Γαλαζοκίτρινο το... απίθανο "αιώνιο"!!

- 25.02.2022

ΟΜΟΝΟΙΑ 2 - 4 ΑΠΟΕΛ

Σπουδαία νίκη για το ΑΠΟΕΛ σε ένα αιώνιο ντέρμπι που πραγματικά θα μείνει αξέχαστο... Οι γαλαζοκίτρινοι ως τυπικά φιλοξενούμενοι κέρδισαν με 2-4 την Ομόνοια και την άφησαν εκτός εξάδας.

Απίστευτο παιχνίδι στο ΓΣΠ με έξι γκολ, τρία πέναλτι, ένταση, φάσεις, δοκάρι...

Το ΑΠΟΕΛ προηγήθηκε στο 19' με τον Κβιλιτάια και η Ομόνοια έχασε πέναλτι στο 41' με τον Μποτεάκ. Απ' εκεί και πέρα πραγματικός χαμός στο δεύτερο ημίχρονο...

Στο 48' ο Ντε Βινσέντι έκανε το 0-2, στο 55' ο Κβιλιτάια με πέναλτι (το οποίο επαναλήφθηκε μετά από παρέμβαση του VAR) έκανε το 0-3 και στο 60' η Ομόνοια μείωσε με τον Μιξ. Στο 69' ο Σόουζα έβαλε το τέταρτο γκολ του ΑΠΟΕΛ, δέκα λεπτά αργότερα το τριφύλλι μείωσε ξανά με Κακουλλή και στο 88' οι τυπικά γηπεδούχοι έχασαν την ευκαιρία να μειώσουν περισσότερο αφού το γκολ του Σέχου μετά την εκτέλεση πέναλτι του Ασάντε ακυρώθηκε αφού ο Νιγηριανός πατούσε περιοχή την στιγμή της εκτέλεσης.

Το τελικό 2-4 έστειλε το ΑΠΟΕΛ στους 39 βαθμούς και την 2η θέση και το τριφύλλι εκτός εξάδας.

Η ιστοσελίδα του kerkida.net ήταν στο ΓΣΠ.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Σφύριγμα έναρξης από τον Γιώργο Νικολάου.

-Δυνατή η βροχή στο ΓΣΠ.

-Δεν έχουμε κάτι αξιοσημείωτο στο πρώτο πεντάλεπτο.

-7' Πρώτη τελική... Ο Νατέλ σέντραρε από αριστερά, ο Κβιλιτάια υπό το μαρκάρισμα του Γιούστε έστειλε ψηλά την κεφαλιά.

-10' Ο Σαρφό δοκίμασε το πόδι του από πολύ μακριά, άστοχο το σουτ.

-Μοιρασμένο παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο, η μπάλα στο κέντρο. Η Ομόνοια προσπαθεί να βάλει πίεση ψηλά.

-14' Κάρτα στον Βινίσιους για φάουλ στον Μποτεάκ. Στο έδαφος ο Γάλλος. Ήταν στο όριο ο αμυντικός του ΑΠΟΕΛ.

-17' Μεγάλη, διπλή ευκαιρία η Ομόνοια! Ο Λοΐζου εξ επαφής δεν μπόρεσε να νικήσει τον Σκουφέτ που απέκρουσε με τα πόδια, η μπάλα πήγε στον Λοβέρα που από εξαιρετική θέση επίσης δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ιταλό.

124124412412412

-19' ΓΚΟΛ 0-1! Χτυπά στην αντεπίθεση το ΑΠΟΕΛ... Μετά από κόρνερ της Ομόνοιας, η μπάλα πήγε στον Σέχου που καθυστέρησε πάρα πολύ, ο Ντονγκαλά τον πίεσε και κέρδισε, έδωσε στον Κβιλιτάια που επιτέθηκε κατά μέτωπο, πάτησε περιοχή και με πλασέ νίκησε τον Φαμπιάνο. Φέρει μεγάλη ευθύνη για το γκολ ο Σέχου - Δείτε το εδώ

-Με τη σημαία της Ουκρανίας πανηγύρισαν οι ποδοσφαιριστές του ΑΠΟΕΛ.

-Έχει σταματήσει πλέον η βροχή.

-Μισή ώρα αγώνα. Χωρίς φάση μετά το γκολ. Το ΑΠΟΕΛ ελέγχει, η Ομόνοια προσπαθεί να αντιδράσει.

-36' Μεγάλη ευκαιρία το ΑΠΟΕΛ ξανά στην αντεπίθεση. Ο Ντονγκαλά πίεσε τον Γιούστε ακριβώς στο κέντρο, έκλεψε, έφυγε ταχύτατα, πάτησε περιοχή και πλάσαρε από διαγώνια δεξιά, με τον Φαμπιάνο να στέλνει σε κόρνερ.

-37' Πτώση του Λοΐζου στην περιοχή μετά από μαρκάρισμα του Βινίσιους και διαμαρτυρίες για πέναλτι.

-Η φάση ελέγχεται από το VAR.

-Καλείται να πάει στο on-field review o Γιώργος Νικολάου.

-40' ΠΕΝΑΛΤΙ για την Ομόνοια, η απόφαση του ρεφ μετά που είδε το ριπλέι.

* Η φάση θα αναλυθεί από τον Ηρακλή Τσίκινη το βράδυ της Δευτέρας στο Super Monday.

-41' Ο Σκουφέτ αποκρούει την εκτέλεση του Μποτεάκ! Πολύ καλή εκτέλεση από τον Γάλλο όμως ο Ιταλός έπεσε σωστά και το έπιασε.

1331`3`3`

-Εξετάζεται από το VAR η πιθανότητα να επαναληφθεί το πέναλτι, αν ήταν σε παράνομη θέση ο Σκουφέτ την στιγμή της εκτέλεσης.

-Τίποτα, συνεχίζουμε κανονικά...

-Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις.

-45+1' Κίτρινη στον Γουίλερ για φάουλ στον Λοΐζου.

-Τέλος ημιχρόνου. Ένα δυνατό ντέρμπι με φάσεις και για τις δυο ομάδες, με το ΑΠΟΕΛ να εκμεταλλεύεται την μια και να πάει στα αποδυτήρια με το προβάδισμα. Οι πράσινοι αντέδρασαν μετά το γκολ αλλά έχασαν την μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσουν με το πέναλτι.

-Ξεκίνησε το β' μέρος.

241421421124

-48' ΓΚΟΛ 0-2! Ο Σαρφό έλεγξε στο κέντρο, έδωσε κάθετα στον Ντε Βινσέντι που με εξαιρετικό πλασέ στην κίνηση από διαγώνια αριστερά, έστειλε τη μπάλα στο "γάμμα" της εστίας του Φαμπιάνο - Δείτε το εδώ.

-52' ΠΕΝΑΛΤΙ για το ΑΠΟΕΛ. Κάθετη του Ντονγκαλά στον Κβιλιτάια, ο Γεωργιανός "τσίμπησε" προ του Φαμπιάνο που έπεσε για την απόκρουση και ο ρεφ σφύριξε παράβαση.

-Ελέγχεται από το VAR η φάση.

-Ισχύει η αρχική απόφαση του ρεφ.

-53' Ο Φαμπιάνο αποκρούει την εκτέλεση του Κβιλιτάια! Ο Γεωργιανός εκτέλεσε στο κέντρο της εστίας, ο Βραζιλιάνος τον διάβασε και απέκρουσε.

-54' Ελέγχεται από το VAR η πιθανότητα επανάληψης του πέναλτι, για το αν ήταν σε αντικανονική θέση ο Φαμπιάνο την στιγμή της εκτέλεσης.

-Θα επαναληφθεί το πέναλτι.

1`3`13`13`13

-55' ΓΚΟΛ 0-3! Ο Κβιλιτάια νίκησε αυτή την φορά τον Φαμπιάνο που έπεσε στην άλλη γωνία - Δείτε το εδώ.

-Ονειρεμένο ξεκίνημα για τους γαλαζοκίτρινους στο β' μέρος και δυο γκολ σε ένα δεκάλεπτο.

-58' Ο Κακουλλής στη θέση του Μάταβζ.

-59' Μεγάλη ευκαιρία το τριφύλλι. Ο Κακουλλής εξ επαφής πλάσαρε, ο Γουίλερ ήταν στην σωστή θέση και έδιωξε σε κόρνερ.

ωψβωψωψωψψω

-60' ΓΚΟΛ 1-3! Μετά την εκτέλεση του κόρνερ η μπάλα πήγε στον Μποτεάκ έξω απ' την περιοχή, αυτός γέμισε κάθετα και με ωραίο γυριστό στην κίνηση από κοντά, ο Μιξ νίκησε τον Σκουφέτ.

-61' Κάρτες σε Κβιλιτάια και Λέζιακς για "κοκορομαχίες" μετά το γκολ. Ήταν στο όριο ο μπακ της Ομόνοιας.

-62' Στο έδαφος ο Κβιλιτάια που κρατάει το πόδι του. Μέσα το ιατρικό τιμ.

-63' ΚΟΚΚΙΝΗ στον προπονητή τερματοφυλάκων της Ομόνοιας, Αντρεά Λουγκρίδη, για έντονες διαμαρτυρίες.

-68' Ο Θεοδώρου αντί του Κβιλιτάια που αποχωρεί με ενοχλήσεις.

-69' ΓΚΟΛ 1-4! Ο Θεοδώρου από δεξιά μπήκε περιοχή, ελευθερώθηκε με πολύ ωραία ντρίμπλα, έδωσε στον Ντονγκαλά, αυτός στον επερχόμενο Σόουζα που με πλασέ νίκησε τον Φαμπιάνο. Πολύ όμορφος συνδυασμός ξανά από τους παίκτες του Σωφρόνη Αυγουστή - Δείτε το εδώ.

-75' Κίτρινη στον Ντε Βινσέντι για τράβηγμα στον Χούμποτσαν.

-79' ΓΚΟΛ 2-4! Ο Μποτεάκ έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Κακουλλής από δύσκολη γωνία και από κοντινή θέση, νίκησε τον Σκουφέτ.

-81' Ζαχαρίου αντί Μποτεάκ, Ασάντε αντί Λοβέρα.

-84' Διαμαρτυρίες από τους παίκτες του ΑΠΟΕΛ, ζητάνε πέναλτι για χέρι του Χούμποτσαν.

-85' Ο Πολυκάρπου αντί του Ντονγκαλά.

-85' Κίτρινη στον Χένινγκ Μπεργκ που διαμαρτύρεται ότι καθυστέρησε να αποχωρήσει ο Ντονγκαλά.

-86' Κίτρινη στον Ζαχαρίου για διαμαρτυρίες.

-87' ΠΕΝΑΛΤΙ για την Ομόνοια. Ο Σόουζα ανέτρεψε τον Κακουλλή, ο ρεφ σφύριξε την παράβαση.

-88' ΓΚΟΛ 3-4! Ο Ασάντε έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι, ο Σέχου πήρε το "ριμπάουντ" και σκόραρε.

-Στο έδαφος ο Σκουφέτ και διακοπή.

-91' ΑΚΥΡΟ το γκολ. Ο Σέχου ήταν σε αντικανονική θέση (μέσα στην περιοχή) την ώρα της εκτέλεσης από τον Ασάντε.\

-Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.

-93' ΔΟΚΑΡΙ το ΑΠΟΕΛ με σουτ του Θεοδώρου μέσα στην περιοχή!

-94' Έσελινκ αντί Ντε Βινσέντι, Γαβριήλ αντί Σαρφό.

-94' Νέα ευκαιρία το ΑΠΟΕΛ με δυνατό σουτ του Γαβιρήλ, ο Φαμπιάνο ήταν στη σωστή θέση.

Ομόνοια (Χ.Μπεργκ): Φαμπιάνο, Λέτσιακς, Σέχου, Γιούστε, Χούμποτσαν, Μπασιρού, Μιξ, Λοβέρα (81' Ασάντε), Λοΐζου, Μποτεάκ (81' Ζαχαρίου), Ματαβζ (58' Κακουλλής).

-Στον πάγκο: Ουζόχο, Παναγή, Ψάλτης, Κίκο, Ασημένος, Χαραλάμπους, Χρήστου, Ζαχαρίου, Ασάντε, Κακουλλής.

ΑΠΟΕΛ (Σ.Αυγουστή): Σκουφέτ, Πέδρο, Καρώ, Βινίσιους, Γουίλερ, Σόουζα, Σαρφό (94' Γαβριήλ), Ντε Βινσέντι (94' Έσελινκ), Ντονγκαλά (85' Πολυκάρπου), Νατέλ, Κβιλιτάια (68' Θεοδώρου).

-Στον πάγκο: Μιχαήλ, Τσιλιγκίρης, Θεοδώρου, Έσελινκ, Γαβριήλ, Τσεμπάκ, Ντιαβαρά, Πολυκάρπου, Γεωργίου, Βρόντης, Χαραλάμπους, Φενερίδης.

Κίτρινες: Λέτσιακς / Βινίσιους, Γουίλερ, Κβιλιτάια, Ντε Βινσέντι

Διαιτητής: Νικολάου Γιώργος

Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης

Β' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος