Καθάρισε με Γκεριέρ, Νταμπό και συνεχίζει την... καταδιώξη

- 21.03.2021

Στο "πλην 4" πλέον από την Ομόνοια οι γαλάζιοι

Δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο για τον Απόλλωνα που κέρδισε τον Ολυμπιακό με 0-2 στο Μακάρειο και ανέβηκε στους 62 βαθμούς, συνεχίζοντας την... καταδιώξη για την πρώτη θέση. Στο "πλην 4" πλέον από την Ομόνοια οι γαλάζιοι που είδαν Γκεριέρ (39') και Νταμπό (59') να πετυχαίνουν από ένα γκολ.

Η ομάδα του Πετράκη είδε δοκάρι με τον Πίττα στο 2' ενώ δεν κινδύνεψε ιδιαίτερα. Δίκαιη η επικράτηση των φιλοξενούμενων που δεν έκαναν την φοβερή εμφάνιση αλλά ήταν καλύτεροι και είχαν την ουσία.

Το ΚΕΡΚΙΔΑ ήταν στο Μακάρειο:

-Ξεκίνησε το παιχνίδι

-2' ΔΟΚΑΡΙ ο Απόλλωνας! Ο Πίττας από κοντά έκανε την προβολή μετά από μπαλιά του Πέδρο, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και μετά στο σώμα του Μιχαήλ που πρόλαβε να την μαζέψει πριν περάσει την γραμμή

-9' Πρώτη τελική ο Ολυμπιακός με διαγώνιο σουτ του Μάντζη, έτοιμος ο Γιοβάνοβιτς

-15 λεπτά. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά, κρατάνε μπάλα και γυροφέρνουν την περιοχή του Μιχαήλ ψάχνοντας το γκολ

-Εικοσάλεπτο. Ο Ολυμπιακός έχει φρενάρει το δυνατό ξεκίνημα του Απόλλωνα, δεν του επιτρέπει να πλησιάσει με αξιώσεις την περιοχή

-21' Σουτ του Παπουνασβίλι στην περιοχή, κόντρα και κόρνερ

-22' Δεύτερο σουτ του Παπουνασβίλι μετά από ωραία, κοφτή ντρίμπλα, είναι άστοχο

-24' Ο Κα μπήκε από αριστερά στην περιοχή και έκανε σουτ, η μπάλα σταμάτησε στον Ρομπέρζ. Διαμαρτύρεται για χέρι ο παίκτης του Ολυμπιακού, δεν φάνηκε να υπάρχει κάτι μεμπτό από το ριπλέι

-27' Σέντρα του Κωνσταντινίδη, κεφαλιά του Μάντζη, έτοιμος ο Γιοβάνοβιτς

-39' ΓΚΟΛ 0-1! Ο Μπίσεσβαρ με κόρνερ γέμισε στο πρώτο δοκάρι, ο Νταμπό με κεφαλιά έστειλε στο δεύτερο δοκάρι, όπου ο Γκεριέρ με νέα κεφαλιά νίκησε τον Μιχαήλ

-Τέλος ημιχρόνου χωρίς καθυστερήσεις. Ο Απόλλωνας ξεκίνησε δυνατά, είχε δοκάρι, στην συνέχεια ο Ολυμπιακός ανέβηκε αλλά οι γαλάζιοι βρήκαν το γκολ μέσα από στατική φάση

-Ξεκίνησε το 2ο μέρος

-52' Δυο αλλαγές ο Πετράκης, που βγάζει Μπίσεσβαρ και βάζει Σακέτι, βγάζει Παπουνασβίλι και βάζει Γιαννιώτα

-54' Κάθετη προς τον Πίττα που δεν μπόρεσε να κατεβάσει στην περιοχή

-Δέκα λεπτά χωρίς κάτι καλό

-56' Στο έδαφος ο Χάμπος μετά από χτύπημα του Νάνι στο πρόσωπο

-57' Γέμισμα του Γιαννιώτα, πλασέ ο Πίττας στην κίνηση, ο Μιχαήλ απέκρουσε αλλά η φάση ακυρώθηκε για οφσάιντ

-59' ΓΚΟΛ 0-2! Μετά από λάθος απομάκρυνση, ο Πέδρο κέρδισε, γέμισε από δεξιά και ο Νταμπό με κοντινό πλασέ έδωσε μεγάλο προβάδισμα στον Απόλλωνα

-65' Τριπλή αλλαγή ο Γιανέφσκι. Κοστόφ-Μάντζης, Σαρφό-Κα, Ψάλτης-Σωτηρίου

-65' Αλλαγή και ο Απόλλωνας, Μπένσοπ αντί Νταμπό

-67' Πτώση του Κοστόφ στην περιοχή μετά από τάκλιν του Σακέτι. "Τίποτα" από ρεφ και VAR

-71' Ο Γιαννιώτας σέντραρε από δεξιά, ο Μπένσοπ έκανε την προβολή υπό την πίεση του Ανδρέου, έξω η μπάλα. Καλή στιγμή για τον Απόλλωνα

-73' Ο Χαραλάμπους στη θέση του Γκουστάβο

-79' Τεράστια ευκαιρία ο Ολυμπιακός, ο Χάνι εξ επαφής σουτάρει ψηλά, μετά από σουτ του Κοστόφ και τάκλιν του Γιούστε

-81' Ευτυχίδης στη θέση του Χάνι

-81' Δυο αλλαγές ο Πετράκης. Φιλιώτης αντί Χάμπου, Ψύχας αντί Πέδρο

-86' Ακόμα ένα επικίνδυνο γύρισμα του Πίττα, η μπάλα χτύπησε στον Ανδρέου και πήγε μόλις κόρνερ