ΚΙΤΡΙΝΟ με ανατροπή και... άλμα η ΑΕΛ

- 26.10.2019

Μεγάλη νίκη για την ΑΕΛ και επιστροφή στα τρίποντα με τον καλύτερο τρόπο. Κέρδισε τον Απόλλωνα με ανατροπή, (1-2) και κάνει άλμα από την 7η θέση, στην 2η όπου πλέον ισοβαθμεί με Ανόρθωση (σ.σ δυο παιχνίδια λιγότερα) και Άχνα. Το www.kekrida.net ήταν στο Τσίρειο...

H EΞΕΛΙΞΗ

-Ξεκίνησε η αναμέτρηση

-6' Πρώτη τελική με σουτ του Αντωνίου εκτός περιοχής, ψηλά η μπάλα

-8' Νωρίς η πρώτη κίτρινη. Στον Ενσούε για φάουλ στον  Ιβάν Κάρλος, μόλις έξω απ' την περιοχή και πλάγια αριστερά

-9' Απευθείας εκτέλεση του Γκαζαριάν από πολύ δύσκολη γωνία, ο Μολ απομάκρυνε με τη γροθιά

-17' Επικίνδυνη μπαλιά προς την περιοχή του Απόλλωνα, ο Μολ βγήκε εκτός περιοχής και απομάκρυνε με το κεφάλι!

-19' Σκοράρει ο Καρ αλλά το γκολ ακυρώνεται ως οφσάιντ. Πολύ δύσκολη φάση, δεν ξεκαθαρίζει από τα ριπλέι που προβλήθηκαν. Ίσως να καλυπτόταν ο στράικερ του Απόλλωνα

-20' Κίτρινη στον Καρ

-20' Έξω ο Μαέ που αντιμετώπιζε ενοχλήσεις από το ξεκίνημα, μέσα ο Χουράδο

-27' Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ο Γκακπέ άφησε στον Γιαννιώτα που από κοντά αλλά από πλάγια θέση, σούταρε πολύ άσχημα

-28' Μεγάλη φάση για την ΑΕΛ τώρα, ο Σάλαϊ την υστάτη απέτρεψε τον Χουράδο που εξ επαφής πήγε για το γκολ

-29' Κίτρινη στον Αντωνίου

-35' Κρατά μπάλα η ομάδα του Σωφρόνη, πιο μαζεμένη εκείνη του Κέρκεζ

-37' ΓΚΟΛ, 1-0 ο Απόλλωνας! Ο Μάρκοβιτς έκανε κατά μέτωπο επίθεση και συρτό σουτ από το ύψος της περιοχής, η μπάλα χτύπησε στον Καρ, άλλαξε πορεία και πήγε στα δίκτυα

-39' Σουτ του Αντωνίου εκτός περιοχής, ψηλά η μπάλα

-41' Κάρτα στον Εμπιντά για φάουλ στον Νταβόρ

-42' ΓΚΟΛ, 1-1! Ο Ιβάν Κάρλος εκτέλεσε απευθείας το μακρινό φάουλ, η μπάλα κόντραρε στον Καρ που ήταν στο τείχος, άλλαξε λίγο κατεύθυνση και πήγε στα δίκτυα. Το γκολ πιστώνεται στον επιθετικό της ΑΕΛ

-44' Σουτ του Νταβόρ από μακριά, έτοιμος ο Μολ

-Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις

-45+1' Τέλος ημιχρόνου. Πιο επιθετικός ο Απόλλωνας που είχε και την κατοχή με το μέρος του (56%) ωστόσο δεν μπόρεσε να κρατήσει το προβάδισμα που πήρε

-Ξεκίνησε το 2ο μέρος με τον Σακέτι να παίρνει τη θέση του Εμπιντά

-49' Διακοπή για λίγο αφού ο Ιβάν Κάρλος είναι στο έδαφος. Στον αγωνιστικό χώρο το ιατρικό τιμ

-51' Με φορείο εκτός αγωνιστικού χώρου ο σκόρερ της ΑΕΛ, που δεν μπορεί να συνεχίσει. Στη θέση του ο Τόρες

-55' Αγγίζει το γκολ η ΑΕΛ. Μετά από κόρνερ, η μπάλα χτύπησε στον Τεξέιρα και πήγε μόλις έξω

-56' Τώρα ο Απόλλωνας πολύ κοντά στο γκολ. Ο Γιαννιώτας γέμισε και ο Σαρδινέρο εξ επαφής δεν πρόλαβε να στείλει τη μπάλα στα δίκτυα. Κόρνερ η μπάλα

-58' Κίτρινη στον Γουίλερ για φάουλ στον Γιαννιώτα. Χάνει το παιχνίδι με την Πάφο αφού έφτασε τις τρεις

-Γρήγορος ο ρυθμός στο δεύτερο μέρος, πάνω-κάτω η μπάλα

-60' Κίτρινη και στον Μεντόγεβιτς για φάουλ στον Σακέτι

-64' Καλή φάση για τους κίτρινους με κεφαλιά του Σάλαϊ μετά από κόρνερ, στη σωστή θέση ο Βοζίνια που μπλοκάρει

-65' Ο Φακούντο στη θέση του Γκακπέ

-67' Λόμπα του Καρ στην κίνηση, πήγε να κρεμάσει τον Βοζίνια αλλά έβαλε πολλή δύναμη

-74' Μέσα ο Παπουλής, έξω ο Γιαννιώτας

-78' ΠΕΝΑΛΤΙ για την ΑΕΛ. Ο Μολ ανέτρεψε τον Τόρες και δέχθηκε και κίτρινη κάρτα. Έγινε λάθος κεφαλιά του Σάλαϊ προς τα πίσω, ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα πήγε να προλάβει τον Ισπανό αλλά τον ανέτρεψε

-79' ΓΚΟΛ 1-2! Με μια βολίδα ο Χουράδο από τα έντεκα βήματα βάζει μπροστά την ομάδα του

-81' Σουτ του Καρ από πολύ δύσκολη θέση πλάγια δεξιά, έξω η μπάλα

-84' Μέσα το φορείο αφού ο Γκοντάλ είναι στο έδαφος

-85' Επαναρχίζει ο αγώνας, με δέκα παίκτες προς το παρόν η ΑΕΛ

-86' Κίτρινη στον Α. Τεξέιρα για τράβηγμα στον Σαρδινέρο

-87' Μέσα ο Ράσο, έξω ο Γκοντάλ, Αναγκαστική και αυτή η αλλαγή για τον Κέρκεζ

-87' Τώρα ο Μεντόγεβιτς στο έδαφος και νέα, μικρή διακοπή

-88' Συνεχίζεται το παιχνίδι

-Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις

-91' Σωστά ανακόπτεται για οφσάιντ ο Μάρκοβιτς, ήταν ελάχιστα πιο μπροστά

Απόλλων: Μολ, Ενσούε, Σάλαϊ, Γιούστε, Αγκίρε, Εμπιντά (46' Σακέτι), Μάρκοβιτς, Γιαννιώτας (74' Παπουλής), Σαρδινέρο, Γκακπέ (65' Φακούντο), Καρ

ΑΕΛ: Βοζίνια, Α. Τεξέιρα, Γκοντάλ (87' Ράσο), Γκαζτανάγια, Αντωνίου, Γουήλερ, Μεντόγεβιτς, Νταβόρ, Γκαζαριάν, Ιβάν Κάρλος (51' Τόρες), Μαέ (20' Χουράδο)

Κίτρινες: Ενσούε, Καρ, Εμπιντά, Μολ / Αντωνίου, Γουίλερ (3), Μεντόγεβιτς, Α. Τεξέιρα

Διαιτητής: Σωτηρίου Λούκας

Α' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Σάββα Γεώργιος

4ος Διαιτητής: Αναστασίου Ιωάννης

Παρατηρητής Διαιτησίας: Δημητρίου Ανδρέας