"Χωρίς νικητή και... χέρι - χέρι στην κορυφή! (Φώτος)

- 19.12.2019

Μπαρτσελόνα και Ρεάλ Μαδρίτης... ασχολήθηκαν περισσότερο με το ανασταλτικό τους κομμάτι, κράτησαν το μηδέν και έτσι δεν προσέφεραν γκολ στους εκατομμύρια οπαδούς που περίμεναν με ανυπομονησία το "κλάσικο" της Τετάρτης (18/12). Ισορροπημένο σε γενικές γραμμές του ντέρμπι, με την Ρεάλ να έχει περισσότερη επιθετική διάθεση αλλά με τις καλές στιγμές να είναι από 2-3 για κάθε ομάδα. Το τελικό 0-0 του "Καμπ Νου", διατηρεί τις δύο ομάδες ισόβαθμες στην κορυφή με 36 βαθμούς.

Το ΦΙΛΜ του αγώνα:

-Έναρξη.

-4' Φοβερή διαγώνια πάσα του Μέσι στον Άλμπα, αυτός με την μία γύρισε στον Σουάρες αλλά ο Ουρουγουανός δεν πρόλαβε την μπάλα.

-10' Πρώτο σουτ του αγώνα, απ' τον Μπενζεμά. Μπλοκάρει ο Τερ Στέγκεν.

-12' Ζητά πέναλτι η Μπαρτσελόνα, τίποτα απολύτως αφού ο Καρβαχάλ είχε τα χέρια πίσω απ' την πλάτη του.

-15' Κρατά περισσότερο μπάλα η Ρεάλ στα τελευταία λεπτά.

-17' Μεγάλη ευκαιρία για την Ρεάλ! Κεφαλιά του Μπενζεμά από καλή θέση, ο Πικέ έδιωξε πάνω στην γραμμή!

θιξονλ['

18' Ζητά πέναλτι η Ρεάλ για μαρκάρισμα του Λενγκλέ στον Βαράν. Φάνηκε να υπάρχει παράβαση.

-19' Σουτάρει ο Κασεμίρο από διαγώνια θέση, απομακρύνει ξανά ο Πικέ.

-21' Κίτρινη στον Ράκιτιτς για φάουλ από πίσω στον Ίσκο.

-25' Αυξάνει την πίεση της η Ρεάλ. Δοκιμάζει από μακριά ο Κασεμίρο, δύσκολα σε κόρνερ ο Τερ Στέγκεν.

-31' Απαντά στις κλασικές ευκαιριες η Μπάρτσα! Δεν έδιωξε σωστά ο Κουρτουά, η μπάλα έφτασε στον Μέσι που έκανε το σουτ στην κίνηση αλλά πάνω στην γραμμή έδιωξε ο Ράμος.

-40' Κίτρινη στον Σουάρες.

-41' Κλασική ευκαιρία για την Μπάρτσα! Εξαιρετική πάσα του Μέσι στην πλάτη της άμυνας, πλασέ του Άλμπα στην κίνηση, λίγο έξω η μπάλα.

-43' Ωραίο σουτ στην κίνηση ο Βαλβέρδε, με διπλή προσπάθεια ο Τερ Στέγκεν.

-44' Κίτρινη στον Λενγκλέ για φάουλ στον Ίσκο.

-Τέλος ημιχρόνου.

-Ξεκίνησε το β' μέρος.

-Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

-50' Ωραία ενέργεια του Μέσι από αριστερά, γύρισμα στον Γκριεζμάν αλλά ο Γάλλος δεν πρόλαβε.

-54' Νέο σουτ του Βαλβέρδε από μακριά, η μπάλα κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ.

-55' Πρώτη αλλαγή στο ματς. Βιδάλ αντί Σεμέδο. Οπισθοχωρεί στην θέση του δεξιού μπακ ο Ρομπέρτο.

-60' Διπλή ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα, Μέσι και Σουάρες δεν βρήκαν σωστά την μπάλα εντός περιοχής.

-64' Άστοχη η κεφαλιά του Μπενζεμά.

-66' Κίτρινη στον Κασεμίρο για δυνατό τάκλιν από πίσω στον Σουάρες.

-68' Ωραία αντεπίθεση για την Ρεάλ, δυνατό σουτ του Μπέιλ, λίγο έξω.

-69' Κίτρινη στον Μπέιλ για δυνατό μαρκάρισμα στον Γκριεζμάν.

-72' Ωραία συνεργασία Σουάρες - Ντε Γιονγκ, σουτ του τελευταίου, στα χέρια του Κουρτουά.

-72' ΓΚΟΛ η Ρεάλ με τον Μπέιλ αλλά ακυρώνεται για οφσάιντ. To επιβεβαίωσε και το VAR. Οφσάιντ δεν ήταν ο σκόρερ αλλά ο Μεντί που ανέβηκε από αριστερά και έδωσε την παράλληλη πάσα στον Ουαλό.

αεη6ςγβ4

-74' Πλασέ του Σουάρες εντός περιοχής, πολύ άστοχο.

-76' Κίτρινη στον Ίσκο για δυνατό φάουλ στον Γκριεζμάν.

-78' Κίτρινη στον Ράμος για κράτημα στον Μέσι.

-80' Διπλή αλλαγή για την Ρεάλ. Ροδρίγο και Μόντριτς αντί Βαλβέρδε και Ίσκο.

-83' Αλλαγή για την Μπαρτσελόνα. Φατί αντί Γκριεζμάν.

-90' Κίτρινη ο Καρβαχάλ για φάουλ στον Φατί.

-90' Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.