Η Ομόνοια έβαλε δυο γκολ και ανέβηκε πρώτη

- 13.02.2021

Κέρδισε τον Ερμή

Άρχισε στις 18:00 στο "Αμμόχωστος" ο αγώνας ανάμεσα σε Ερμή και Ομόνοια, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta και η ιστοσελίδα μας www.kerkida.net σας μεταφέρει ζωντανά την εξέλιξή του...

Το ΦΙΛΜ του αγώνα:

-Έναρξη με δύο λεπτά καθυστέρηση λόγω προβλήματος στην ενδοεπικοινωνία των διαιτητών.

-5' Πεντάλεπτο στο ματς, με την Ομόνοια να έχει την κατοχή στην μεσαία γραμμή.

-9' Έκλεψε ο Καϊσερλίδης απ' τον Κούσουλο λίγο έξω απ' την περιοχή της Ομόνοιας. Ο ρεφ Νικολάου σταμάτησε την φάση για χέρι του μέσου του Ερμή, απ' την επαναληπτική προβολή δεν ξεκαθάρισε, αφού εμείς τους είδαμε από πίσω.

-13' Φάουλ του Λέζιακς από δεξιά, κεφαλιά του Κούσουλου, η μπάλα κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ.

-18' Πρώτη καλή στιγμή στο ματς. Κάθετη πάσα του Γκόμες στον Ασάντε, αυτός με ταχύτητα μπήκε στην περιοχή αλλά ο Καϊκές βγήκε και έδιωξε με τα πόδια.

-22' Σέντρα του Ασάντε από δεξιά προς τον Τσέποβιτς, βγήκε και έδιωξε με τις γροθιές ο Καϊκέ.

-29' Μακρινό σουτ του Κούσουλου, σταθερά ο Καϊκέ.

-31' Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια. Τιάγκο και Λοΐζου συνεργάστηκαν στον άξονα, κάθετη του πρώτου στον Ασάντε που αστόχησε από καλή θέση, δεξιά εντός περιοχής.

-32' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια! Η κλασική... φάση στο παιχνίδι των "πρασίνων", έφερε το πρώτο γκολ στο ματς! Η μπάλα αριστερά στον Λέζιακς, αυτός σέντραρε σημαδεύοντας τον Τσέποβιτς και ο Σέρβος με μια υπέροχη κεφαλιά νίκησε τον Καϊκέ για το 1-0! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

-35' Ζήτησε πέναλτι ο Ερμής για χέρι του Λανγκ σε κεφαλιά του Κύπρου. Ο ρεφ Νικολάου δεν έδειξε κάτι, ούτε το VAR παρενεύει.

-42' Πρώτη καλή στιγμή για τον Ερμή. Δυνατό σουτ του Καραγκούνη, έδιωξε δύσκολα ο Φαμπιάνο.

-43' Πρώτη κίτρινη στο ματς. Ο Σιντιμπέ για φάουλ στον Τσέποβιτς.

-44' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια με τον Ασάντε! Κάθετη πάσα του Γκόμες στον κενό χώρο, ο Ασάντε μπήκε στην περιοχή από δεξιά και από πλάγια θέση νίκησε τον Καϊκέ για το 2-0! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

-Τέλος ημιχρόνου.

-Ξεκίνησε το β' μέρος.

-46' Αλλαγή για την Ομόνοια. Παπουλής αντί Τσέποβιτς. Έδειξε να έχει κάποια ενόχληση λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Σέρβος. (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

-46' Αλλαγή και για τον Ερμή. Σάντο αντί Καϊσερλίδη.

-53' Αλλαγή για τον Ερμή. Γκάταριτς αντί Ντίαζ.

-54' Κλασική ευκαιρία για τον Ερμή! Ο Κύπρου εντός περιοχής κατέβασε και έκανε το σουτ με το αριστερό, απέκρουσε δύσκολα ο Φαμπιάνο.

-57' Δοκίμασε ξανά ο Ερμής. Σέντρα του Κυριακίδη από δεξιά, αδύναμη η κεφαλιά του Γκάταριτς.

-59' Γύρισμα του Χούμποτσαν από δεξιά, άστοχο το σουτ στην κίνηση που δοκίμασε ο Τιάγκο.

-63' Αλλαγή για τον Ερμή, Αλαμπρίτης αντί Κύπρου.

-65' Μακρινό σουτ του Γκάταριτς, έξω η μπάλα.

-70' Μπήκαμε στο τελευταίο εικοσάλεπτο. Διαχειρίζεται το υπέρ της σκορ χωρίς να πιέζει για περισσότερα η Ομόνοια.

-78' Αναγκαστική αλλαγή για την Ομόνοια. Στην θέση του τραυματία Βίτορ Γκόμες, πέρασε ο Παναγιώτου.

-78' Αλλαγή και για τον Ερμή. Παπαθανασίου αντί Μέιρα.

-87' Τριπλή αλλαγή για την Ομόνοια. Ντούρις αντί Ασάντε, Μποτεάκ αντί Τιάγκο και Τζιωνής αντί Λοΐζου.

-89' Σουτ του Κοβάσεβιτς, αδύναμο, στα χέρια του Φαμπιάνο.

-90' Ωραίο σουτ του Γκάταριτς, έδιωξε ο Φαμπιάνο.

-90' Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

-Τέλος αγώνα.

ΕΡΜΗΣ: Καϊκέ, Καραγκούνης, Καϊσερλίδης, Μέιρα (78'Παπαθανασίου), Κύπρου (63'Αλαμπρίτης), Ντίαζ (53'Γκάταριτς), Φόλπρεχτ, Κοβάσεβιτς, Χολτ, Κυριακίδης (46'Σάντο), Σιντιμπέ.

Στον πάγκο: Φιρινίδης, Παπαθανασίου, Αλαμπρίτης, Σάντο, Βάλπορτ, Γκάταριτς, Γεωργίου, Παντελή.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Λούφτνερ, Γκόμες (78'Παναγιώτου), Χούμποτσαν, Λέζιακς, Λανγκ, Κούσουλος, Τσέποβιτς (46'Παπουλής), Τιάγκο (87'Τζιωνής), Λοΐζου (87'Μποτεάκ), Ασάντε (87'Ντούρις).

Στον πάγκο: Παναγή, Κίκο, Μποτεάκ, Παπουλής, Ντούρις, Τζωνής, Παναγιώτου, Μαυρίας, Χαραλάμπους.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σιντιμπέ.

Διαιτητής: Νικολάου Γιώργος

Α' Βοηθός: Μαρίνου Μιχάλης

Β' Βοηθός: Ευαγόρου Ευαγόρας