Η Σαλαμίνα κέρδισε, η ΑΕΛ πανηγυρίζει!

- 17.03.2021

Το 2-0 στο Τσίρειο ήταν αρκετό για την ομάδα του Κέρκεζ

Η Νέα Σαλαμίνα κέρδισε, η ΑΕΛ προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Coca – Cola. Το 2-0 στο Τσίρειο ήταν αρκετό για την ομάδα του Κέρκεζ, που συνεχίζει την πορεία για κατάκτηση του τίτλου.

Το φιλμ του αγώνα

* Ντεμπούτο στον ερυθρόλευκο πάγκο για τον Χρύση Μιχαήλ

-Ξεκίνησε το ματς

-Τίποτα αξιοσημείωτο στα πρώτα πέντε λεπτά

-Δεκάλεπτο χωρίς κάποια καλή φάση, παιχνίδι κέντρου

-12' Κίτρινη στον Μεντόγεβιτς για φάουλ μεταξύ κέντρου και περιοχής του Βοζίνια

-Είκοσι λεπτά με αργό ρυθμό. Η Σαλαμίνα μπήκε πιο επιθετικά και προσπαθεί να κάνει το παιχνίδι της. "Κυνηγούν" τον χρόνο οι γηπεδούχοι που θέλουν ένα γκολ για να μπούνε ξανά στην διεκδίκηση της πρόκρισης

-24' Τελική η ΑΕΛ. Ο Μπάμπιτς επιτέθηκε κατά μέτωπο και πλάσαρε από το ύψος της περιοχής αλλά δεν σημάδεψε σωστά

-Μισή ώρα αγώνα. Καλύτεροι οι φιλοξενούμενοι στα τελευταία λεπτά, κρατάνε μπάλα και έφτιαξαν 2-3 φορές τις προϋποθέσεις αλλά... μέχρι εκεί

-32' Κάρτα στον Βαρέλα για τράβηγμα στον Ριέρα

-34' Σουτ του Ριέρα από πολύ καλή θέση, ο Καμισοκό με τάκλιν έσωσε, κόρνερ η μπάλα. Καλή φάση για την ΑΕΛ

-37' Ο Καμισοκό αντιμετωπίζει πρόβλημα εδώ και 2-3 λεπτά. Δέχθηκε τις πρώτες βοήθειες και επέστρεψε αλλά τώρα είναι και πάλι στο έδαφος. Είχε χτυπήσει στην φάση του 34'

-38' Με δέκα για λίγο η Σαλαμίνα, δεν μπορεί να συνεχίσει ο Καμισοκό. Ετοιμάζεται ο Σμοβς

-42' Τώρα μπαίνει ο Σμοβς

-43' Κάρτα στον Ριέρα για δυνατό τάκλιν στον Ντανίλο

-Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος

-Ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος. Η Σαλαμίνα μπήκε πιο καλά αλλά δεν απείλησε, στην συνέχεια η ΑΕΛ ήταν πολύ καλύτερη και με το 0-0 είναι ακόμα πιο κοντά στην πρόκριση

-Ξεκίνησε το 2ο μέρος, με την δεύτερη αλλαγή από τον Χρύση. Ο Κονφέ στη θέση του Σανκό

-55' Αρκετές οι διακοπές στο πρώτο δεκάλεπτο, δεν έχει ρυθμό το παιχνίδι

-56' ΓΚΟΛ 1-0! Ο Κονφέ σέντραρε από δεξιά, ο Σιαθάς πρόλαβε τον Κέρκεζ στο πρώτο δοκάρι και με δυνατή κεφαλιά άνοιξε το σκορ! Η Σαλαμίνα πέτυχε το γκολ που ήθελε και θέλει άλλο ένα για να ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου αγώνα

-59' Κίτρινη στον Κονφέ για παρατεταμένο τράβηγμα στον Τόρες

-62' Διπλή αλλαγή ο Κέρκεζ. Ντανίλο αντί Αβραάμ, Αντωνίου αντί Έουλερ

-67' Διπλή αλλαγή και ο Χρύσης. Οσέι αντί Κρεάν, Ντουβεντρού αντί Σιαθά. Θέλει να πιέσει για το γκολ, δεν έχει άλλη επιλογή

-67' Ταυτόχρονα αλλαγή εκ νέου και ο Κέρκεζ, Μαέ αντί Μπάμπιτς

-72' Τελική η ΑΕΛ με κεφαλιά του Μαέ μετά από κόρνερ, ψηλά η μπάλα

-73' Απειλεί ξανά η ομάδα του Κέρκεζ. Ο Τόρες με εξαιρετική λόμπα βρήκε τον Αντωνίου στην περιοχή, αυτός έκανε το σουτ, ο Βεσελόφσκι ήταν έτοιμος

-75' Τελευταία 15 λεπτά. Με ένα γκολ η Σαλαμίνα στέλνει το ματς στην παράταση

-80' Δεν είναι ιδιαίτερα επικίνδυνοι οι γηπεδούχοι μετά το γκολ

-82' Μια αλλαγή για κάθε ομάδα. Ο Πικής στη θέση του Βαρέλα, ο Νταβόρ στη θέση του Αντάμοβιτς

-84' Κίτρινη στον Πική που μόλις μπήκε στο ματς, για χτύπημα στο πρόσωπο του Ριέρα πάνω στην διεκδίκηση

-89' Σουτ του Ντανίλο εκτός περιοχής, πάνω από τα δοκάρια του Βεσελόφσκι

-Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις

Νέα Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι, Καμισοκό (42' Σμοβς), Μπρένο, Βαρέλα (82' Πικής), Κρεάν (67' Οσέι), Ντανίλο, Παύλου, Μουστιβάρ, Σιαθάς (67' Ντουβεντρού), Χριστοφόρου, Σανκό (46' Κονφέ)

-Στον πάγκο οι Κίσσας, Σεργίου, Λεμέσιος, Ντουβεντρού, Οσέι, Πική, Νικολάου, Σμοβς, Κονφέ

ΑΕΛ: Βοζίνια, Μεντόγεβιτς, Κέρκεζ, Πσισιέ, Κυριάκου, Α.Αβραάμ (62' Ντανίλο), Αντάμοβιτς (82' Νταβόρ), Έουλερ (62' Αντωνίου), Ριέρα, Τόρες, Μπάμπιτς (67' Μαέ)

-Στον πάγκο οι Κεραυνός, Πάντιτς, Τεσέιρα, Νταβόρ, Μαέ, Αντωνίου, Παπαφώτης, Κωνσταντινίδης, Ντανίλο

Κίτρινες: Βαρέλα, Κονφέ, Πική / Μεντόγεβιτς, Ριέρα

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης

Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης

Β' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος

4ος Διαιτητής: Αντωνίου Μάριος

VAR: Χριστοδούλου Κυριάκος