Ημίχρονο στην Εσθονία

- 24.03.2022

Εσθονία 0-0 Κύπρος

Άρχισε στις 19:00 στην "A. Le Coq Arena" ο εκτός έδρας αγώνας της Εθνικής μας ομάδας με την Εσθονία, πρώτος ανάμεσα στις δύο ομάδες για τα Play-outs του Nations League.

***Να σημειώσουμε πως δεν ισχύουν τα εκτός έδρας τέρματα.

Το ΦΙΛΜ του αγώνα:

-Έναρξη.

-Τριάδα στην άμυνα για την Εθνική μας. Δεξί στόπερ ο Χάμπος, αριστερό ο Παναγιώτου και στο κέντρο της τριάδας ο Γκόγκιτς.

-5' Κρατάει μπάλα και δοκιμάζει από αριστερά με τον Νικόλα Ιωάννου στα πρώτα λεπτά η Εθνική μας.

-10' Σκοράρει η Εσθονία με κεφαλιά του Κάιτ, αλλά το γκολ ακυρώνεται για οφσάιντ. Σωστή η απόφαση, ήταν εκτεθειμένος ο σκόρερ.

η65υξηυ

-13' Σέντρα του Χάμπου από δεξιά, ο Πιέρος πήγε για την προβολή αλλά τον πρόλαβε ο Μετς.

-15' Πισινή κεφαλιά του Κλάβαν, έξω η μπάλα.

-22' ΔΟΚΑΡΙ για την Εθνική μας! Με ένα σουτ απ' αυτά που μας έχει συνηθίσει όλα αυτά τα χρόνια, με φαλτσαριστό πλασέ εκτός περιοχής, ο Φώτης Παπουλής δοκίμασε να σκοράρει αλλά ήταν άτυχος αφού η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Ιγκόνεν.

ης6υηβτβ

-30' Μισάωρο στο ματς. Παιχνίδι κέντρου με την Εθνική μας να μην έχει κινδυνεύσει ουσιαστικά.

-39' Πρώτη κίτρινη στο ματς, ο Αρτυματάς για φάουλ στον Σάππινεν.

-42' Πισινή κεφαλιά του Πίττα, σταθερά ο Ιγκόνεν.

-45' Κεφαλιά του Σάππινεν από καλή θέση, η μπάλα χτύπησε στον Παναγιώτου και έφυγε σε κόρνερ.

-45' Ένα λεπτό ο χρόνος καθυστέρησης.

-Τέλος ημιχρόνου.

ΕΣΘΟΝΙΑ: Ιγκόνεν, Πασκότσι, Ταμ, Κλάβαν, Μετς, Ογιάμα, Κάιτ, Κρέιντα, Βασίλιεφ, Ανιέρ, Σάππινεν.

Στον πάγκο: Άξαλου, Μέριτς, Πουργκ, Λούκκα, Πουρί, Σόργκα, Ζενιόβ, Σούμετς, Κιρς, Μίλερ, Σινιάφσκι.

ΚΥΠΡΟΣ: Μιχαήλ, Αντωνίου, Χάμπος, Γκόγκιτς, Παναγιώτου, Ιωάννου, Αρτυματάς, Κάστανος, Παπουλής, Πίττας, Πιέρος.

Στον πάγκο: Τούμπας, Χριστοδούλου, Ανδρέου, Σωτηρίου, Χαραλάμπους, Χριστοφή, Αβραάμ, Κακουλλής, Ντ.Σπόλιαριτς, Θεοδώρου, Κυριάκου, Τζιωνής.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Αρτυματάς.

Referee: William Collum

Assistant referees: David McGeachie, Francis Connor

Fourth official: Nicholas Walsh