Εθνικός - Ανόρθωση 4-0

- 23.02.2020

Το ΦΙΛΜ του αγώνα

Άρχισε στις 16:00 ο αγώνας της 21ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Cyta ανάμεσα σε Εθνικό Άχνας και Ανόρθωση. Η ιστοσελίδα μας www.kerkida.net είναι στο Δασάκι και σας μεταφέρει την εξέλιξη της αναμέτρησης.

**Μονόλεπτος σιγή τηρήθηκε πριν από την έναρξη του αγώνα, στη μνήμη του παλαίμαχου ποδοσφαιριστή του Εθνικού Φίλιππου Φιλίππου που απεβίωε πριν από μερικές ημέρες.

Το ΦΙΛΜ του αγώνα:

-Έναρξη.

-2' Πρώτη τελική στο μας. Ο Μάριος Ηλία έφυγε στην πλάτη της άμυνας από δεξιά και έκανε το σουτ εντός περιοχής, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

-6' Καλή στιγμή για την Ανόρθωση. Ο Οκριασβίλι εντός μικρής περιοχής δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή μετά την σέντρα του Ράγιος από δεξιά.

-11' Δεύτερη τελική για τον Εθνικό. Σουτ του Χαραλάμπους από μακριά, άστοχο.

-15' Αργός το τέμπο στο ματς, η Ανόρθωση δεν έχει μπορέσει να βρει ρυθμό και να ξεκινήσει να δημιουργεί προϋποθέσεις.

-20' Πολλά λάθη στην μεσαία γραμμή, κρατά περισσότερο μπάλα ο Εθνικός στα τελευταία λεπτά.

-25' Καλή προϋπόθεση μετά από ώρα για την Ανόρθωση. Βαθιά μπαλιά του Ανανίτζε στην πλάτη της άμυνας, ο Ντούρις πρόλαβε τον Ντεϊβίσον όμως το κοντρόλ του δεν ήταν καλό και μάζεψε ο Μπογκαντίνοφ.

-27' ΠΕΝΑΛΤΙ για τον Εθνικό. Ο Κονέ μπήκε στην περιοχή από δεξιά, δέχθηκε το μαρκάρισμα απ' τον Σίντενφελντ που τον βρήκε κάτω χαμηλά στο πόδι και ο ρεφ Pejin Tihomir έδειξε το σημείο του πέναλτι.

-28' ΓΚΟΛ για τον Εθνικό! Ο Κουντομπιακ εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι για το 1-0!

-33' Δοκίμασε ξανά το πόδι του από μακριά ο Χαραλάμπους, ήταν άστοχος πάλι.

-34' Λάθος απομάκρυνση του Βργκοτς με το κεφάλι, αλλά ο Κονέ που επωφελήθηκε ήταν άστοχος.

-38' Μακρινό σουτ του Οκριασβίλι, η μπάλα λίγο έξω απ' το δεξί κάθετο δοκάρι. Αυτή ήταν η πρώτη τελική για την Ανόρθωση στο ματς.

-41' ΓΚΟΛ για τον Εθνικό! Εξαιρετικό γκολ απ' τον Κονέ! Η Ανόρθωση ήταν μπροστά σε στημένο, εκτέλεση κόρνερ από δεξιά.Ο Ράγιος εκτέλεσε, η άμυνα έδιωξε, ο Ανανίτζε έκανε λάθος και ο Κονέ πήρε την μπάλα πίσω απ' το κέντρο. Ξεκίνησε την κούρσα με μοναδικό αντίπαλο μπροστά του τον Νταουσβίλι τον οποίο ντρίμπλαρε και απέναντι στον Λόρια πλάσαρε εύστοχα για το 2-0!

-43' ΓΚΟΛ για τον Εθνικό και 3-0! Ο Εθνικός κέρδισε φάουλ από αριστερά, ο Κορέα σέντραρε στο δεύτερο δοκάρι, ο Ντεϊβίσον έκανε την κεφαλιά, η μπάλα έφτασε στον Ηλία ο οποίος εντός περιοχής προσποιήθηκε στον Σίντενφελντ και έκανε το σουτ με το αριστερό, για το 3-0!

-Τέλος ημιχρόνου.

Στατιστικά ημιχρόνου:

6 τελικές ο Εθνικός - 1 τελική η Ανόρθωση, 4 στον στόχο ο Εθνικός (οι 3 έγιναν γκολ) - καμία η Ανόρθωση.

Ξεκίνησε το β' μέρος.

-46' Πρώτη αλλαγή για την Ανόρθωση. Κατσιαράβα αντί Ανανίτζε.

-48' Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση. Βαθιά μπαλιά του Σελίν στον Κατσιαράβα που μπήκε στην περιοχή από αριστερά αλλά το σουτ του από πλεονεκτική θέση ήταν αρκετά άστοχο.

-57' ΓΚΟΛ για τον Εθνικό με τον Ηλία!

Εθνικός Άχνας: Μπογκατίνοφ, Μιγκελίτο, Ηλία Μ, Χαραλάμπους, Ντεϊβίσον, Πρόγιτς, Κουντόμπιακ, Κυπριανού, Χριστοφή, Κορέα, Κονέ

Στον πάγκο: Στρατηλάτης, Φοινίρης, Ηλία Κ, Μαρκόσκι, Κουσιάππα, Παπαγεωργίου, Ιωάννου, Ίλια Μαρκόσκι

Ανόρθωση: Λόρια, Κ. Αρτυματάς, Σίντεφελντ, Νταουσβίλι, Ράγιος, Οκριασβίλι, Ντούρις, Καλτσάς, Βργκότς, Σελίν, Ανανίτζε (46'Κατσιαράβα)

Στον πάγκο: Παπαδόπουλος, Π. Αρτυματάς, Κατσαράβα, Πηλέας, Βασιλακάκης, Μανθάτης, Μαργκάσα, Ιωάννου, Χριστοφή

Διαιτητής: Pejin Tihomir (Κροατία)

Α' Βοηθός Διαιτητής: Tomas Marjan (Κροατία)

Β' Βοηθός Διαιτητής: Saric Kruno (Κροατία)

4ος Διαιτητής: Νεοκλέους Νικόλας (Κροατία)