Εθνικός-ΠΑΕΕΚ: Οδυνηρή... ισοπαλία - μαχαιριά! (φώτος)

- 30.04.2022

Άσφαιρο (0-0) έληξε το παιχνίδι ανάμεσα σε Εθνικό Άχνα και ΠΑΕΕΚ,

Άσφαιρο (0-0) έληξε το παιχνίδι ανάμεσα σε Εθνικό Άχνα και ΠΑΕΕΚ, στο "Δασάκι", στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Α' Κατηγορίας.

Η ΠΑΕΕΚ, ήταν αυτή που είχε τις καλύτερες ευκαιρίες στο πρώτο μέρος, ωστόσο ο Εθνικός ήταν αυτός που στην συνέχεια ανέβασε στροφές και είχε την κατοχή του παιχνιδιού και τις περισσότερες ευκαιρίες.

Ο Εθνικός Άχνας... έχασε αρκετό έδαφος στην προσπάθεια του για παραμονή, ανεβαίνοντας στους 22 βαθμούς και στο -6 από την Δόξα που έχει παιχνίδι λιγότερο.  Στους 16 βαθμούς η ΠΑΕΕΚ, που είχε βαθμολογικό κέρδος μετά από αρκετές αγωνιστικές.

Οδυνηρή ισοπαλία... "μαχαιριά" για την μάχη της αποφυγής του υποβιβασμού, αποτέλεσμα που ψαλιδίζει κατά πολύ τις ελπίδες για παραμονή.

Το kerkida.net, σας μετέφερε την εξέλιξη του αγώνα...

- Εναρξη

- 5' Με επιθετικές διαθέσεις ο Εθνικός, θέλει να σκοράρει νωρίς για να ξεφορτωθεί... το άγχος

- 7' Σουτ του Μάριου Ηλία με το αριστερό, η μπάλα λίγο άουτ. Πρώτη τελική του Εθνικού.

12' O Ηλία με την μπάλα στην περιοχή, επιχείρησε να κάνει το σουτ, κόπηκε από την άμυνα της ΠΑΕΕΚ.

- 22' Eυκαιρία της ΠΑΕΕΚ! Ο Καπαρτής απέναντι από τον Χριστοδούλου, το τελείωμα με το αριστερό, μπλοκάρει ο Χριστοδούλου. Ταχύτατη... κόντρα επίθεση των Κερυνειωτών προβλημάτισαν τον Εθνικό.

- 24' Σουτ του Ντούρις μέσα από την περιοχή, μαζεύει εύκολα ο Παναγιώτου.

- 27' Διπλή ευκαιρία η ΠΑΕΕΚ, ο Κωμοδίκης μπήκε στην περιοχή, από πλάγια θέση έκανε το δυνατό σουτ, το βγάζει ο Χριστοδούλου, ο Κούρος το νέο σουτ, η μπάλα άουτ.

- 30' Ξεχωρίζει η οργάνωση της ομάδας του Μάκη Σεργίδη, βάζει δύσκολα στον Εθνικό.

(ΣΧΟΛΙΟ) Δημιουργικά υστερεί ο Εθνικός...

- 35' Σουτ του Ηλία στην πλάτη του Νεοφύτου η μπάλα.

- 37' Επέμβαση του Παναγιώτου σε φάουλ του Πηλέα.

- 38' Άστοχο σουτ του Ζάκπα.

- 40' Μεγάλη ευκαιρία του Ζάκπα με εξουδετερωμένο τον Παναγιώτου, κάνει το σουτ, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος

Ημίχρονο στο Δασάκι.

- Έναρξη Β' Ημιχρόνου..

- 46' Βοϊτκόφσκι και Μάζουρεκ στις θέσεις των Ζάκπα και Μάριου Ηλία.

- 46' Νούνιτς μέσα, Μπάμπιτς έξω...

- 50' Σέντρα του Ιωάννου, καμία ανησυχία για τον Παναγιώτου

57' Κίτρινη στον Βοϊτκόφσκι... Πρώτη κίτρινη στο παιχνίδι.

- 58' Αλλαγή για τον Εθνικό. Ο Περατικός έξω με πρόβλημα τραυματισμού, στην θέση του ο Κ. Ηλία.

- 60' Κίτρινη στον Αριστοτέλους για μαρκάρισμα πάνω στον Μάζουρεκ...

- 60' Μεγάλη ευκαιρία για τον Εθνικό. Ο Ιωάννου έκανε το σουτ εντός περιοχής, ωστόσο η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

-62' ΔΟΚΑΡΙ για τον Εθνικό. Ο Πηλέας εκτέλεσε το φάουλ, ο Βοϊτκόφσκι κέρδισε την κεφαλιά και σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι.

- 63' Ορ στην θέση του Καπαρτή

- 73' Άστοχο σουτ εκτός περιοχής από τον Κ. Ηλία.

- 75' Κίτρινη στον Χαραλάμπους για φάουλ πάνω στον Μάζουρεκ.

- 76' Μέσα ο Ντίας, έξω ο Χαραλάμπους

- 78' Aπευθείας εκτέλεση φάουλ του Μάζουρεκ, ψηλά άουτ η μπάλα.

- 83' Σουτ του Γκόρουμπετς, ψηλά έξω η μπάλα...