"Γκέλα" η Ανόρθωση στη Λευκωσία-Τρίποντο... η Δόξα

- 04.12.2020

Thumbnail
Ο Λόρια φέρει ευθύνη στο 2ο γκολ της Δόξας

Σπουδαία νίκη για τη Δόξα με 2-1 επί της Ανόρθωσης, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής. Η ομάδα του Κώστα Σακκά προηγήθηκε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σαντίκ στο 27΄, ο Μανιάς σκόραρε στο 50΄ για το 1-1 και ο Μέσκα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 57΄. Ο Λόρια φέρει ευθύνη στο 2ο γκολ της Δόξας.

Στο πρώτο ημίχρονο η Ανόρθωση δεν έκανε καλό παιχνίδι, ελάχιστα απείλησε, ενώ η Δόξα με σωστή τακτική πήγε στα αποδυτήρια με το προβάδισμα. Στην επανάληψη η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια μπήκε πολύ δυνατά, ισοφάρισε νωρίς, μπορούσε για την ολική ανατροπή, αλλά κόντρα στη ροή του αγώνα σκόραρε η Δόξα και κάπου εκεί κρίθηκε το ματς. Δεν μπόρεσε να αντιδράσει σωστά η "Κυρία", με σχετική ευκολία κράτησε το 2-1 μέχρι το τέλος η γηπεδούχος ομάδα.

Κινδυνεύει να... γκρεμιστεί από την 1η στην 3η θέση η Ανόρθωση, αν κερδίσουν ΑΕΛ και Απόλλων, Εθνικό και ΕΝΠ, αντίστοιχα. Παραμένει στους 26 βαθμούς η Ανόρθωση, στην 8η θέση με 17 βαθμούς η Δόξα.