Δεύτερη σερί, τριάρα και... όλα καλά!

- 11.01.2021

"Κόλλησε" δεύτερη σερί νίκη μετά από εκείνη με τον Εθνικό και ανέβηκε στους 36 βαθμούς

Η Ανόρθωση πέρασε απ' το "Μακάρειο" με 3-0 επί του Ολυμπιακού, "κόλλησε" δεύτερη σερί νίκη μετά από εκείνη με τον Εθνικό και ανέβηκε στους 36 βαθμούς, όσους έχει και η Ομόνοια (σ.σ αγώνα λιγότερο οι πράσινοι).

Η ιστοσελίδα του kerkida.net ήταν στο γήπεδο...

-Έναρξη αγώνα

-5' Καλή μπαλιά του Καλτσά, αλλά ο Κβιλιτάια δεν μπορεί να πιάσει σωστά την προβολή, έξω η μπάλα

-9' ΓΚΟΛ 0-1! Η Ανόρθωση μπήκε δυνατά και το εξαργυρώνει. Ο Χουσμπάουερ από το αριστερό άκρο άλλαξε παιχνίδι προς το δεξί όπου ήταν ο Καλτσάς, αυτός έπιασε με μιας το σουτ από πολύ δύσκολη γωνία, ο Καράδαης ήταν στη σωστή θέση όμως δεν μπλόκαρε σωστά και η μπάλα πήγε στα δίκτυα. Σοβαρό λάθος από τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού

-20 λεπτά αγώνα. Αργός ο ρυθμός. Ο Ολυμπιακός δεν έχει καταφέρει να αντιδράσει μετά το γκολ. Παιχνίδι κέντρου, με τους φιλοξενούμενους να αλλάζουν πολλές πάσες και με υπομονή να προσπαθούν να πλησιάσουν την εστία του Καράδαη

-21' ΠΕΝΑΛΤΙ η Ανόρθωση, σε μαρκάρισμα του Ψάλτη στον Κβιλιτάια ακριβώς στο όριο της περιοχής. Ο Τιμόθεος Χριστοφή έδωσε φάουλ και μετά από συνεννόηση με τον VAR Γιώργο Νικολάου, δίνει πέναλτι για πτώση του Κβιλιτάια

-23' ΓΚΟΛ 0-2! Ο Κβιλιτάια κερδίζει τον Καράδαη που έπεσε στην σωστή γωνία αλλά δεν μπόρεσε να αποκρούσει

-24' Πρώτη φάση για τον Ολυμπιακό με σουτ του Κα εκτός περιοχής, λίγο έξω

-29' Ο Χουσμπάουερ έπιασε το σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα "έσκασε" στο έδαφος και κατέληξε στον Καλτσά που κατέβασε με το στήθος ακριβώς μπροστά από τον Καράδαη, ο οποίος βγήκε έγκαιρα και έσωσε

-37' Πλασέ του Μίχα από διαγώνια στην περιοχή, μπλοκάρει ο Καράδαης

-40' Σουτ του Νταουσβίλι εκτός περιοχής, λίγο έξω

-42' Κίτρινη στον Κβιλιτάια για επικίνδυνο φάουλ στον Σωτηρίου, σήκωσε πολύ ψηλά το πόδι

-Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις

-Τέλος ημιχρόνου

-Ξεκίνησε το 2ο μέρος με δυο αλλαγές από τον Βόκολο. Μάντζης στη θέση Φαν Κέσελ, Σάλι στη θέση Μίλετιτς

-47' Δοκάρι ο Κβιλιτάια σε τετ-α-τετ με τον Καράδαη όμως η φάση ακυρώνεται ως οφσάιντ. Εμφανώς μπροστά ο Γεωργιανός τη στιγμή της πάσας

-55' Καλή στιγμή ο Ολυμπιακός μετά από εξαιρετική κάθετη του Κα και κοντινό σουτ του Ζαχαρίου, ο Ρισβάνης με τάκλιν την τελευταία στιγμή έστειλε σε κόρνερ

-Πολύ αργός ο ρυθμός σε αυτά τα πρώτα λεπτά της "επανάληψης"

-56' ΓΚΟΛ 0-3! Ο Χουσμπάουερ στο αριστερό φτερό πάσαρε στον Μίχα, αυτός "έκοψε" στον Καλτσά που με πλασέ εντός περιοχής "σκότωσε" το ματς

-59' Ο Γκαλίτσιος στη θέση του Αμπαρτζουμιάν, στην πρώτη κίνηση του Τιμούρ

-62' Μέσα ο Γκουστάβο, έξω ο Ζαχαρίου

-63' Μεγάλη ευκαιρία οι μαυροπράσινοι. Ο Κα έκανε γύρισμα από αριστερά, ο Λόρια απέκρουσε ασταθώς, ο Μάντζης εξ επαφής έκανε το πλασέ και ο Κορέια έκοψε πάνω στη γραμμή

-67' Ο Κορρέα στη θέση του Ρισβάνη

-75 λεπτά. Δεν υπάρχει... δράση μετά το τρίτο γκολ αφού τα πάντα έχουν κριθεί εδώ και ώρα. Η Ανόρθωση χωρίς να πιέζει, απλά προστατεύει το σκορ χωρίς πρόβλημα

-76' Ο Χάνι αντικαθιστά τον Σαντάνα

-76' Διπλή αλλαγή ο Κετσπάγια. Μανιάς - Πηλέας αντί Κβιλιτάια - Μίχα

-83' Κάρτα στον Μάντζη για διαμαρτυρίες στον ρεφ

-84' Πολύ καλή μπαλιά του Κα που βρήκε τον Μάντζη, ο Ελλαδίτης από κοντά έκανε το πλασέ στην κίνηση, έξω η μπάλα