Εθνικός: Πήρε… το «must win»!

- 08.03.2021

Πολύ σκληρός για να πεθάνει ο Εθνικός!

Η ομάδα του Ηλία Χαραλάμπους κέρδισε με 2-1 την Δόξα, έφτασε τους 25 βαθμούς και μείωσε την διαφορά από την σημερινή αντίπαλο της στους έξι βαθμούς.

Χρυσοί σκόρερ οι Αντρίγια Μαϊντεβατς – Μάριος Ηλία και έδωσαν… ανάσες στους Αχνιώτες και κυρίως την ελπίδα να παλέψουν για την αποφυγή της διαβάθμισης.

Μοιρασμένο παιχνίδι στο Δασάκι, οι δυο ομάδες τα έδωσαν όλα αλλά ο Εθνικός χαμογέλασε… λόγω και της κλάσης των δυο επιθετικών του.

Είχε ευκαιρίες η Δόξα αλλά δεν τις έκανε γκολ και μοιραία ηττήθηκε. Μπορούσε να ισοφαρίσει στο 77’ αλλά ο Καρλίτος είδε το σουτ του να ανακόπτεται πάνω στην γραμμή από τον Κυπριανού. Αμέσως μετά ο Εθνικός την «σκότωσε» με υποδειγματική αντεπίθεση. Μείωσε στο 90+3 ο Καρλίτος.

Στα 5 γκολ ο Ηλία, στα 4 ο Μαϊντεβατς, σπουδαίο ματς οι Κωνσταντίνος Ηλία και Ουαλί, σωτήριος… ο Κυπριανού.

Έκτο παιχνίδι χωρίς νίκη η Δόξα που πλέον αγχώνεται αφού απέχει μόλις 4 βαθμούς από την ζώνη του υποβιβασμού.

Στους 25 ο Εθνικός, στους 31 έμεινε η Δόξα.

- Έναρξη στον αγώνα, καλή επιτυχία και στις δυο ομάδες

- 4' Σέντρα σουτ του Μπιλάλ από τα δεξιά, διώχνει με γροθιές ο Μπογκατίνοφ.

- 5' Ο Ουαλί μπήκε στη περιοχή, έπεσε στο έδαφος μετά από μονομαχία με τον Ασαμόα, παίζεται... δείχνει ο Βασίλης Δημητρίου. Δεν υπάρχει παράβαση σύμφωνα με το επαναληπτικό πλάνο της Cyta.

- 10' Συμπληρώσαμε το δεκάλεπτο, χωρίς φάσεις αλλά με καλό ρυθμό στο Δασάκι. Πατάει καλύτερα η Δόξα.

- 12' Σουτ του Μπόλιεβιτς στο ύψος της περιοχής, σε ετοιμότητα ο Μπογκατίνοφ.

- 14' Δυνατό φάουλ του Λουίς Κάρλος στον Κ. Ηλία, κίτρινη του Βασίλη.

- 15' Απόκρουση Σισκόφσκι σε προσπάθεια του Μαϊντεβατς! Συρτό γέμισμα του Ζάκπα, ο Σέρβος έκανε το τακουνάκι εν κινήσει δύσκολα ο Σισκόφσκι απομακρύνει. Μεγάλη φάση!

- 20' Η Δόξα την μπάλα, ο Εθνικός θέλει να κτυπήσει στην "κόντρα" επίθεση.

- 24' Μπορούσε να απειλήσει ο Εθνικός, ο Γκόρουπετς από τα αριστερά μπήκε στη περιοχή έκανε την πάσα προς το μέρος του Μαϊντεβατς, ο Σέρβος χάνει τον βηματισμό του και δεν μπορεί να κάνει το σουτ.

- 25' Κίτρινη ο Ταράσοφς για μαρκάρισμα στον Σαντίκ.

- 28' ΓΚΟΛ ο Εθνικός και 1-0! Ο Μαϊντεβατς ανοίγει το σκορ! Υπέροχη προσποίηση και ντρίμπλα του Μαϊντεβατς έκανε το σουτ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Ο Ντόλεζαλ έκανε σπουδαία προσπάθεια αφού μπήκε στη περιοχή και προκάλεσε ρήγματα στην άμυνα της Δόξας.

- 31' Κίτρινη ο Άδωνη σε δυνατό φάουλ στον Ουαλί.

- 37' Κάθετη του Ντόλεζαλ, επαφή του Μαϊντεβατς που βγάζει σε πλεονεκτική θέση του Χουντόμπιακ, ο Ουκρανός δεν κάνει καλή υποδοχή και χάνεται η ευκαιρία.

- 39' Ευκαιρία για την Δόξα με τον Σαντίκ. Ο Λουίς Κάρλος από τα αριστερά έδωσε στον Φινλανδό, αυτός έκανε το πλασέ η μπάλα λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μπογκατίνοφ.

- 44' Δυνατό σουτ ο Γκόρουπετς, η μπάλα άουτ.

Ημίχρονο στο Δασάκι.

Εναρξη στο Β' ημίχρονο

- 48' Ο Περατικός δεν προκαβαίνει την μπάλα, χάνεται ευκαιρία για τον Εθνικό από στημένη φάση.

- 50' Κίτρινη ο Κυπριανού για φάουλ στον Λουίς Κάρλος.

- 52' Γέμισμα του Σαντίκ, ο Άδωνη σε θέση φορ κάνει το κεφάλι, δεν ανησυχεί ο Μπογκατίνοφ.

- 54' Βρίσκει χώρο ο Οικονομίδης, δυνατό ευθύβολο σουτ, δύσκολα σε κόρνερ ο Μπογκατίνοφ!

- 55' Καρλίτος παίρνει τη θέση του Χαμντί Μπιλάλ.

- 58' Σέντρα-ξυραφιά του Παπαγεωργίου, προ του Μαϊντεβατς διώχνει ο Μουκτάρης.

- 63' Κίτρινη ο Μουκτάρης για φάουλ στον Ουαλί.

(ΣΧΟΛΙΟ) Πολύ καλός ο Ουαλί σ' ακόμη ένα παιχνίδι του Εθνικού.

- 66' Πήγε να επωφεληθεί από τις κόντρες ο Εθνικός, ο Ταράσοφς μέσα στη περιοχή πήγε να δώσει στον Ζάκπα, η μπάλα φτάνει στον Παπαγεωργίου, το σουτ του πάνω στον Μουκτάρη.

- 68' Αλλαγή για Σακκά, ο Γκλίσιτς πέρασε στον αγωνιστικό χώρο.

- 69' Ο Γκλίσιτς πέρασε στον Σαντίκ, δεν κάνει καλή υποδοχή ο Φινλανδός, χάνεται η ευκαιρία.

- 70' Επιθετική η Δόξα στα τελευταία λεπτά, πλέον με 4-4-2 πάει ο Σακκάς.

- 72' Σουτ του Οικονομίδη, δίπλα από το δεξί δοκάρι του Μπογκατίνοφ! Δεύτερη φορά που απειλεί ο μέσος της Δόξας.

- 73' Ο Μάριος Ηλία παίρνει τη θέση του Μαϊντεβατς ο οποίος αντιμετωπίζει και ένα πρόβλημα τραυματισμού.

- 77' Τεράστια ευκαιρία για την Δόξα, ο Κυπριανού σώζει πάνω στην γραμμή το σουτ του Καρλίτος!

- 78' ΓΚΟΛ ο Εθνικός και 2-0! Ο Μάριος Ηλία! Ο Κωνσταντίνος Ηλία ξεκίνησε την αντεπίθεση, έδωσε στον χώρο στον Παπαγεωργίου, ο μέσος του Εθνικού μπήκε στη περιοχή και την κατάλληλη στιγμή δίνει στον αφύλακτο Ηλία όπου με πλασέ δεν δυσκολεύτηκε για το 2-0.

(ΣΧΟΛΙΟ) Αυτό είναι το ποδόσφαιρο! Εκεί που η Δόξα αγγίζει την ισοφάριση, ο Εθνικός βρίσκει την "κόντρα" και πληγώνει τους φιλοξενούμενους.

- 85' Ετοιμάζεται ο Ντεϊβίσον για τον Εθνικό, εκτός ο εξαιρετικός Ουαλί.

(ΣΧΟΛΙΟ) Αποφασιστικός ο Εθνικός, παλεύει κάθε φάση, αμύνεται πολύ δυνατά, οι παίκτες του Ηλία δίνουν τα πάντα για το τρίποντο-οξυγόνο.

ΤΡΙΑ τα λεπτά των καθυστερήσεων.

- 90+1' Ο Σαντίκ την κεφαλιά, ο Μπογκατίνοφ με το ένα χέρι διώχνει σε κόρνερ.

- 90+2' ΓΚΟΛ η Δόξα και 2-1! Ο Καρλίτος μειώνει. Στο σωστό σημείο ο άσος της Δόξας και δίνει... ελπίδες.

Εθνικός: Μπογκατίνοφ, Ουαλί, Περατικός, Κ.Ηλία, Ντόλεζαλ (Παπαγεωργίου 46'), Χουντόμπιακ, Ζάκπα, Γκόρουπετς, Κυπριανού, Ταράσοφς, Μαΐντεβατς (Μ. Ηλία 73')

-Στον πάγκο Στρατηλάτης, Ιωάννου, Μ.Ηλία, Παπαγεωργίου, Χαραλάμπους, Ντέιβισον, Χριστοφή, Κουμής, Κονέ

Δόξα: Σισκόφσκι, Εγγλέζου, Μπόλιεβιτς (Γκλίσιτς 68'), Μουχτάρης, Σαντίκ, Οικονομίδης, Λουίς Κάρλος, Μπιλάλ (Καλό 55'), Ασαμόα, Τραϊτσέφσκι, Άδωνη

-Στον πάγκο Παρασκευά, Ντα Κόστα, Μπουλότ, Φασουλιώτης, Καλό, Γκολομπάρτ, Γκλίσικ

Διαιτητής: Δημητρίου Βασίλης

Α' Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Μαρίνου Μιχάλης

4ος Διαιτητής: Τσούκκας Αβραάμ

VAR: Σολωμού Δημήτρης

AVAR: Καλογήρου Μάριος

Παρατηρητής: Γεωργίου Ανδρέας

Κίτρινες: Λουίς Κάρλος, Αδωνη/Χουντόμπιακ, Ταράσοφς, Κυπριανού