Επιστροφή... με ΣΟΥΠΕΡ - ΡΑΓΙΟΣ!

- 24.11.2019

Το ΦΙΛΜ του αγώνα

Με μεγάλο πρωταγωνιστή, ποιον άλλο, τον Ρούμπεν Ράγιος, η Ανόρθωση επανήλθε στις επιτυχίες και στην... κορυφή. Η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια υποδέχθηκε το απόγευμα της Κυριακής (24/11) τον Εθνικό Άχνας και με δύο γκολ του Ράγιος στο πρώτο, επικράτησε με 2-1. Για τους ηττημένους μείωσε στο 88' ο Χριστοφή ενώ ο άτυχος του αγώνα, ήταν ο Οκριασβίλι που είδε την μπάλα να σταματά δις στο δοκάρι, μετά από προσπάθειες του. Με τη νίκη της η "Κυρία" έφτασε στους 21 βαθμούς και... συγκατοικεί στην κορυφή με την Ομόνοια.

Το ΦΙΛΜ του αγώνα:

-Πριν από την έναρξη τηρήθηκε μονόλεπτος σιγή στη μνήμη του Φικρέτ Αχμέτ ο οποίος αγωνίστηκε στην Ανόρθωση από το 1948 έως το 1951.

-Έναρξη.

-3' Πρώτη... επίσκεψη στα καρέ του Εθνικού. Σέντρα του Καλτσά προς τον Κατσιαράβα, δεν έκανε καλό κοντρόλ εντός μικρής περιοχής.

-8' Χωρίς κάτι αξιόλογο στο πρώτο δεκάλεπτο. Η Ανόρθωση έχει την κατοχή αλλά χωρίς κάποια τελική.

-11' Πρώτη τελική στο παιχνίδι. Σέντρα του Σελίν από αριστερά, κεφαλιά του Καλτσά, δύσκολα ο Μπογκαντίνοφ.

-16' Πρώτη κίτρινη στο παιχνίδι. Στον Κυπριανού για φάουλ στον Ράγιος. Ήταν στο όριο και χάνει το παιχνίδι που ακολουθεί με την ΑΕΛ.

-17' Σέντρα του Σελίν, κατέβασμα του Καλτσά και σουτ στην κίνηση του Ράγιος, η μπάλα κόντραρε στον Μαρκόφσκι.

-22' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση με τον Ράγιος! Ο Καλτσάς είδε την κίνηση του Ράγιος και του πέρασε την κάθετη πάσα στην πλάτη της άμυνας του Εθνικού. Ο Ισπανός άσος πέρασε και τον Μπογκαντίνοφ και σε κενή εστία... έγραψε το 1-0!

-25' Κερδίζει ΠΕΝΑΛΤΙ η Ανόρθωση σε ανατροπή του Μπογκαντίνοφ στον Οκριασβίλι. Άτσαλη έξοδος απ' τον γκολκίπερ της Άχνας.

-26' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση! Ο Ράγιος εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι για το 2-0!

-30' Κοντά σε τρίτο γκολ η Ανόρθωση. Κάθετη του Ράγιος, κοντρόλ και σουτ αμέσως του Οκριασβίλι, εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Μπογκαντίνοφ.

-35' Μειώθηκε ο ρυθμός μετά τα δύο μαζεμένα γκολ της "Κυρίας".

-44' Φάουλ σε καλή θέση ο Εθνικός. Στο τείχος η εκτέλεση του Λαμπάν.

-45' Κίτρινη στον Γκαλίτσιο.

-Τέλος ημιχρόνου.

-Ξεκίνησε το β' μέρος.

-46' Πρώτη αλλαγή για τον Εθνικό. Κονέ αντί Ι. Μαρκόφσκι.

-49' Σουτ του Νταουσβίλι από καλή θέση, άστοχο.

-54' Κίτρινη στον Γκλομπάρτ. Ήταν κι αυτός στο όριο και χάνει ΑΕΛ.

-55' Ωραία εκτέλεση φάουλ του Οκριασβίλι, η μπάλα λίγο έξω.

-57' ΔΟΚΑΡΙ για την Ανόρθωση! Μετά από κόντρες στην μεσαία γραμμή, επωφελήθηκε ο Οκριασβίλι που μπήκε στην περιοχή και έκανε το σουτ με το αριστερό, με την μπάλα να χτυπά στο αριστερό κάθετο δοκάρι.

-65' Αλλαγή για τον Εθνικό. Μ. Ηλία αντί Παπαγεωργίου.

-66' Κίτρινη στον Λαμπάν.

-68' ΔΟΚΑΡΙ για την Ανόρθωση, ξανά με τον Οκριασβίλι! Διαγώνιο σουτ εντός περιοχής, η μπάλα πρώτα στο αριστερό και μετά στο δεξί κάθετο δοκάρι.

-70' Δύο αλλαγές για την Ανόρθωση. Ντούρις - Σαντίκ μέσα, Κατσιαράβα - Ράγιος έξω.

-71' Κίτρινη στον Κονέ.

-76' Τρίτη αλλαγή για την Ανόρθωση. Κοφί αντί Οκριασβίλι.

-82' Τρίτη αλλαγή και για την Άχνα. Φοινίρης αντί Λαμπάν.

-88' ΓΚΟΛ για τον Εθνικό με τον Χριστοφή! Ο αριστερός μπακ της Άχνας, συνέκλινε προς τα μέσα και έκανε το δυνατό σουτ με το δεξί, λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή νικώντας τον Λόρια και μειώνοντας σε 2-1!

-90' Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

-Τέλος αγώνα.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Λόρια, Γκαλίτσιος, Αρτυματάς, Σίντενφελντ, Νταουσβίλι, Κατσιαράβα (70'Ντούρις), Ράγιος (70'Σαντίκ), Οκριασβίλι (76'Κοφί), Καλτσάς, Βργκοτς, Σελίν.

Στον πάγκο: οι Παπαδόπουλος, Κοφί, Π. Αρτυματάς, Εγγλέζου, Βασιλακάκης, Ντούρις, Σαντίκ, Χατζηβασίλης, Ιωάννου.

ΕΘΝΙΚΟΣ: Μπογκαντίνοφ, Γκλομπάρτ, Μιγκελίτο, Ντεϊβίσον, Λαμπάν (82'Φοινίρης), Μ. Μαρκόφσκι, Κυπριανού, Χριστοφή, Α. Ηλία, Παπαγεωργίου (65'Μ. Ηλία), Ι. Μαρκόφσκι (46'Κονέ).

Στον πάγκο: Στρατηλάτης, Ευσταθίου, Φοινίρης, Μ. Ηλία, Χαραλάμπους, Κουντόμπιακ, Κοστόφσκι, Ιωάννου, Κονέ.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γκαλίτσιος / Κυπριανού (3η), Γκλομπάρτ (3η), Λαμπάν, Κονέ.

Διαιτητής: Χριστοδούλου Κυριάκος

Α’ Βοηθός Διαιτητής: Ευαγόρου Ευαγόρας

Β’ Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος