Δυο γκολ, δυο κόκκινες, VAR και... μοιρασιά!

- 19.12.2020

"Γεμάτο" το μοναδικό παιχνίδι της μέρας... Νέα Σαλαμίνα και ΑΕΛ συμβιβάστηκαν στο 1-1 στο "Αμμόχωστος".

Στο 22' η ομάδα του Κέρκεζ προηγήθηκε με τον Αβραάμ και στο 25' έμεινε με 10 παίκτες μετά από απευθείας κόκκινη στον Ράσο για φάουλ (μετά από on-field review από τον ρεφ). Παρόλα αυτά η Λεμεσιανή ομάδα έφτιαξε πολλές ευκαιρίες στο 2ο μέρος και θα μπορούσε να καθαρίσει αλλά δεν το έκανε και στο τέλος το πλήρωσε. Ο Βάγκνερ ισοφάρισε στο 72' ενώ στο 95' είχαμε την δεύτερη απευθείας κόκκινη, στον Σιαθά για επικίνδυνο φάουλ. Στους 28 βαθμούς η ΑΕΛ, στους 12 η Σαλαμίνα.

Το ΚΕΡΚΙΔΑ ήταν στο γήπεδο...

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Ξεκίνησε το ματς

-Πέντε λεπτά χωρίς οτιδήποτε

-Δεκάλεπτο στο παιχνίδι, αργός ο ρυθμός χωρίς την παραμικρή φάση. Συνεχώς στο κέντρο η μπάλα

-13' Πρώτη τελική με σουτ του Πική στην κίνηση εντός περιοχής, κοντράρει στον Ριέρα η μπάλα και απομακρύνεται

-Εικοσάλεπτο χωρίς ευκαιρία. Μετά το 15' η ΑΕΛ έχει τον έλεγχο της μπάλας αλλά δεν μπορεί να βγάλει επιθέσεις με αξιώσεις

-22' ΓΚΟΛ 0-1! Πρώτη ευκαιρία, πρώτο γκολ... Ο Ντανίλο σε εκτέλεση φάουλ πάσαρε δεξιά στον Τόρες, ο οποίος βρήκε τον Μπάμπιτς με σέντρα στο "πρώτο" δοκάρι, αυτός έκανε τη κεφαλιά, ο Κίσσας απέκρουσε ασταθώς και ο επερχόμενος Αβραάμ απλώς έσπρωξε τη μπάλα στα δίκτυα

-25΄ Επικίνδυνο φάουλ του Ράσο στον Πική. Τον πάτησε στο πόδι στην προσπάθεια να τον μαρκάρει. Ο διαιτητής μιλά με το VAR...

-27' Πάει στο μόνιτορ τώρα ο Χρυσοβαλάντης Θεουλή

-28' ΚΟΚΚΙΝΗ στον Ράσο. Ο ρεφ μετά που είδε τη φάση στο μόνιτορ αποφάσισε να αποβάλει τον αμυντικό της ΑΕΛ

θ54θ54

-32' Σουτ του Ντανίλο από το ύψος της περιοχής, έτοιμος ο Κίσσας

-37' Κάρτα στον Βινίσιους για φάουλ στον Ντανίλο ακριβώς έξω απ' την περιοχή. Διαφωνεί ο Βραζιλιάνος και... κάνει κίνηση ότι η φάση πρέπει να εξεταστεί στο μόνιτορ. Από τα ριπλέι δεν φαίνεται να βρίσκει τον αντίπαλο

-40' Ο Ντανίλο κατέβασε στην περιοχή και έκανε το πλασέ αλλά ο Σάντος τον έκλεισε καλά

-41' Κάρτα στον Πική για τράβηγμα στον Μπάμπιτς

-44' Πτώση του Ντανίλο στην περιοχή μετά από διεκδίκηση με τον Σάντος, ζητά πέναλτι. Δεν γίνεται φάουλ από τον αμυντικό της ΑΕΛ

-45' Ακόμα μια κίτρινη, στον Ριέρα για επικίνδυνο τάκλιν στον Ντανίλο

-Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις

-Τέλος ημιχρόνου

-Έναρξη στο 2ο ημίχρονο

-51' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ με τον Τόρες από το "ύψος" του πέναλτι να σουτάρει, ο Ανδρέου με τάκλιν σώζει

-55' Απειλεί ξανά η ομάδα του Κέρκεζ με ωραία κίνηση του Μπάμπιτς στην περιοχή και δυνατό σουτ από διαγώνια αριστερά, σε κόρνερ ο Κίσσας

-58' Τρίτη ευκαιρία σε λίγα λεπτά! Έγινε λάθος στην άμυνα της Σαλαμίνας, η μπάλα έφτασε στον Μπάμπιτς, ο Κίσσας έκανε έξοδο, τον απέφυγε και πλάσαρε από διαγώνια δεξιά, μόλις έξω η μπάλα

54757

60' Ο Τσίκο στη θέση του Κρεάν

-Μια ώρα αγώνα. Η ΑΕΛ παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, είναι πολύ πιο επιθετική και πολύ πιο επικίνδυνη

-63' Τέταρτη ευκαιρία η Λεμεσιανή ομάδα στο 2ο μέρος! Συρτή μπαλιά του Μηνά, φοβερό τακουνάκι ο Τεσέιρα, βγάζει την απόκρουση ο Κίσσας

-63' Πέμπτη ευκαιρία! Πλασέ του Τόρες μόλις έξω. Τα κάνει όλα εκτός να σκοράρει η ΑΕΛ

-65' Πρώτη φάση για τους γηπεδούχους στο πρώτο μέρος, το σουτ του Ντανίλο ακριβώς έξω απ' την περιοχή πάει λίγο έξω

-70' Ο Μαέ στη θέση του Μπάμπιτς. Αλλαγές και για Σαλαμίνη. Σεργίου- Παύλου και Σιαθάς - Πικής

-71' Κίτρινη στον Κονφέ για φάουλ στον Νταβόρ

-72' ΓΚΟΛ 1-1! Ο Κονφέ σέντραρε από δεξιά και ο Βάγκνερ με δυνατή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και έπειτα "έσκασε" μέσα στην εστία. Καθαρά πέρασε τη γραμμή η μπάλα. Το γκολ ελέγχεται και από το VAR για λίγα δευτερόλεπτα και επικυρώνεται αφού η φάση ήταν εύκολη

-Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Χωρίς φάση μετά το γκολ, πολλά τα φάουλ

-81' Κίτρινη στον Ντανίλο για χτύπημα με τον αγκώνα στον Αντωνίου πάνω στη διεκδίκηση

-83' Ο Αντάμοβιτς αντικαθιστά τον Ριέρα

-86' Συρτό σουτ του Αβραάμ εκτός περιοχής, δεν ανησυχεί ο Κίσσας

-88' Ο Μαΐντεβατς στη θέση του Τόρες

-Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις

-93' Ένταση ανάμεσα σε Χριστοφόρου και Ντανίλο, από μια κίτρινη στους δυο

-94' ΚΟΚΚΙΝΗ στον Σιαθά για επικίνδυνο φάουλ στον Νταβόρ

-95' Κίτρινη στο Βοζίνια που έφυγε απ' την εστία και πήγε να διαμαρτυρηθεί για το δυνατό φάουλ

-96' Τέλος, από ένα βαθμό οι δυο ομάδες

Νέα Σαλαμίνα: Κίσσας, Παύλου (70' Σεργίου), Ανδρέου, Βάγκνερ, Ντανίλο, Βινίσιους, Πική (70' Σιαθάς), Μπρένο, Χριστοφόρου, Κρεάν (60' Τσίκο), Κονφέ

-Στον πάγκο Βεσελόφσκι, Δημητρίου, Λεμέσιος, Νικολάου, Καλογήρου, Σανκόχ

ΑΕΛ: Βοζίνια, Τεσέιρα, Α.Αβραάμ, Νταβόρ, Ριέρα (83' Αντάμοβιτς), Τόρες (88' Μαΐντεβατς), Αντωνίου, Ράσο, Σάντος, Ντανίλο, Μπάμπιτς (70' Μαέ)

-Στον πάγκο Πρόσεκ, Γκαζαριάν, Κέρκεζ, Παπαφώτης, Κυριάκου, Κωνσταντινίδης

Κίτρινες: Βινίσιους, Πική, Κονφέ, Ντανίλο, Χριστοφόρου / Ριέρα, Ντανίλο, Βοζίνια

Κόκκινες: Σιαθάς / Ράσο

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης

Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας

4ος Διαιτητής: Χριστοδούλου Κυριάκος