Φινάλε με νέα ήττα η Κύπρος (φώτος)

- 14.11.2021

Ολοκληρώθηκαν οι υποχρεώσεις της Εθνικής ομάδας για τα προκριματικά του Μουντιάλ στο Κατάρ.

Ολοκληρώθηκαν οι υποχρεώσεις της Εθνικής ομάδας για τα προκριματικά του Μουντιάλ στο Κατάρ. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα του Νίκου Κωστένολγου γνώρισε νέα ήττα με 2-1 από την Σλοβενία στην Λουμπλιάνα χάρις τα γκολ των Ζατς και Τσέριν.

Στην προτελευταία θέση η Κύπρος λόγω καλύτερης διαφοράς τερμάτων σε σχέση με την Μάλτα. Ανώτερη η ομάδα του Ματίας Κεκ σε όλη την διάρκεια του αγώνα, οι διεθνείς μας περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο.

Φοβερό γκολ ο Ανδρόνικος Κακουλλής στο 89’ το ωραιότερο της αναμέτρησης. Ο «Κάκου» με σουτ-κεραυνό δεν άφησε περιθώριο στον Όμπλακ.

γδφγδφγδφγδγδφγδφδφγδγδφ

- Εναρξη στο ματς

- 4' Πήγε να γίνει το λάθος στην άμυνα μας, ο Ζατς αμαρκάριστος στην περιοχή, έκανε το πλασέ, η μπάλα μόλις άουτ.

- 7' Πολιορκία των Σλοβένων, συνεχόμενα σουτ, βγάζουν οι διεθνείς.

- 10' Φάουλ του Ζατς στον Κάστανο, υπήρχε και στον Αρτυματά, το σφυρίζει ο Ivanov.

- 11' Παράλληλο γύρισμα του Ίλισιτς, δεν βρίσκει κανείς την μπάλα που καταλήγει άουτ.

- 14' Ο Ίλισιτς στην περιοχή, κερδίζει κόρνερ ο ασος της Αταλάντα.

- 15' Δοκάρι η Σλοβενία! Ο Βέρμπιτς με το κεφάλι στέλνει την μπαλα στο οριζόντιο δοκάρι.

- 16' Απόκρουση του Νεόφυτου με το ένα χέρι σε νέα κεφαλιά του Βέρμπιτς! Σπουδαία απόκρουση.

(ΣΧΟΛΙΟ) Ανώτεροι οι Σλοβένοι, στο μισό γήπεδο οι διεθνείς μας.

- 20' Πρώτη επίσκεψη της Εθνικής, ο Παπουλής μέσα από την περιοχή, δοκίμασε να βρει τον Τζιωνή, κόβει ο Μέβλια.

- 22' Εξαιρετικός ο Στογιάνοβιτς έκανε την σέντρα στην περιοχή, αμαρκάριστος ο Ζατς έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα άουτ. Μεγάλη φάση!

ΓΚΟΛ η Σλοβενία 1-0. Ο Celar νικά τον Νεόφυτο Μιχαήλ. Πιο μπροστά ο Σλοβένος φορ. Η μπάλα πήγε από την άμυνα του Κάστανου στον Celar. Πάει για Onfield review o Ιvanov. Αυτό θα εξετάσει ο Ρώσος ρεφ

φγηφγηφγηφγηηφγηφγηηη

- 26' ΟΦΣΑΙΝΤ ο Celar! Ακυρώνεται το γκολ των Σλοβένων.

- 27' Σουτ αδύναμο του Κάστανου.

- 31' Δυνατό φάουλ του Κούρτιτς στον Τζιωνή, η πρώτη κίτρινη στο ματς.

- 32' Αναγκαστική αλλαγή για την Σλοβενία, μέσα ο Λόβριτς, έξω ο Βέρμπιτς.

(ΣΧΟΛΙΟ) Στα τελευταία λεπτά βγάζουν αυτοπεποίθηση οι διεθνείς μας και μπαίνουν πιο αποφασιστικά στις διεκδικήσεις.

- 34' Έκλεψε ο Παπουλής, πήγε να φύγει στον χώρο, η πάσα προς τον Τζιωνή δεν περνά, στην αγκαλιά του Όμπλακ η μπάλα.

- 36' Κίτρινη ο Ανδρέου σε φάουλ πάνω στον Λόβριτς.

- 37' Εκτέλεση του Ζατς, με γροθιές ο Νεόφυτος απομακρύνει.

- 40' Κίτρινη στον Αρτυματά για τάκλιν στον Ζατς.

- 42' Πρόβλημα τραυματισμού αντιμετωπίζει ο Κάστανος, για λίγο εκτός ο διεθνής άσος της Σαλερνιτάνα

- 44' Επέστρεψε ο Κάστανος, όλα οκ.

- 45' Γύρισμα του Ζατς, την προβολή ο Τσέλαρ, σε ετοιμότητα ο Μιχαήλ.

- 45+3' Κίτρινη στον Στογιάνοβιτς, 2-2 οι κάρτες...

Ημίχρονο στην Λουμπλιάνα. Στο 0-0 Σλοβενία και Κύπρος. Ανώτεροι οι Σλοβένοι όμως ήταν αναποτελεσματικοί, εξαιρετικός ο Νεόφυτος Μιχαήλ.

ηφγηφγηφγηφηφγηφηφγηφγηφγηφγηφη

- Εναρξη στο β' ημίχρονο

- 48' ΓΚΟΛ η Σλοβενία, 1-0. Ο Ζατς! Ο Στογιάνοβιτς από τα δεξιά μπήκε στη περιοχή, έκανε το γύρισμα, ο Στέλιος Ανδρέου έδιωξε αλλά ο σκορερ ήταν εκεί και με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

- 50' Σέντρα του Τζιωνή, ο Όμπλακ προ του Πιέρου.

- 52' Σουτ του Μπάλκοβιτς, η μπάλα ψηλά άουτ.

- 55' Στο προσκήνιο συνεχώς οι Σλοβένοι, δεν μπορούν οι διεθνείς να κρατήσουν μπάλα.

- 61' Από τ' αριστερά ο Τζιωνής, δίνει στον Αβραάμ, αυτός την συρτή σέντρα, διώχνει ο Μέβλια, παίρνει και επιθετικό φάουλ η Σλοβενία.

- 62' Σουτ του Λόβριτς μέσα από την περιοχή, η μπάλα άουτ.

- 65' Αγγίζει... το 2ο γκολ η Σλοβενία, ο Μπάλκοβετς στο δεύτερο δοκάρι, έκανε την προβολή η μπάλα παράλληλα της εστίας.

- 68' Πήγε να φύγει απέναντι από τον Νεόφυτο Μιχαήλ ο Ίλισιτς, ο άσος της Αταλάντα έχασε... το κοντρόλ.

- 70' Ενέργεια του Παπουλή από τα δεξιά, επιχείρησε την παράλληλη πάσα προς το μέρος του αφύλακτου Πιέρου, δεν περνά η προσπάθεια του.

- 74' Ο Εφραίμ αντί του Τζιωνή.

- 76' Διπλή ευκαιρία του Αντωνιάδη, πρώτα ο Στογιάνοβιτς σε κόρνερ και έπειτα ο Όμπλακ μπόκαρε την προβολή του αμυντικού της Κυρίας.

- 81' Ο Κακουλής στην θέση του Παπουλή.

- 82' Κόρνερ ο Κάστανος, διώχνει η Σλοβένικη άμυνα.

- 83' Κίτρινη στον Κάστανο για επικίνδυνο τάκλιν στον Μπάλκοβετς.

- 84' Ο Στούλατς στην θέση του σκόρερ Ζατς

- 84' ΓΚΟΛ η Σλοβενία και 2-0! Ο Τσέριν! Ολιγωρία στην άμυνα, ο Τσέριν με σουτ νίκησε τον Μιχαήλ. Κλειδώνει τη νίκη η Σλοβενία, ακόμη μια ήττα για την Εθνική.

- 89' ΓΚΟΛ η Κύπρος και 2-1. Ο Κακουλλής! Εκπληκτικό γκολ ο διεθνής άσος! Πανέμορφο γκολ ξετίναξε τα δίχτυα του Όμπλακ!

ΤΕΛΟΣ

ΣΛΟΒΕΝΙΑ: Oblak, Bijol, Gnezda Cerin, Ilicic, Karnicnik, Kurtic, Mevlja, Sporar, Stojanovic, Verbic, Zajc

ΚΥΠΡΟΣ: Μιχαήλ, Ανδρέου, Λαΐφης, Αντωνιάδης, Μ.Δημητρίου, Αβραάμ, Αρτυματάς, Κάστανος, Τζιωνής, Παπουλής, Πιέρος.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Sergei Ivanov

ΒΟΗΘΟΙ: Roman Usachev / Valeri Danchenko