Η Καρμιώτισσα άναψε... κόκκινο στο σερί της Ανόρθωσης

- 01.11.2020

Στραβοπάτημα για την Ανόρθωση στο «Στέλιος Κυριακίδης»

Στραβοπάτημα για την Ανόρθωση στο «Στέλιος Κυριακίδης», χρυσός βαθμός για την Καρμιώτισσα... Οι δυο έμειναν στο 1-1 το βράδυ της Κυριακής. Η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια είχε τις περισσότερες ευκαιρίες αλλά όχι την ουσία, με αποτέλεσμα να αφήσει δυο βαθμούς στην Πάφο και να τερματιστεί το νικηφόρο σερί της.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Σάσι (62'), οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν αμέσως με τον Μίχα (66') και στο 72' απέκτησαν και αριθμητικό πλεονέκτημα μετά την αποβολή του Χατζηβασίλη με 2η κίτρινη για "θέατρο", όμως δεν κατάφεραν να φτάσουν στο γκολ της νίκης παρά την πίεση στα τελευταία λεπτά.

Το kerkida.net ήταν στο γήπεδο...

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Ξεκίνησε το ματς στην Πάφο

-Πέντε λεπτά χωρίς την οποιαδήποτε αξιοσημείωτη φάση

-Δεκάλεπτο χωρίς καθόλου καλό ρυθμό. Πολλές οι διακοπές για φάουλ και άουτ

-12' Πρώτη τελική με ένα σουτ του Χούσμπαουερ που κοντράρει, εύκολα ο Κυριακίδης

-15' Μοιρασμένο το παιχνίδι, με την μπάλα να παίζεται κυρίως στο κέντρο

-18' Τώρα η πρώτη καλή φάση του αγώνα, με το ευθύβολο σουτ του Χούσμπαουερ από το ύψος της περιοχής να φεύγει λίγο έξω

-20' Άλλη μια τελική για την Ανόρθωση, με τον Σελίν να στέλνει έξω την κεφαλιά μετά από κόρνερ

-23' Μετά από δυνατό σουτ του Χούσμπαουερ, ζητάνε πέναλτι οι παίκτες της Ανόρθωσης. Από τα ριπλέι που προβλήθηκαν δεν ξεκαθαρίζει πλήρως αν η μπάλα χτυπάει στο χέρι ή στον αγκώνα του παίκτη της Καρμιώτισσας. Δύσκολη φάση, ο διαιτητής ήταν κοντά και έκρινε ότι δεν υπάρχει παράβαση

-25' Πρώτη φάση για τους γηπεδούχους, με τον Ρόμο να σουτάρει από το ύψος της περιοχής και τον Τζουρ να μπλοκάρει εύκολα

-27' Κάρτα στον Πέρεζ για φάουλ στον Ελουντού

-28' Καλό, διαγώνιο σουτ του Μίχα, σε κόρνερ ο Κυριακίδης. Είναι το 6ο κόρνερ ήδη για την ομάδα του Κετσπάγια!

-Μισή ώρα αγώνα. Κρατά μπάλα (62%) και ψάχνει το γκολ η "Κυρία" που έχει κερδίσει ήδη εφτά κόρνερ. Εντελώς ακίνδυνη η Καρμιώτισσα, δεν μπόρεσε ακόμα να απειλήσει στην αντεπίθεση

-44' Φάση μετά από ώρα. Ο Μίχα με εξαιρετική κάθετη βρήκε τον Γκαλίτσιο στην περιοχή, όμως η κεφαλιά του δεν δυσκόλεψε τον τερματοφύλακα της Καρμιώτισσας

-Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις

-45+1' Τελική και για τους γηπεδούχους με τον Χατζηβασίλη να σουτάρει και τον Τζουρ να είναι έτοιμος

-45+1' Κάρτα στον Χατζηβασίλη για φάουλ στον Ελουντού

-Τέλος ημιχρόνου. Πολύ καλύτερη η Ανόρθωση, που αμυντικά δεν κινδύνεψε καθόλου. Κράτησε μπάλα, έφτιαξε φάσεις όμως δεν μπόρεσε να σκοράρει

-Έναρξη στο δεύτερο μέρος

-52' Κίτρινη στον Αρτυματά για φάουλ στον Μαλεκκίδη

-Δέκα λεπτά χωρίς φάση στην "επανάληψη"

-56' Εξαιρετική κίνηση του Σάσι, από δεξιά μπήκε στην περιοχή και "έκοψε" στον Μπαρκάν ο οποίος μέσα στην περιοχή σούταρε έξω. Πολύ καλή φάση για την ομάδα του Χρύση Μιχαήλ

-57' Ακόμα μια τελική με σουτ του Μπαρκάν εκτός περιοχής, λίγο έξω

-59' Κλασική ευκαιρία για την Ανόρθωση. Ο Καλτσάς σέντραρε και ο Κβιλιτάια εξ επαφής με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα έξω

-62' ΓΚΟΛ 1-0! Ο εξαιρετικός ρυθμός τα τελευταία λεπτά φέρνει το γκολ... Ο Σάσι από δεξιά έκανε πολύ καλή προσπάθεια, μπήκε στην περιοχή και με σουτ από κοντά νίκησε τον Τζουρ

-66' ΓΚΟΛ 1-1! Άμεση απάντηση απ' την Ανόρθωση. Ο Κυριακίδης έκανε σοβαρό λάθος στην απομάκρυνση αφού... πάσαρε στον Κορέια, ο Βραζιλιάνος σούταρε από μακριά, ο τερματοφύλακας της Καρμιώτισσας έβγαλε εξαιρετική απόκρουση όμως ο Μίχα ήταν στην σωστή θέση, πήρε το "ριμπάουντ" και ισοφάρισε

-69' Ο Καπαρτής στη θέση του Μπαρκάν και ο Νταουσβίλι στη θέση του Χούσμπαουερ

-72' ΑΠΟΒΟΛΗ, με δέκα η Καρμιώτισσα. Δεύτερη κίτρινη στον Χατζηβασίλη για "θέατρο". Έντονες διαμαρτυρίες από τον ίδιο και τους συμπαίκτες του... Ο Χατζηβασίλης μπήκε στην περιοχή και μετά από μαρκάρισμα του Κορέια έπεσε στο έδαφος. Ο διαιτητής έκρινε ότι έκανε θέατρο και τον απέβαλε. Τα ριπλέι που προβλήθηκαν δεν είναι διαφωτιστικά

-75' Ο Καλτσάς έξω, ο Μανιάς μέσα

-80' Ο Πολύζος στη θέση του Χριστοφή

-83' Διακοπή μετά από σύγκρουση του Κυριακίδη με τον Κβιλιτάια. Δέχεται τις πρώτες βοήθειες ο τερματοφύλακας της Καρμιώτισσας

-85' Ο Χριστοφή στη θέση του Ελουντού

-86' Τώρα επανέναρξη μετά τη διακοπή

-89' Μακρινό σουτ του Οκριασβίλι, μπλοκάρει ο Κυριακίδης

-Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις

-93' Πολύ μεγάλη ευκαιρία με τον Μανιά από το σημείο του πέναλτι να κάνει το γυριστό σουτ, μόλις έξω

-93' Ο Σάββα στη θέση του Σάσι

-Τέλος

Καρμιώτισσα: Κυριακίδης, Ευσταθίου, Παχίπης, Ρόμο, Σάσι (93' Σάββα), Μπαρκάν (69' Καπαρτής), Χριστοφή (80' Πολύζος), Πέρεζ, Μαλεκκίδης, Χατζηβασίλης, Ρέινολντς

-Στον πάγκο Τούμπας, Μπαράνοβ, Φράγκος, Σάββα, Καψός

Ανόρθωση: Τζουρ, Γκαλίτσιος, Σελίν, Κ.Αρτυματάς, Κορέια, Βργκοτς, Μίχα, Καλτσάς (75' Μανιάς), Χούσμπαουερ (69' Νταουσβίλι), Ελουντού (85' Χριστοφή), Κβιλιτάια

-Στον πάγκο Παπαδόπουλος, Σίλντενφελντ, Π.Αρτυματάς, Πηλέας, Αμπαρτζουμιάν, Μαργκάσα

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Πέρεζ / Αρτυματάς

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Χατζηβασίλης

Διαιτητής: Κωνσταντίνος Φελλάς

Α' Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Σωκράτους Κυριάκος

4ος Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος