Γαλαζοκίτρινο το τρίποντο, με Μπεν Σαχάρ στο 94'!

- 04.04.2021

Ανέβηκε στους 43 βαθμούς το ΑΠΟΕΛ, αφήνοντας την σημερινή της αντίπαλο στους 32.

Με γκολ του Μπεν Σαχάρ στο 94' το ΑΠΟΕΛ κέρδισε με 2-1 τη Σαλαμίνα μέσα στο "Αμμόχωστος" και ανέβηκε στους 43 βαθμούς, αφήνοντας την σημερινή της αντίπαλο στους 32.

Ιδανικό ξεκίνημα για την ομάδα του Πουρσαϊτίδη που στο 5' προηγήθηκε με τον Γκάρνερ. Οι ερυθρόλευκοι ισοφάρισαν στο 73' με τον Βάγκνερ, πίεσαν στο τέλος για το γκολ της νίκης αλλά οι φιλεξενούμενοι είχαν την ουσία και με δυο από τις αλλαγές του Πούρσα να συνεργάζονται (Κλωναρίδης-Σαχάρ) έφτασαν στο τρίποντο.

Τέταρτη σερί νίκη (σε πρωτάθλημα-κύπελλο) για το ΑΠΟΕΛ, τρίτη σερί ήττα στο πρωτάθλημα για τη Σαλαμίνα που... βυθίζεται.

Η ιστοσελίδα του kerkida.net  ήταν στο γήπεδο.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Ξεκίνημα στη Λάρνακα

-4' Νωρίς η πρώτη ευκαιρία. Ζαχίντ - Κατσαντώνης άλλαξαν ωραία τη μπάλα, ο πρώτος πάτησε περιοχή, έκανε την προσποίηση και το πλασέ, η μπάλα λίγο έξω

-5' ΓΚΟΛ 0-1! Εξαιρετική αντεπίθεση για το ΑΠΟΕΛ, με τον Ντονγκαλά να φεύγει από δεξιά και να γυρίζει στον Γκάρνερ, που με δυνατό σουτ με μιας μέσα στην περιοχή, έφτασε τα 8 γκολ!

-11' Κίτρινη στον Λουντέμο για επικίνδυνο πάτημα στον Βάγκνερ πάνω στην διεκδίκηση, στον χώρο του κέντρου

-15 λεπτά στο παιχνίδι. Η ομάδα του Πουρσαϊτίδη μπήκε πολύ δυνατά, έφτιαξε δυο φάσεις και εκμεταλλεύτηκε τη μία. Μετά το γκολ ελέγχει και δεν έχει απειληθεί καθόλου

-Εικοσάλεπτο. Αρκετές οι διακοπές μετά το γκολ, δεν έχει ιδιαίτερο ρυθμό το παιχνίδι

-24' Πρώτη τελική για τη Σαλαμίνα. Ο Σεργίου σέντραρε από δεξιά, ο Βάγκνερ έκανε τη κεφαλιά, λίγο δίπλα απ' το δοκάρι η μπάλα

-25' Ευκαιρία οι γηπεδούχοι, στην δεύτερη τους φάση σε λιγότερο από ένα δίλεπτο. Δημιουργός και πάλι ο Σεργίου που από δεξιά μπήκε στην περιοχή και γύρισε στον ελεύθερο Μουστιβάρ, ο οποίος από καλή θέση πλάσαρε έξω

-Μισάωρο. Η ομάδα του Χρύση κέρδισε μέτρα τα τελευταία λεπτά, ανέβασε πολύ την απόδοσή της και απείλησε δυο φορές

-36' Πρόβλημα για το ΑΠΟΕΛ, ο Ενσούε αντιμετωπίζει ενοχλήσεις και φαίνεται ότι δεν μπορεί να συνεχίσει

-39' Αλλαγή τώρα, ο Σιέλης στη θέση του Ενσούε

-43' Σουτ του Μπρένο από μακριά, άστοχο

-43' Τελική το ΑΠΟΕΛ μετά από ώρα, με το πλασέ του Ζαχίντ από το ύψος της περιοχής να πάει έξω

-45' Κάρτα στον Μουστιβάρ  για δυνατό μαρκάρισμα στον Ανουάρ

-Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις

-Τέλος ημιχρόνου. Το ΑΠΟΕΛ μπήκε δυνατά, άνοιξε πολύ νωρίς το σκορ και στα επόμενα λεπτά έλεγξε το παιχνίδι χωρίς προβλήματα. Στην συνέχεια η Σαλαμίνα ανέβηκε, έφτιαξε δυο καλές φάσεις αλλά δεν τις εκμεταλλεύτηκε.

Εδώ τα στατιστικά:

pinakas

-Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, με μια αλλαγή για κάθε ομάδα. Κλωναρίδης αντί Κατσαντώνη, Νικολάου αντί Σιαθά

-47' Πρώτη φάση με κοντινή κεφαλιά του Βινίσιους, δεν ήταν δυνατή και ο Βεσελόφσκι δεν αιφνιδιάστηκε

-55' Κίτρινη στον Τσμοβς για φάουλ στον Ζαχίντ

-58' Ωραίος συνδυασμός του ΑΠΟΕΛ στην αντεπίθεση αλλά ο Ντονγκαλά δεν κάνει καλή τελική πάσα και ο Βεσελόφσκι μαζεύει εύκολα

-59' Κάρτα στον Κονφέ για φάουλ στον Ανουάρ σε προηγούμενη φάση στην οποία δόθηκε πλεονέκτημα

-61' Ο Ντονγκαλά από αριστερά μπήκε στην περιοχή και σούταρε από κοντά, ο Χριστοφόρου με τάκλιν σε κόρνερ

-63' Διπλή αλλαγή ο Χρύσης. Πικής αντί Μουστιβάρ, Κρεάν αντί Μπρένο

-64' Επικίνδυνη συρτή μπαλιά του Ζαμπάλα, ο Κλωναρίδης δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή

-67' Ο Ζαχίντ κουβάλησε τη μπάλα με κάθετη κούρσα, έδωσε στον Ανουάρ, αυτός πλάσαρε εντός περιοχής και ο Βεσελόφσκι απέκρουσε σε κόρνερ

-73' ΓΚΟΛ 1-1! Έγινε σέντρα στην περιοχή, ο Βάγκνερ κατέβασε και με γυριστό σουτ ισοφάρισε

- Η φάση ελέγχεται για πιθανό οφσάιντ στην σέντρα

-76' Μετράει το γκολ μετά τον έλεγχο της φάσης από το VAR

-76' O Ντε Βινσέντι στη θέση του Λουντέμο

-81' Κίτρινη ο Ντε Βινσέντι για φάουλ στον Πική

-Μπήκαμε στα τελευταία πέντε λεπτά

-87' Μπεν Σαχάρ αντί Ντονγκαλά

-Ψηλά η Σαλαμίνα, ψάχνει το γκολ που θα της δώσει το πολύ σημαντικό τρίποντο

-89' Μεγάλη ευκαιρία με κεφαλιά του Κρεάν, δύσκολα ο Ουζόχο. Υπήρχε οφσάιντ στην σέντρα προς τον Κρεάν όπως φάνηκε από το ριπλέι

-90' Σουτ του Πική από διαγώνια θέση, πάει έξω

-Άλλα πέντε λεπτά καθυστερήσεις

-93' Εξαιρετική κάθετη του Ντε Βινσέντι στον Γκάρνερ, αυτός κατέβασε ωραία και πήγε για το σουτ, ο Χριστοφόρου τον σταμάτησε

-94' ΓΚΟΛ 1-2! Ο Κλωναρίδης σέντραρε από δεξιά, ο Μπεν Σαχάρ ξέφυγε απ' τα μαρκαρίσματα και με δυνατή κεφαλιά εξ επαφής χαρίζει το τρίποντο στο ΑΠΟΕΛ

Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι, Μπρένο (63' Κρεάν), Σεργίου, Κύπρος, Τσμοβς, Μουστιβάρ (63' Πικής), Κονφέ, Ντουβεντρού, Σιαθάς (46' Νικολάου), Βάγκνερ, Σανκό

-Στον πάγκο Κίσσας, Καμισόκο, Ανδρέου, Λεμέσιος, Κρεάν, Παύλου, Πική, Νικολάου, Καλογήρου

ΑΠΟΕΛ: Ουζόχο, Βινίσιους, Σάντος, Ενσούε (39' Σιέλης), Ζαμπάλα, Λουντέμο (76' Ντε Βινσέντι), Ανουάρ, Ζαχίντ, Κατσαντώνης (46' Κλωναρίδης), Ντονγκαλά (87' Μπεν Σαχάρ), Γκάρνερ

-Στον πάγκο Σίλβα, Ντίας, Ζόρζε, Ντε Βινσέντι, Σαχάρ, Κλωναρίδης, Γαβριήλ, Σιέλης, Γουίλερ

Κίτρινες: Μουστιβάρ, Τσμοβς, Κονφέ / Λουντέμο, Ντε Βινσέντι

Διαιτητής: Νικολάου Γιώργος

Α' Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος

4ος Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης

VAR: Σωτηρίου Λούκας