Ένα ο Μερκής, ένα ο Ζαχίντ και επιστροφή στις νίκες!

- 25.11.2020

Επιστροφή στα τρίποντα για το ΑΠΟΕΛ. Με γκολ από Μερκή και Ζαχίντ (πέναλτι) στο δεύτερο μέρος, κέρδισε την Δόξα με 2-0

Πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα μετά από δυο μήνες και κάτι (έξι σερί ανεπιτυχή αποτελέσματα) αφού η προηγούμενη είχε σημειωθεί στις 20 Σεπτεμβρίου επί της ΕΝΠ. Νίκη ψυχολογίας για την ομάδα του Μακάρθι αλλά και ουσίας, αφού χρειαζόταν πάση θυσία τους βαθμούς.

Η ιστοσελίδα μας ήταν στο ΓΣΠ...

ΤΟ "ΦΙΛΜ" ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

-Ξεκίνημα στο ΓΣΠ

-Πέντε λεπτά χωρίς... οτιδήποτε αξιοσημείωτο

-6' Πρώτη καλή στιγμή με σουτ του Εγγλέζου από πολύ πλάγια αριστερά και πολύ μακριά, πάει λίγο έξω. Καλή προσπάθεια από τον ακραίο της Δόξας που δοκίμασε το πόδι του

-Δέκα λεπτά αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα. Πολλά λάθη από το ΑΠΟΕΛ που δεν έχει πλησιάσει καθόλου την περιοχή του Σισκόφσκι

-13' Επικίνδυνη σέντρα του Κλωναρίδη από δεξιά, Νούχιου και Ατζίλι δεν πρόλαβαν να σπρώξουν τη μπάλα στα δίκτυα

-16' Κατά μέτωπο επίθεση του Κλωναρίδη και κάθετη προς τον Ντονγκαλά, ο Εγγλέζου την υστάτη με τάκλιν παραχωρεί κόρνερ

-19' Ένα πολύ μακρινό σουτ του Γένσεν πάει έξω

-20 λεπτά παιχνιδιού. Καλύτεροι οι γηπεδούχοι από το 10' και μετά, κρατάνε μπάλα και προσπαθούν να κάνουν παιχνίδι

-Μισάωρο στο ΓΣΠ. Δεν είναι καλό το παιχνίδι. Πάρα πολλές οι διακοπές και χωρίς ρυθμό. Καμία μεγάλη ευκαιρία μέχρι στιγμής. Στο 62%-38% η κατοχή για το ΑΠΟΕΛ

-35 λεπτά αγώνα. Χωρίς την παραμικρή φάση εδώ και πολλή ώρα. Η ομάδα του Μακάρθι κρατά μπάλα αλλά τα λάθη στις μεταβιβάσεις είναι ασταμάτητα και "καταδικάζουν" κάθε επιθετική προσπάθεια

-39' Πρώτη μεγάλη φάση στο παιχνίδι. Εξαιρετική κάθετη του Γένσεν από μακριά, ο Ντονγκαλά πλάσαρε από δύσκολη θέση, μόλις έξω

-42' Κάρτα στον Ντονγκαλά για διαμαρτυρίες μετά από υπόδειξη φάουλ

-Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις

-Τέλος ημιχρόνου. Μόλις μια μεγάλη ευκαιρία. Το ΑΠΟΕΛ κράτησε μπάλα μετά το δεκάλεπτο όμως υστέρησε πολύ στην τελική πάσα

-Ξεκίνησε το 2ο μέρος

-53' Κίτρινη στον Σιέλη για φάουλ στον Αμπουμπακάρ

-57' ΓΚΟΛ 1-0 το ΑΠΟΕΛ! Ο Ζαχίντ από πολύ πλάγια δεξιά γέμισε με χτύπημα φάουλ και ο Μερκής στο "2ο" δοκάρι σκόραρε με δυνατή κεφαλιά. Ξέσπασε με το γκολ ο Μερκής, το πανηγύρισε πολύ έντονα

-64' ΠΕΝΑΛΤΙ για το ΑΠΟΕΛ. Έγινε μπαλιά στην περιοχή, ο Ζαχίντ πήγε να κάνει κοντρόλ με το κεφάλι και ο διαιτητής σφύριξε πέναλτι για επικίνδυνο παίξιμο του Μουκτάρη που σήκωσε το πόδι

-65' ΓΚΟΛ 2-0! Εύστοχος ο Ζαχίντ στο πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος

-69' Ο Φιρμίνο στη θέση του Λουίς Κάρλος

-70' Κάρτα στον Πάντιτς για φάουλ στον Νούχιου

-72' Ο Μπεν Σαχάρ στη θέση του Κλωναρίδη

-78' Ο Λουντέμο αντικαθιστά τον Ζαχίντ

-78' Ο Ασαμόα στη θέση του Αμπουμπακάρ

-79' Σουτ του Ντονγκαλά, με τα πόδια ο τερματοφύλακας της Δόξας

-81' Συρτό σουτ του Μέσκα από το ύψος της περιοχής, λίγο έξω

-83' Ο Γαβριήλ στη θέση του Ντονγκαλά