Η ψυχωμένη Ένωση & ο Πέτρου έβαλαν... ΣΤΟΠ στο σερί της Ομόνοιας

- 25.10.2020

Ομόνοια και ΕΝΠ έμειναν στο 0-0, με τους πράσινους να έχουν δοκάρι και να χάνουν και πέναλτι. Σχεδόν... αλάνθαστος ο Πέτρου που έβγαλε 3-4 πολύ δύσκολες αποκρούσεις και διόρθωσε και το λάθος του, όταν μετά που ανέτρεψε τον Παπουλή, έπιασε το πέναλτι του Γκόμεθ.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Ξεκίνησε ο αγώνας

-5' Πρώτη καλή φάση μετά από λάθος στην άμυνα της ΕΝΠ. Ο Λοΐζου πρόλαβε να "τσιμπήσει" προ του Πέτρου όμως ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων βγήκε έγκαιρα και τον έκλεισε

χψββχψβχβψ

-8' Δεύτερη φάση για την Ομόνοια. Πολύ καλό χτύπημα φάουλ απ' τον Κίκο, ο Πέτρου έβγαλε την απόκρουση διώχνοντας σε κόρνερ

-Όπως αναμενόταν η εικόνα στα πρώτα 15 λεπτά. "Μαζεμένο" το Παραλίμνι, προσπαθεί να κάνει κάτι καλό στην αντεπίθεση. Κρατά μπάλα η Ομόνοια και ψάχνει τους χώρους προς την εστία του Πέτρου

-18' Πρώτη τελική για την ΕΝΠ. Ο Ουντόζι κατέβασε στην περιοχή μετά από κάθετη μπαλιά αλλά από διαγώνια θέση σούταρε έξω

-25 λεπτά στο ΓΣΠ. Χωρίς ευκαιρία από το 8' και το φάουλ του Κίκο. Η Ένωση έχει κλείσει καλά τους χώρους

-30' Εξαιρετική ντρίμπλα του Μαυρία από δεξιά όμως η σέντρα του δεν ήταν καλή

-35' Αργός ο ρυθμός, οι βυσσινί με τη μαζική τους άμυνα έχουν βραχυκυκλώσει το τριφύλλι

4588

-37' Επικίνδυνη φάση για τους φιλοξενούμενους. Ο Μπαλοτέλι κατέβασε στην περιοχή, ο Μαυρίας τον σταμάτησε και η μπάλα έφτασε στον Μπελόνε που σούταρε και ανάγκασε τον Φαμπιάνο στην πρώτη του απόκρουση

-41' Κίτρινη στον Μαυρία για τάκλιν στον Ουντότζι

-Ένα λεπτό καθυστερήσεις

-Τέλος ημιχρόνου. Η Ομόνοια μπήκε καλά, έφτιαξε δυο ευκαιρίες αλλά στην συνέχεια δεν ήταν απειλητική. Η ΕΝΠ σταδιακά ανέβασε την απόδοσή της, περιόρισε πλήρως την ομάδα του Μπεργκ και πλησίασε απειλητικά την περιοχή του Φαμπιάνο σε 2-3 περιπτώσεις

-Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος

-49' Φοβερή ντρίμπλα του Σενέ στην αριστερή πτέρυγα αλλά το γύρισμα δεν ήταν καλό

Τ12ς

-51' ΔΟΚΑΡΙ. Ο Κούσουλος έβγαλε εξαιρετική κάθετη στον Κίκο ο οποίος έκανε την προβολή, με τον Πέτρου να βγάζει την απόκρουση και να στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι

-57' Λάθος απομάκρυνση του Φαμπιάνο, ο Ουντόζι κέρδισε τη μπάλα αλλά από πολύ μακριά έκανε κακό σουτ

-59' Διπλή αλλαγή ο Μπεργκ. Τζιωνής - Παπουλής στις θέσεις Σενέ - Λοΐζου

-60' Σέντρα του Κίκο από φάουλ, ο Παναγιώτου δεν μπορεί να πιάσει καλά την κεφαλιά

-62' Κάρτα στον Κάρλος Φερέρ για διαμαρτυρίες σε 2-3 περιπτώσεις

-65 λεπτά. "Μονόλογος" της Ομόνοιας το δεύτερο ημίχρονο. Έχει την κατοχή, γυροφέρνει την περιοχή αλλά δύσκολα φτιάχνει ευκαιρίες. Η Ένωση αμύνεται καλά

-Μπήκαμε στο τελευταίο εικοσάλεπτο, αργός ο ρυθμός

-72' Καλό σουτ του Ουντόζι έξω απ' την περιοχή, λίγο πάνω απ' την εστία

-74' Ο Μαρκόφσκι στη θέση του Μπαλοτέλι

-75' Ο Γκόμεθ στη θέση του Τιάγκο

-80 λεπτά παιχνιδιού. Η Ομόνοια δεν έχει φτιάξει ευκαιρία μετά το δοκάρι του Κίκο στο 51'

ρτξρτξ

-82' ΠΕΝΑΛΤΙ για τους πράσινους. Ο Παπουλής επιτέθηκε κατά μέτωπο, πάτησε περιοχή, "τσίμπησε" προ του Πέτρου και ο τερματοφύλακας της ΕΝΠ τον ανέτρεψε με το χέρι βλέποντας και κίτρινη κάρτα

789789

-84' Ο Πέτρου νικάει τον Γκόμεθ στην εκτέλεση του πέναλτι!

-85' Ο Βαν Άνχολτ αντικαθιστά τον Ουντόζι

-86' Σέντρα του Κίκο στο "δεύτερο" δοκάρι, άστοχη η κεφαλιά του Ασαντέ

-89' Σέντρα του Γκόμεθ με φάουλ, κοντινή κεφαλιά του Παναγιώτου, ο Πέτρου βγάζει άλλη μια απόκρουση

-89' Απευθείας δοκιμάζει από το κόρνερ ο Γκόμεθ, ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων διώχνει σε νέο κόρνερ

-Τέσσερα λεπτά ο έξτρα χρόνος

-90' Διακοπή για λίγο, Πέτρου και Κυριάκου είναι στο έδαφος

-92' Συνεχίζεται το ματς

-93' Ο Κοσμάς στη θέση του Λουσέρο

-Τέλος στο ΓΣΠ, στους 15 βαθμούς η Ομόνοια, στους 4 η ΕΝΠ

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Σεχού, Κίκο, Σενέ (59' Τζιωνής), Παναγιώτου, Κούσουλος, Μαυρίας, Τιάγκο (75' Γκόμεθ), Λοΐζου (59' Παπουλής), Κακουλλής, Ασαντέ

-Στον πάγκο Κυριακίδης, Λούφτνερ, Λέζιακς, Ντούρις, Χαραλάμπους, Βενιζέλου

ΕΝΠ: Πέτρου, Λουσέρο (93' Κοσμάς), Μπελόνε, Θεοδώρου, Ουντόζι (85' Βαν Άνχολτ), Μπαρμπόσα, Μαϊσουράντζε, Κυριάκου, Μπάλαζιτς, Φελίπε, Μπαλοτέλι (74' Μαρκόφσκι)