Εσθονία - Κύπρος: Δεν "Χ"άσαμε και ενόψει "ΑΡΕΝΑΣ"... ελπίζουμε!

- 24.03.2022

Εσθονία 0 - 0 Κύπρος

Χωρίς γκολ ολοκληρώθηκε ο πρώτος αγώνας ανάμεσα σε Εσθονία και Κύπρο, για τα play-outs του Nations League. Η Εθνική μας ομάδα έμεινε… όρθια στην "A. Le Coq Arena" και στην ρεβάνς της Κύπρου (Τρίτη 29/03) θα επιδιώξει τη νίκη που θα της εξασφαλίσει την παραμονή στην Γ’ Κατηγορία. Υπενθυμίζουμε ότι δεν ισχύει ο κανόνας των εκτός έδρας γκολ, έτσι με το 0-0 του σημερινού αγώνα, κάθε ισόπαλο αποτέλεσμα στην ρεβάνς θα έχει παράταση.

Ισοδύναμο το παιχνίδι, με την Εθνική μας ομάδα να έχει δοκάρι με τον Παπουλή και τους Εσθονούς να σκοράρουν δις στην αρχή και στο τέλος του ματς, αλλά αμφότερα τα τέρματα ακυρώθηκαν – σωστά – ως οφσάιντ. Ντεμπούτο για τον Ντανίλο Σπόλιαριτς που μπήκε στο ματς στις καθυστερήσεις.

Το ΦΙΛΜ του αγώνα:

-Έναρξη.

-Τριάδα στην άμυνα για την Εθνική μας. Δεξί στόπερ ο Χάμπος, αριστερό ο Παναγιώτου και στο κέντρο της τριάδας ο Γκόγκιτς.

-5' Κρατάει μπάλα και δοκιμάζει από αριστερά με τον Νικόλα Ιωάννου στα πρώτα λεπτά η Εθνική μας.

-10' Σκοράρει η Εσθονία με κεφαλιά του Κάιτ, αλλά το γκολ ακυρώνεται για οφσάιντ. Σωστή η απόφαση, ήταν εκτεθειμένος ο σκόρερ.

η65υξηυ

-13' Σέντρα του Χάμπου από δεξιά, ο Πιέρος πήγε για την προβολή αλλά τον πρόλαβε ο Μετς.

-15' Πισινή κεφαλιά του Κλάβαν, έξω η μπάλα.

-22' ΔΟΚΑΡΙ για την Εθνική μας! Με ένα σουτ απ' αυτά που μας έχει συνηθίσει όλα αυτά τα χρόνια, με φαλτσαριστό πλασέ εκτός περιοχής, ο Φώτης Παπουλής δοκίμασε να σκοράρει αλλά ήταν άτυχος αφού η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Ιγκόνεν.

ης6υηβτβ

-30' Μισάωρο στο ματς. Παιχνίδι κέντρου με την Εθνική μας να μην έχει κινδυνεύσει ουσιαστικά.

-39' Πρώτη κίτρινη στο ματς, ο Αρτυματάς για φάουλ στον Σάππινεν.

-42' Πισινή κεφαλιά του Πίττα, σταθερά ο Ιγκόνεν.

-45' Κεφαλιά του Σάππινεν από καλή θέση, η μπάλα χτύπησε στον Παναγιώτου και έφυγε σε κόρνερ.

-45' Ένα λεπτό ο χρόνος καθυστέρησης.

-Τέλος ημιχρόνου.

-Ξεκίνησε το β' μέρος.

-Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

-47' Μικρή διακοπή στο ματς. Συγκρούστηκαν οι Παναγιώτου και Γκόγκιτς, έχει ματώσει στο κεφάλι ο Άλεξ.

-49' Του δέθηκε το κεφάλι και συνεχίζει κανονικά. Επανέναρξη στο ματς.

-50' Ζήτησε πέναλτι η Εσθονία για χέρι του Γκόγκιτς. Ο ρεφ εξέτασε την φάση στο on field review μετά από παρέμβαση του VAR και έδωσε επιθετικό φάουλ για σπρώξιμο στον ποδοσφαιριστή της Εθνικής μας.

-53' Επικίνδυνο γύρισμα του Σάππινεν από αριστερά, έδιωξε ο Ιωάννου.

-57' Κίτρινη στον Μηνά Αντωνίου.

-61' Πολύ καλή στιγμή για την Εθνική μας! Σουτ του Κάστανου με το δεξί, λίγο έξω η μπάλα.

-62' Κίτρινη στον Σάππινεν.

-67' Ωραίο πλασέ του Άνιερ, λίγο έξω.

-70' Πρώτη αλλαγή για την Εθνική μας. Χριστοφή αντί Πίττα.

-70' Κίτρινη στον Κρέιντα.

-73' Κίτρινη στον Παπουλή.

-75' Ωραίο γύρισμα του Χριστοφή από δεξιά, έξω το πλασέ του Ιωάννου.

-81' Αδύναμο το πλασέ του Σάππινεν, εύκολα ο Μιχαήλ.

-82' Έξυπνη κάθετη του Παπουλή προς τον Πιέρο, βγήκε και μάζεψε ο Ιγκόνεν.

-85' ΓΚΟΛ για την Εσθονία με τον Σάππινεν. Κενό στο κέντρο της άμυνας της Εθνικής μας, ασίστ του Βασίλιεφ και σουτ στην κίνηση ο Σάππινεν για το 1-0.

-Ελέγχεται για οφσάιντ η φάση.

- ΑΚΥΡΟ το γκολ, οφσάιντ ο σκόρερ Σάππινεν! Επιστρέφουμε... στο 0-0.

-90' Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.

-90+2' Αλλαγές για την Εθνική μας. Κακουλλής και Σπόλιαριτς μέσα, Πιέρος και Παπουλής έξω.

ΕΣΘΟΝΙΑ: Ιγκόνεν, Πασκότσι (80'Πούρι), Ταμ, Κλάβαν, Μετς, Ογιάμα, Κάιτ, Κρέιντα, Βασίλιεφ, Άνιερ (72'Ζενιόβ), Σάππινεν.

Στον πάγκο: Άξαλου, Μέριτς, Πουργκ, Λούκκα, Πούρι, Σόργκα, Ζενιόβ, Σούμετς, Κιρς, Μίλερ, Σινιάφσκι.

ΚΥΠΡΟΣ: Μιχαήλ, Αντωνίου, Χάμπος, Γκόγκιτς, Παναγιώτου, Ιωάννου, Αρτυματάς, Κάστανος, Παπουλής (90+2'Σπόλιαριτς), Πίττας (70'Χριστοφή), Πιέρος (90+2'Κακουλλής).

Στον πάγκο: Τούμπας, Χριστοδούλου, Ανδρέου, Σωτηρίου, Χαραλάμπους, Χριστοφή, Αβραάμ, Κακουλλής, Ντ.Σπόλιαριτς, Θεοδώρου, Κυριάκου, Τζιωνής.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σάππινεν, Κρέιντα / Αρτυματάς, Αντωνίου, Παπουλής.

Referee: William Collum

Assistant referees: David McGeachie, Francis Connor

Fourth official: Nicholas Walsh