Φιέστα με 8 γκολ στο "Ανφιλντ"

- 23.07.2020

Σούπερ θέαμα

Η Λίβερπουλ νίκησε με το εντυπωσιακό 5-3 την Τσέλσι στο Άνφιλντ σε παιχνίδι για την 37η αγωνιστική της Premier League. Με το τέλος του αγώνα θα γίνει η απονομή του τροπαίου του πρωταθλητή στην ομάδα του Κλοπ.

Το kerkida.net σας μετέφερε την εξέλιξη του αγώνα:

- Άρχισε η αναμέτρηση

8': Πρώτη ευκαιρία στο ματς, είναι για την Τσέλσι. Ο Ουίλιαν βγήκε από τα δεξιά και τροφοδότησε τον Ράις που έβγαλε τη σέντρα, ο Μάουντ έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

13': Ο Σαλάχ επιτέθηκε κατά μέτωπο και έπεσε πάνω στον Ρίντιγκερ, ζήτησε πέναλτι αλλά ο διαιτητής Μάρινερ έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

23' ΓΚΟΛ 1-0 με δυνατό σουτ του Νάμπι Κεϊτά που ανοίγει εντυπωσιακά το σκορ για τη Λίβερπουλ

31': Ο Σαλάχ πλαγιοκόπησε από τα δεξιά την άμυνα της Τσέλσι όμως το τελείωμά του ήταν άσχημο, με τη μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων μετά απο παρέμβαση του Ρίντιγκερ.

32': Ο Μάουντ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της Λίβερπουλ νικώντας τον Άλισον με πλασέ, με το γκολ να ακυρώνεται σωστά καθώς ήταν σε θέση οφσάιντ.

38' ΓΚΟΛ 2-0 από τον Αλεξάντερ Άρνοντλ! Μετά από εξαιρετική προσπάθεια του Μάνε η Λίβερπουλ κέρδισε φάουλ με τον Αλεξάντερ-Άρνολντ να το εκτελεί στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα!

44' ΓΚΟΛ 3-0 με τον Βαινάλντουμ! Μετά από κόρνερ του Ρόμπερτσον η μπάλα κατέληξε μετά από πολλές κόντρες στον Βαινάλντουμ που με δυνατό σουτ έγραψε το 3-0.

45+3 ΓΚΟΛ 3-1 με τον Ζιρού: Η Τσέλσι μειώνει στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους! Ο Άλισον απέκρουσε το σουτ του Ουίλιαν μέσα από την περιοχή και η μπάλα πήρε ύψος, με τον Ζιρού να ακολουθεί τη μπάλα και να την προωθεί στα δίχτυα μέσα από τη μικρή περιοχή.

Ημίχρονο

Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο. Χωρίς αλλαγή οι δύο ομάδες.

50':Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την Λίβερπουλ. Ο Σαλάχ έπαιξε το 1-2 με τον Φιρμίνο και βγήκε τετ  α τετ με τον Κέπα, όμως το πλασέ του ήταν πολύ άστοχο και έστειλε τη μπάλα άουτ.

55' ΓΚΟΛ 4-1 με τον Φιρμίνο! Εκπληκτική σέντρα του Αλεξάντερ Άρνολντ στον Φιρμίνο που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά!

- Αυτό ήταν το πρώτο γκολ του Φιρμίνο στο Άνφιλντ στη φετινή Premier League και πρώτο του μετά από τον Μάρτιο του 2019!

61' ΓΚΟΛ 4-2 με τον Άμπραχαμ μετά από ασιστ του Πούλισιτς που ξεπέρασε με φοβερή προσπάθεια δύο παίκτες της Λίβερπουλ. Δευτερόλεπτα μετά την τριπλή αλλαγή, ο Λάμπαρντ βλέπει δύο παίκτες του που πέρασαν μόλις στον αγωνιστικό χώρο, να συνεργάζονται και να μειώνουν σε 4-2 για την Τσέλσι!

73' ΓΚΟΛ 4-3 με τον Πούλισιτς! Η Τσέλσι μείωσε σε 4-3 και βάζει φωτιά στο ματς! Ο Πούλισιτς έχει μεταμορφώσει τους μπλε και με άπιαστο σουτ μέσα από την περιοχή νικάει τον Άλισον.

84΄ ΓΚΟΛ 5-3 με Άλεξ Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν, βρήκε στόχο με πλασέ μέσα από την περιοχή!

Λίβερπουλ: Alisson, Alexander-Arnold, Gomez, Van Dijk, Robertson, Fabinho, Wijnaldum, Keita, Salah, Firmino, Mane.

Τσέλσι: Kepa, James, Azpilicueta, Zoyma, Rudiger Alonso, Jorginho, Kovacic, Willian, Giroud, Mount.