Δυο "Χ" και ένα γκολ ήταν αρκετά! (φώτος)

- 19.02.2020

Δεύτερη ισοπαλία ανάμεσα σε ΑΕΚ και ΑΕΛ,

Δεύτερη ισοπαλία ανάμεσα σε ΑΕΚ και ΑΕΛ, με το 1-1 στην ΑΡΕΝΑ να στέλνει την ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ στον επόμενο γύρο.

Το ΚΕΡΚΙΔΑ ήταν στην ΑΡΕΝΑ...

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Πρώτο σφύριγμα από τον Ελβετό Σάντρο Σάρερ

-Πέντε λεπτά χωρίς κάτι αξιοσημείωτο

-6' Ο Γιάννου μπήκε επικίνδυνα στην περιοχή αλλά καθυστέρησε και δεν μπόρεσε να απειλήσει. Κέρδος ένα κόρνερ

-Δεκάλεπτο χωρίς ευκαιρία. Παιχνίδι κέντρου

-16' ΠΕΝΑΛΤΙ για την ΑΕΛ. Ο Γκολομπάρτ ανέτρεψε τον Μαέ με χτύπημα χαμηλά στο πόδι. Ο Ελβετός ρεφ ήταν κοντά και σφύριξε αμέσως. Κίτρινη στον αμυντικό της ΑΕΚ

σδφ

-17' ΓΚΟΛ 0-1! Ο Μαέ νίκησε τον Τόνιο που απέκρουσε ασταθώς με το χέρι αλλά η μπάλα πήγε στα δίκτυα - Δείτε εδώ το γκολ

-18' Κίτρινη στον Γκαστανιάγα για φάουλ στον Γιάννου

-22' Τελική για την ΑΕΚ με κεφαλιά του Γκολομπάρτ μετά από κόρνερ, μαζεύει ο Βοζίνια

-25' Επικίνδυνο γύρισμα του Γιάννου, ο Γκαστανιάγα στέλνει σε κόρνερ προ του Ακοράν

-28' Σκοράρει ο Χουράδο ο οποίος από κοντά έσπρωξε τη μπάλα στα δίκτυα. Ακυρώνεται το γκολ για χέρι. Σωστός ο ρεφ. Κίτρινη στον επιθετικό της ΑΕΛ

-30 Κάρτα στον Ράσο για φάουλ στον Ακοράν. Ήταν στο όριο και χάνει το επόμενο ματς αν προκριθεί η ΑΕΛ

σδφ

-32' ΓΚΟΛ ισοφαρίζει η ΑΕΚ! Μετά από σέντρα του Χέφελ με κόρνερ, η μπάλα χτυπά στον Μαέ στην προσπάθειά του να απομακρύνει και πάει στο τέρμα - Δείτε εδώ το γκολ

-41' Πτώση του Ακοράν στην περιοχή μετά από αντεπίθεση και κάθετη του Τρισκόφσκι. Δεν φαίνεται να υπάρχει παράβαση, έχασε την ισορροπία του και έπεσε ο παίκτης της ΑΕΚ

-Ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος - ΕΔΩ τα στατιστικά

-Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο χωρίς αλλαγές

-47' Ο Γκοντάλ στη θέση του Γκαστανιάγα μόλις μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους

-51' Επικίνδυνη αντεπίθεση για τους γηπεδούχους, ο Αβραάμ με τάκλιν έξω απ' την περιοχή προλαβαίνει τον Φερνάντεζ

-51' Ευκαιρία για την ΑΕΛ με τον Μαέ να κάνει εξαιρετική κίνηση στην περιοχή μετά από τακουνάκι του Χουράδο, να πλασάρει από κοντά αλλά τον Τόνιο να βγαίνει έγκαιρα και να σώζει

-52' Ο Άμπραχαμ στην θέση του Ακοράν

-53' Παίρνει μεγάλο ρίσκο ο Βοζίνια που κάνει φοβερή ντρίμπλα εκτός περιοχής και αποφεύγει τον Γιάννου!

-54' Ακόμα μια πολύ καλή στιγμή για την ομάδα του Κέρκεζ, με το δυνατό, κοντινό σουτ του Αβραάμ να σταματά στα σώματα

-57' Κίτρινη στον Άμπραχαμ που "αγκάλιασε" τον Αβραάμ στον χώρο του κέντρου

-58' Κίτρινη και στον Ιωάννου για φάουλ στον Μαέ έξω απ' την περιοχή. Ήταν στο όριο, δεν παίζει στο επόμενο παιχνίδι αν περάσει η ΑΕΚ

-60' Ο Κίβενι στη θέση του Τάντι

-60' Μεγάλη ευκαιρία με τον Χουράδο να σουτάρει από κοντά και πλάγια δεξιά, ο Χέφελ έκανε το τάκλιν και έδιωξε σε κόρνερ

-61' Ζητά πέναλτι για χέρι του Κίβενι η ΑΕΛ. Ο παίκτης της ΑΕΚ έχει ανοικτό το χέρι και η μπάλα χτυπά πάνω του

-63' Ακόμα μια φάση για την ΑΕΛ με εξ επαφής κεφαλιά του Χουράδο που πάει έξω

-65' Συρτό σουτ του Χέφελ εκτός περιοχής, μπλοκάρει ο Βοζίνια

-66' Αναγκαστική η τρίτη αλλαγή του Ηλία Χαραλάμπους. Ο Πλάνας στη θέση του Ιωάννου

-69' Ο Μαΐντεβατς στη θέση του Χουράδο

-73' Απειλούν οι γηπεδούχοι μετά από εξαιρετικό χτύπημα κόρνερ του Γκαρσία, απομακρύνουν πριν την γραμμή οι παίκτες της ΑΕΛ

-75' Ο Αγκάνοβιτς από πολύ δύσκολη θέση εκτελεί απευθείας το φάουλ και ο Τόνιο απέκρουσε δύσκολα

-79' Επικίνδυνη φάση για την ομάδα της Λάρνακας με τον Κίβενι σε θέση βολής να κάνει το πλασέ και τον Ράσο να μπλοκάρει με το σώμα

-85' Ο Αντάμοβιτς στη θέση του Αγκάνοβιτς

-88' O Αντάμοβιτς στο έδαφος μετά από χτύπημα του Γκολομπάρτ στο πρόσωπο με τον ώμο, πάνω στο μαρκάρισμα. Είναι ΟΚ ο παίκτης της ΑΕΛ, συνεχίζει κανονικά

-Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις

-91' Κρατά μπάλα η ΑΕΚ αλλά δεν μπορεί να απειλήσει εδώ και λίγη ώρα

ΑΕΚ - ΑΕΛ

-93'

ΑΕΚ: Τόνιο, Τάντι (60' Κίβενι), Ακοράν (52' Άμπραχαμ), Τρισκόφσκι, Χέφελ, Γκαρσία, Φερνάντεζ, Γκονζάλεζ, Ιωάννου (66' Πλάνας), Γκολομπάρτ, Γιάννου

-Στον πάγκο Χριστοδούλου, Σπόλιαριτς, Ράσπας, Ναράνχο, Τρύφωνος, Κωνσταντίνου

ΑΕΛ: Βοζίνια, A.Τεξέιρα, Χουράδο (69 Μαΐντεβατς), Γκαστανιάγα (47' Γκοντάλ), Μεντόγεβιτς, Νταβόρ, Μαέ, Ράσο, Αβραάμ, Αγκάνοβιτς (85' Αντάμοβιτς), Κυριάκου