Βραζιλία-Σερβία: Άλλη κλάση η "Σελεσάο", μαγεία Ριτσάρλισον!

- 24.11.2022

Φινάλε απόψε στην 1η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Παγκοσμίου Κυπέλλου, με τη Βραζιλία να αντιμετωπίζει τη Σερβία για τον 7ο όμιλο.

Η ιστοσελίδα μας www.kerkida.net σας μεταφέρει την εξέλιξη της σπουδαίας αναμέτρησης στο "Lusail Iconic Stadium"...

Πρώτο σφύριγμα και… σέντρα στο ματς.

3' Η Σερβία πιέζει ψηλά στα πρώτα λεπτά και δυσκολεύει την ανάπτυξη της Βραζιλίας.

4' Κόπηκε η επικίνδυνη σέντρα του Ραφίνια από τα δεξιά.

10' Καλή προϋπόθεση για την Βραζιλία με τον Νεϊμάρ να αργεί όμως και να τον προλαβαίνει η άμυνα τον Σέρβων.

11' Μπαλιά του Ζίβκοβιτς, στην αγκαλιά του Άλισον.

20' Η ''σελεσάο'' έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων εδώ και λίγα λεπτά.

21' Δυνατό, μακρινό σουτ Νεϊμάρ, η μπάλα βρήκε στα σώματα.

22' Μακρινό σουτ από τον Κασεμίρο, ο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια.

31' Υπέροχο τακουνάκι Πακετά, ο Ραφίνια έβγαλε την μπαλιά αλλά ο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς μπλόκαρε.

35' Τρομερή εναλλαγή της μπάλας από τους Βραζιλιάνους, με τον Ραφίνια να μπαίνει στην περιοχή αλλά να σουτάρει τελικά πάνω στον αντίπαλο τερματοφύλακα!

-Οι τελικές είναι 4-1.

41' Τεράστια ευκαιρία για τη Βραζιλία, με τον Βινίσιους να τελειώνει πολύ άσχημα τη φάση μετά από τραγικό λάθος του Μιλένκοβιτς.

Τέλος στο πρώτο μέρος, Βραζιλία-Σερβία στο 0-0.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.

46' Ευκαιρία για την Βραζιλία με τον Ραφίνια. Βρέθηκε απέναντι στον Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς αλλά απέτυχε εκ νέου να τον νικήσει.

54' Απίθανη προσπάθεια Βινίσιους από τα αριστερά, κανείς δεν εκμεταλλεύτηκε την μπαλιά του.

57' Διπλή αλλαγή για Σερβία. Ίλιτς αντί Γκουντέλι, Ράντονιτς αντί Ζίβκοβιτς.

60' Δοκάρι για τη Βραζιλία σε τρομερό μακρινό σουτ του Σάντρο!

γκ βρα ρι

62' ΓΚΟΛ 1-0 η Βραζιλία.  Υπέροχη προσπάθεια Νεϊμάρ, ο Βινίσιους έπιασε το σουτ από τα αριστερά, με τον Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς να αποκρούει και τον Ριτσάρλισον να σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα από κοντά.

66' Διπλή αλλαγή για Σερβία. Λάζοβιτς αντί Λούκιτς, Βλάχοβιτς αντί Μλαντένοβιτς.

69' Κόρνερ για τη Σερβία. Άστοχη η κεφαλιά του Πάβλοβιτς.

ρ 2 β

73' ΓΚΟΛ, 2-0 η Βραζιλία. Γκολάρα από τον Ριτσάρλισον με γυριστό μέσα από την περιοχή!  Απόλυτος πρωταγωνιστής ο επιθετικός της Τότεναμ!

76' Διπλή αλλαγή για Βραζιλία. Φρεντ αντί Πακετά, Ροδρίγκο αντί Βινίσιους.

79' Ζεσούς αντί Ριτσάρλισον.

80' Άντονι αντί Νειμάρ.

81' Δοκάρι για την Βραζιλία με τον Κασεμίρο, τρομερό πλασέ εκτός περιοχής από πάσα του Ροντρίγκο.

83' Σπουδαία επέμβαση Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς σε σουτ του Φρεντ.

87' Μαρτινέλι αντί Ραφίνια.

90' Επτά λεπτά οι καθυστερήσεις.

90+2' Το ματς δείχνει να έχει πάρει τον δρόμο του...

Τέλος, Βραζιλία-Σερβία 2-0 με τα δύο γκολ του Ριτσάρλισον!

Ξεκίνημα με το δεξί για τη «σελεσάο».

ΒΡΑΖΙΛΙΑ: Άλισον, Ντανίλο, Μαρκίνιος, Τιάγκο Σίλβα, Άλεξ Σάντρο, Κασεμίρο, Πακετά, Ραφίνια, Νεϊμάρ, Βινίσιους, Ρισάρλισον

Στον πάγκο: Άντονι, Τέλες, Άλβες, Φρεντ, Μιλιτάο, Έντερσον, Μπρέμερ, Γουέβερτον, Ζεσούς, Φαμπίνιο, Ριμπέιρο, Πέδρο, Γκιμαράες, Ροδρίγκο, Μαρτινέλι

ΣΕΡΒΙΑ: Μίλινκοβιτς - Σάβιτς, Βελίκοβιτς, Μιλένκοβιτς, Πάβλοβιτς, Ζίβκοβιτς, Λούκιτς, Γκούντελι, Σεργκέι Μιλίνκοβιτς - Σάβιτς, Μλαντένοβιτς, Τάντιντς, Μίτροβιτς

Στον πάγκο: Γκρούγιτς, Εράκοβιτς, Μαξίμοβιτς, Ράτσιτς, Βλάχοβιτς, Γιόβιτς, Μπάμπιτς, Τζούρισιτς, Ράικοβιτς, Ράντονιτς, Λάζοβιτς, Κόστιτς, Ντμίτροβιτς, Σ. Μίτροβιτς, Ίλιτς

Διαιτητής, ο Ιρανός Αλιρέζα Φαγκάνι.

-Τρίτη συνάντηση ανάμεσα στις δύο ομάδες, με τους Βραζιλιάνους να έχουν 2/2 μέχρι τώρα.Τελευταία τα είχαν πει στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Ρωσίας, το 2018 - 2-0 η «σελεσάο».