Κέρδισε την ΑΕΛ, "φορτώνει" για το κύπελλο! (φώτος)

- 05.05.2021

Επιστροφή στα τρίποντα για την Ανόρθωση, που κέρδισε την ΑΕΛ με 2-1 μέσα στο Τσίρειο, με ανατροπή.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

-Ξεκίνησε το παιχνίδι

-Σουτ του Καλτσά εκτός περιοχής στα 30 δευτερόλεπτα, κοντράρει και πάει κόρνερ

-4' Κεφαλιά του Κβιλιτάια μετά από κόρνερ, εξαιρετική απόκρουση του Κεραυνού στο "γάμμα" και νέο κόρνερ

-Δεκάλεπτο με την Ανόρθωση να έχει μπει πολύ καλύτερα

-11' Κάρτα στον Ρισβάνη για φάουλ στον Μπάμπιτς

-13' Ένας ωραίος συνδυασμός της Κυρίας καταλήγει με ένα πολύ άστοχο σουτ από τον Κορέια

-17' Προσπάθεια του Κβιλιτάια στην περιοχή και σουτ από κοντά, κέρδος ακόμα ένα κόρνερ

-Εικόσαλεπτο με την ομάδα του Κετσπάγια να συνεχίζει να είναι πιο επιθετική. Εντελώς ακίνδυνη η ΑΕΛ

-27' Πρώτη καλή τελική οι γηπεδούχοι με ένα δυνατό, διαγώνιο σουτ του Γεωργίου που πάει έξω

-Μισάωρο. Η ομάδα του Κέρκεζ ανέβηκε στα τελευταία λεπτά και κρατά μπάλα

464646

-37' ΓΚΟΛ 1-0! Ο Δ.Αβραάμ σέντραρε από αριστερά, ο Κορέια έκανε κακό κοντρόλ μέσα στην περιοχή, ο Γεωργίου έκλεψε και με δυνατό σουτ από κοντά νίκησε τον Λόρια

325532352

-44' ΓΚΟΛ 1-1! Άμεσα ισοφαρίζει η Ανόρθωση. Ο Αμπαρτζουμιάν μπήκε από δεξιά στην περιοχή, αφέθηκε αμαρκάριστος, πλησίασε το τέρμα και με ένα αδύναμο πλασέ ισοφάρισε

-Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις

-Τέλος ημιχρόνου στο Τσίρειο

-Ξεκίνησε το 2ο μέρος

235325235

-47' ΓΚΟΛ 1-2! Το γυρίζει με Κορρέα η Ανόρθωση. Ο Καλτσάς σέντραρε με κόρνερ και ο 22χρονος αμυντικός που αφέθηκε ελεύθερος, με δυνατή κεφαλιά νίκησε τον Κεραυνό

-56' Ο Μαργκάσα στη θέση του Αμπαρτζουμιάν

-58' Ο Κορέια σε θέση βολής από πολύ κοντά, πιάνει ένα πολύ κακό σουτ

-61' Τριπλή αλλαγή ο Κέρκεζ. Ντανίλο αντί Α.Αβραάμ, Ριέρα αντί Αβντιγιάι, Σάντος αντί Κυριάκου

-64' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καλτσά από διαγώνια αριστερά, έτοιμος ο Κεραυνός

-66' Διπλή ευκαιρία η Κυρία. Πρώτα σουτ του Νταουσβίλι, ο Σάντος έκανε σωτήριο τάκλιν και στην εξέλιξη ο Κεραυνός βγάζει την απόκρουση στο σουτ του Καλτσά. Η φάση ξεκίνησε από πολύ ωραία προσπάθεια του Οκριασβίλι και πάσα-λόμπα στον Νταουσβίλι

-70' Ο Χριστοφή στη θέση του Οκριασβίλι

-70' Ο Μιχάλης Κωνσταντινίδης στη θέση του Γεωργίου

-74' Πολύ ωραία κίνηση του Μπάμπιτς στην περιοχή όμως το πλασέ του από πολύ διαγώνια θέση δεν είχε τύχη

-75' Νέα τελική η ΑΕΛ, ξανά με τον Μπάμπιτς που πλάσαρε από το ύψος του πέναλτι, έτοιμος ο Λόρια

-77' Κίτρινη στον Σάντος για χέρι ακριβώς έξω από την περιοχή της ΑΕΛ και διαγώνια αριστερά

-78' Βολίδα του Μαργκάσα εκτός περιοχής, πάει ψηλά

-80' Ο Χαράλαμπος Μελαναρκίτης στη θέση του Αντάμοβιτς

-80' Ο Ελουντού στη θέση του Καλτσά, ο Μανιάς στη θέση του Κβιλιτάια