Η "Κυρία" πήρε το ντέρμπι και... απολαμβάνει το +4

- 12.01.2020

Μεγάλο τρίποντο για την Ανόρθωση που κέρδισε το ΑΠΟΕΛ με 1-0 στο μεγάλο ντέρμπι και απολαμβάνει διαφορά +4 βαθμών από την 2η Ομόνοια (που έχει και αγώνα περισσότερο) ενώ άνοιξε την διαφορά από τους γαλαζοκίτρινους (που έχουν αγώνα λιγότερο) στο +9. Ο Βασιλακάκης το μοναδικό γκολ σε ένα ματς με ελάχιστες φάσεις. Μόνο μια καλή ευκαιρία η ομάδα του Ίνγκεμπριγκτσεν που δεν έκανε καθόλου καλή εμφάνιση

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Έναρξη στο ντέρμπι

-4' Γύρισμα του Καλτσά από αριστερά, εύκολα ο Μπέλετς

-Κατοχή από την Ανόρθωση σε αυτά τα πρώτα πέντε λεπτά

-Δεκάλεπτο με την ομάδα του Τιμούρ να κρατά τη μπάλα. Μπήκε πιο δυνατά και προσπαθεί να κάνει το παιχνίδι της

-13' Πρώτη κίτρινη, στον Εφραίμ για επικίνδυνο τάκλιν στον Γκαλίτσιο. Στο έδαφος ο μπακ της Ανόρθωσης

-15' Είναι εντάξει ο Γκαλίτσιος, συνεχίζει κανονικά

-19' Εκτέλεση κόρνερ απ' τον Εφραίμ, σωστά σφυρίζει χέρι του Πάβλοβιτς ο διαιτητής

-Έφυγαν τα πρώτα 20 λεπτά. Ισορρόπησε το ΑΠΟΕΛ μετά το δεκάλεπτο. Κακό το θέαμα στο ντέρμπι, πολλές διακοπές με φάουλ

-23' Στο έδαφος ο Ράγιος με μυϊκό πρόβλημα. Μεταφέρεται εκτός αγωνιστικού χώρου

-24' Σουτ του Καλτσά εντός περιοχής, απομάκρυναν οι παίκτες του ΑΠΟΕΛ

-25' Επέστρεψε ο Ρούμπεν Ράγιος

-29' Fair play απ' τον Οκριασβίλι αφού ο Τάμαρι είναι στο έδαφος

-30' Είναι εντάξει ο Ιορδανός, συνεχίζει

-33' Σέντρα του Γκαλίτσιου, ο Οκριασβίλι δεν μπορεί να πιάσει καλά την κεφαλιά

-34' Σωστά ανακόπηκε για οφσάιντ ο Οκριασβίλι. Ούτως η άλλως ο Μερκής είχε βγάλει την άμυνα πριν πάει η μπάλα στον Γεωργιανό

-38' Ξανά στο έδαφος ο Ράγιος. Δεν μπορεί να συνεχίσει

-39' Έξω ο Ισπανός, μέσα ο Βασιλακάκης

-40 λεπτά χωρίς ευκαιρία. Αλληλοεξουδετερώθηκαν μέχρι στιγμής οι δυο ομάδες

-Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις

-Ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο. Κακό το θέαμα. Η Ανόρθωση ήταν πιο επιθετική και κράτησε μπάλα (57% - 43% κατοχή) αλλά δεν μπόρεσε να απειλήσει. Πιο συντηρητικό το ΑΠΟΕΛ που επίσης ήταν ακίνδυνο. Χωρίς ευκαιρία τα πρώτα 45 λεπτά

-Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, με μια αλλαγή. Ο Ντούρις στη θέση του Κατσιαράβα

-48' Ωραία προσπάθεια του Οκριασβίλι από αριστερά, έδωσε στον Αρτυματά μέσα στην περιοχή αλλά ο Μερκής τον πρόλαβε. Μάλιστα έκανε και φάουλ ο μέσος της Ανόρθωσης και δέχθηκε κίτρινη για επικίνδυνο τάκλιν. Στο έδαφος για λίγο ο Μερκής

-49' Φαίνεται να είναι εντάξει ο αμυντικός του ΑΠΟΕΛ

-54' Η πρώτη (!) ευκαιρία στο ντέρμπι. Ο Ιωάννου σέντραρε από αριστερά, ο Πάβλοβιτς κέρδισε την δυνατή κεφαλιά και η μπάλα πήγε λίγο έξω

-55' Ντούρις και Βασιλακάκης στο έδαφος αφού συγκρούστηκαν στην προσπάθεια να κερδίσουν μια κεφαλιά. Διακοπή για λίγο

-59' Τώρα επαναρχίζει το παιχνίδι μετά από 3-4 λεπτά. Με επίδεσμο ο Βασιλακάκης, που τώρα είναι εκτός αγωνιστικού χώρου και δέχεται τις πρώτες βοήθειες. Αντίθετα ο Ντούρις δεν αντιμετωπίσει κάποιο θέμα

-60' Επέστρεψε τώρα ο Ελλαδίτης

-63' ΓΚΟΛ 1-0! Αδράνεια στην άμυνα του ΑΠΟΕΛ, ο Καλτσάς με κεφαλιά γέμισε προς τον Βασιλακάκη που αφέθηκε ελεύθερος, κατέβασε στην περιοχή και από κοντά νίκησε τον Μπέλετς (Δείτε εδώ το γκολ)

-66' Κίτρινη στον Άλεφ για δυνατό φάουλ στον Βασιλακάκη, στον χώρο του κέντρου

-67' Στο έδαφος ο Λόρια με πρόβλημα. Ξανά διακοπή

-69' Συνεχίζεται το παιχνίδι, φαίνεται να είναι εντάξει ο Λόρια

-75' Καμία φάση μετά το γκολ, το ΑΠΟΕΛ αδυνατεί να αντιδράσει

-77' Ο Μάτιτς στη θέση του Ντε Βινσέντι και ο Χαλένιους στη θέση του Πάβλοβιτς

-83' Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση, με τον Καλτσά εξ επαφής να κάνει την προβολή, σε κόρνερ ο Μπέλετς

-83' Από την εκτέλεση του κόρνερ ξανά ευκαιρία η Κυρία, με τον Μπέλετς να δύσκολα την προσπάθεια του Βργκοτς

-87' Ο Μανθάτης στη θέση του Οκριασβίλι. Αναγκαστική η αλλαγή

-Αμύνεται εξαιρετικά η ομάδα του Κετσπάγια μετά το γκολ, δεν έχει επιτρέψει στο ΑΠΟΕΛ να γίνει επικίνδυνο σε καμία φάση. Αδυνατεί να βάλει κάτω την μπάλα η ομάδα του Ίνγκεμπριγκτσεν και να επιτεθεί

-Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις

Ανόρθωση: Λόρια, Γκαλίτσιος, Βργκοτς, Σίλντενφελντ, Σελίν, Κ. Αρτυματάς, Νταουσβίλι, Ράγιος (39' Βασιλακάκης), Οκριασβίλι (87' Μανθάτης), Καλτσάς, Κατσαράβα (46' Ντούρις)

-Στον πάγκο Παπαδόπουλος, Π. Αρτυματάς, Εγγλέζου, Σαντίκ, Χατζηβασίλης, Κορέα

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Μιχαΐλοβιτς, Βούρος, Μερκής, Ιωάννου, Σόουζα, Άλεφ, Ντε Βινσέντι (77' Μάτιτς), Τάμαρι, Εφραίμ, Πάβλοβιτς (77' Χαλένιους)