αντί Γουακάσο.

-54' Πολύ καλή στιγμή για τον Απόλλωνα! Μακρινό σουτ του Κολ, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και έφυγε έξω.

-57' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Κα αντί Γουίλσον.

-58' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό με τον Κα! Με το που μπήκε, ο Κα σκόραρε! Δευτερόλεπτα μετά την είσοδο του στο ματς, εκμεταλλεύτηκε την λάθος πάσα του Μαυρία προς τα πίσω και πλάσαρε εύστοχα τον Γιοβάνοβιτς για το 1-1!

-60' Κοντά στην ανατροπή ο Ολυμπιακός! Φάση διαρκείας, ο Μακρής μόνος απ' το σημείο του πέναλτι περίπου έκανε πολύ κακό σουτ, με την μπάλα να φεύγει αρκετά έξω.

-63' Κίτρινη ο Ρομπέρζ για φάουλ στον Κα.

-66' ΔΟΚΑΡΙ για τον Ολυμπιακό! Ωραίο σουτ του Γκουστάβο, στο οριζόντιο δοκάρι η μπάλα!

-71' Πέντε... μαζεμένες αλλαγές. Φιλιώτης, Αυλωνίτης και Ντιγκινί μέσα, Νογιόκ, Μαυρίας και Ίντζια έξω για τον Απόλλωνα.

-Τιάγκο αντί Πεχλιβάνη και Χαραλάμπους αντί Μακρή για τον Ολυμπιακό.

-73' Σουτ του Νάνι από καλή θέση, η μπάλα κόντραρε.

-74' Αδύναμη η κεφαλιά του Αλμπάνη, έξω η μπάλα.

-80' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Μανιάς αντί Γκουστάβο.

-82' Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Γιάνγκα αντί Ίλιεφ.

-85' Πάνω - κάτω η μπάλα στα τελευταια λεπτά. Και οι δύο ομάδες ψάχνουν το γκολ της νίκης.

-87' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα με τον Ντιγκινί!! Σέντρα του Χαμάς από αριστερά προς το δεύτερο δοκάρι, λανθασμένη έξοδος του Τσούπιτς, ο Πίττας γύρισε προς την μικρή περιοχή εκεί που ο Ντιγκινί κινήθηκε σωστά και είχε εύκολο έργο, πλασάροντας σε κενή εστία για το 2-1!

-88' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Μάρκοβιτς αντί Αλμπάνη.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Γιοβάνοβιτς, Μαυρίας (71'Φιλιώτης), Χαμάς, Χάμπος, Ρομπέρζ, Νογιόκ (71'Αυλωνίτης), Κολ, Ίλιεφ (82'Γιάνγκα), Αλμπάνης (88'Μάρκοβιτς), Πίττας, Ίντζια (71'Ντιγκινί).

Στον πάγκο: Ντουρίν, Δημητρίου, Αυλωνίτης, Μάρκοβιτς, Σπόλιαριτς, Ψύχας, Ντιγκινί, Φιλιώτης, Γιάνγκα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τσούπιτς, Σαμπίνια, Μπόβεδα, Γκουστάβο (80'Μανιάς), Μακρής (71'Χαραλάμπους), Γουίλσον (57'Κα), Μανρίκε, Πεχλιβάνης (71'Τιάγκο), Κονφέ, Ντιαγνέ, Γουακάσο (46'Νάνι).

Στον πάγκο: Μολ, Κόβατς, Φώτη, Μουκτάρης, Κα, Χριστοδούλου, Πηλαβάς, Νάνι, Κυριάκου, Μανιάς, Τιάγκο, Χαραλάμπους.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ρομπέρζ / Γουακάσο, Γκουστάβο.

Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος

Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης

Β' Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος