Φιλικός... συμβιβασμός στο ΑΠΟΕΛ-ΑΕΚ (φώτος)

- 07.08.2021

Δυο εβδομάδες πριν από την έναρξη του πρωταθλήματος.

Ισόπαλοι ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ στο ΓΣΠ. Οι δυο ομάδες εξήλθαν ισόπαλες 1-1 σε φιλικό προετοιμασίας, δυο εβδομάδες πριν από την έναρξη του πρωταθλήματος.

Προηγήθηκε η ομάδα του Πουρσαϊτίδη με τον Βινίσιους, η ΑΕΚ του Καταλά ισοφάρισε με τον Τιάγκο. Πολλές αλλαγές από το ΑΠΟΕΛ, πρώτη παρουσία για Τσεπάκ, Νταουσβίλι (φόρεσε και το περιβραχιόνιο). Αναγκαστική αλλαγή ο Οκριασβίλι. Λίγες... αλλαγές από τον Καταλά.

- Εναρξη στο φιλικό

- 3' Βαθιά μπαλιά του Φερνάντες με στόχο τον Ντάρμπισαιαρ, βγαίνει και μαζεύει ο Ουζόχο.

- 10' Δεκάλεπτο χωρίς φάση με καλό ρυθμό, οι δυο ομάδες έχουν όρεξη για να δημιουργήσουν.

- 11' Σουτ του Ζαμπάλα με το δεξί, η μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Μαρτίνεθ.

- 12' Άμυνα του Τσεπάκ σε προσπάθεια του Γκαρθία, πλάγιο για το ΑΠΟΕΛ.

βινι

- 12' Δυνατό φάουλ του Ντάρμπισαιαρ στον Τσεπάκ, κίτρινη από τον ρεφ. Επικίνδυνη προβολή του Άγγλου. Εδωσε το χέρι ο Ματ αφού κατάλαβε το λάθος του.

- 13' Σουτ του Ακοράν, σε ετοιμότητα ο Ουζόχο. Από μια τελική για κάθε ομάδα.

- 17' Συνεργασία Ντανίλο-Κβιλιτάια, η μπάλα φτάνει στον Λούντεμο, ο Νορβηγός κάνει κακό σουτ.

- 19' Λάθος του Ντανίλο, η ΑΕΚ βγήκε επικίνδυνα με τον Ματ, ο Άγγλος μέσα από την περιοχή αδύναμα στον Ακοράν, ο Βινίσιους διώχνει.

- 20' ΓΚΟΛ ο ΑΠΟΕΛ και 1-0. Ο Βινίσιους! Ο Βραζιλιάνος αμυντικός σαν κρυφός... φορ με ωραίο πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Λάθος της ΑΕΚ στο κέντρο, ο Εφραίμ έπαιξε γρήγορα στον Κβιλιτάια, ο Γεωργιανός πέρασε στον Ντανίλο που ήταν απέναντι από τον Μαρτίνεθ, ο Βραζιλιάνος κόπηκε, με τον Βινίσιους να παίρνει το ριμπάουντ και να σκοράρει. Εκτελεστικές δυνατότητες από τον αμυντικό του ΑΠΟΕΛ!!

ΝΤΑΡΜΠΙΣΑΙΑΙ

- 23' Cooling break.

- 25' Eπανέναρξη στο φιλικό.

- 27' Κόρνερ κερδίζει ο Οκριασβίλι. Κοντινή εκτέλεση Ντε Βινσέντι-Οκριασβίλι, διώχνει η άμυνα της ΑΕΚ.

- 28' Ατομική προσπάθεια του Οκριασβίλι ο οποίος έκλεισε προς τα μέσα, έκανε το σουτ, το βγάζει ο Μαρτίνεθ σε κόρνερ. Κλασσική κίνηση του Γεωργιανού...

- 29' Μακρινό συρτό σουτ του Κβιλιτάια, η μπάλα πολύ κοντά από το δοκάρι του Μαρτίνεθ.

- 34' Kεφαλιά του Ντάρμπισαιαρ, μαζεύει ο Ουζόχο. Σέντρα από τον Φερνάντεθ, ο Άγγλος έπιασε... αδύναμα την κεφαλιά.

37' Προληπτικά εκτός ο Οκριασβίλι, μέσα ο Θεοδώρου. Ο Γεωργιανός ένιωσε μια ενόχληση και ζήτησε αλλαγή. Πάντως διένυσε το μισό γήπεδο περπατώντας κάτι που δείχνει πως δεν είναι κάτι σοβαρό.

Ημίχρονο στο φιλικό.

Εναρξη στο 2ο ημίχρονο. Πολλές αλλαγές για το ΑΠΟΕΛ. Οκτώ στο σύνολο. Μιχαήλ, Καρώ, Νταουσβίλι, Κατσαντώνη,  Μπερν, Γουίλερ, Βρόντης, Ντονγκαλά.

- 52' Προωθημένη πάσα στον Ντανίλο, ο Βραζιλιάνος δεν μπορεί να γυρίσει στον Κατσαντώνη, διώχνει η άμυνα της ΑΕΚ.

- 57' Σέντρα του Αναστασίου προς το μέρος του Γκαρθία, διώχνει ο Ντονγκαλά.

- 58' Νέες αλλαγές για το ΑΠΟΕΛ, οι Πολυκάρπου και Τσουτσούκη ετοιμάζονται να περάσουν στον αγωνιστικό χώρο.

- 60' Αναπτύχθηκε εξαιρετικά η ΑΕΚ, ο Τιάγκο από τα αριστερά, πέρασε στον Γκαρθία που έκανε το overlap, ο Ισπανός σέντραρε, σταθερά ο Μιχαήλ.

- 62' Εκτός ο σκόρερ Βινίσιους μέσα ο Πολυκάρπου. Ο Ντανίλο εκτός, μέσα ο Τσουτσούκη.

- 65' Ευκαιρία ο Τιάγκο, στην σωστή θέση ο Μιχαήλ! Ο Φερνάντες έκανε την σέντρα, αφύλαχτος ο Βραζιλιάνος, έκανε το σουτ, σταθερά ο Νεόφυτος.

- 74' Συνεργάστηκαν Ναούμ-Τιάγκο, ο Καρώ κάλυψε με τον Μιχαήλ να μαζεύει.

- 76' Μακρινό σουτ του Θεοδώρου, η μπάλα λίγο άουτ.

- 77' ΓΚΟΛ η ΑΕΚ και 1-1! Ο Τιάγκο! Ο Ντάρμπισαϊαρ πέρασε στον Βραζιλιάνο και αυτός απέναντι από τον Μιχαήλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Σκοράρει μετά από τρεις αγώνες η ομάδα του Καταλά. Ωραίο γκολ που προήλθε από συνεργασία των ποδοσφαιριστών της ΑΕΚ.

- 81' Ευκαιρία για την ΑΕΚ, ο Τιάγκο μέσα στη περιοχή, το πλασέ του άουτ.

- 87' Κίτρινη σε Κατσαντώνη από τον Ροβέρτο Κώστα.

- 88' Ο Μπερν "είδε" τον Ντονγκαλά, ο Αφρικανός πήγε να γίνει επικίνδυνος, δεν έκανε καλό κοντρόλ και κόπηκε. Χάθηκε μια προϋπόθεση για το ΑΠΟΕΛ.