Κύπρος-Εσθονία: Κερδίσαμε και ΔΕΝ… πέφτουμε

- 29.03.2022

Συνεχίζουμε κανονικά στη Γ΄ Κατηγορία του Νations League

Η Εθνική μας ομάδα νίκησε με 2-0 την Εσθονία και συνεχίζουμε κανονικά στη Γ΄ Κατηγορία του Νations League.

Σούπερ... Τζιωνής άνοιξε το σκορ στο 19΄, ο Πιέρος διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 51΄.

Με 10 παίκτες η Εθνική μας σχεδόν σε ολόκληρο το β΄ ημίχρονο λόγω άδικης αποβολής του Σπόλιαριτς στο 47

Η ιστοσελίδα kerkida.net ήταν στο "ΑΕΚ ΑΡΕΝΑ" και σας μετέφερε τη δράση..

Έναρξη... Καλή επιτυχία στην Εθνική μας!

1΄ Πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό, ευκαιρία με Τζιωνή. Έκανε το σουτ, ασταθής απόκρουση από τον Ίγκονεν, πήρε το... ριμπάουντ ο Παπουλής, τον ανέτρεψε, αλλά ήταν σε θέση οφσάιντ ο άσος της Ομόνοιας

11΄ Γύρισμα από τον Ιωάννου, ο Ίγκονεν πρόλαβε και έκανε δική του τη μπάλα

enter " "

12΄ Κίτρινη στον Ταμ, πρώτη κάρτα στο ματς για την Εσθονία

15΄ Παραμένει το 0-0, με ισοπαλία πάμε... παράταση. Δεν μετρούν τα εκτός έδρας γκολ

19΄ ΓΚΟΛ-άρα! Τρομερό γκολ ο Τζιωνής! Στην αντεπίθεση η Εθνική μας, ο Πιέρος στη μεσαία γραμμή έδωσε αριστερά στον Ιωάννου, ο οποίος μοίρασε την ασίστ στο Μαρίνο Τζιωνή και με φοβερό τελείωμα εκτός περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αφού πρώτα η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι

enter " "

30΄ Πρώτη τελική προσπάθεια για την Εσθονία, πολύ άστοχο τελείωμα από τον Άνιερ

31΄ Στο 58% η κατοχή μπάλας για την Εσθονία, δεν λέει πολλά πράγματα όμως. Πολύ καλή μεσοαμυντικά η Εθνική μας, είναι και σε θέση οδηγού

32΄ Ζήτησε πέναλτι η Εσθονία, ο Γκόγκιτς έπαιξε μπάλα- Συμφώνησε το VAR με τον ρεφ

34΄ Μεγάλη φάση για την Εσθονία, άστοχος με το κεφάλι από κοντά ο Σινιάφσκι

40΄ Ζήτησε φάουλ η Εθνική μας με Πιέρο, λίγο πριν μπει στην περιοχή, παίζεται... λέει ο ρεφ. Ίσως έπαιξε μπάλα ο Κλάβαν, δεν ξεκαθάρισε η επαναληπτική προβολή

46΄ Ο Ζενιόφ στη θέση του Ανιέρ και ο Πούρι αντί Σινιάφσκι

47΄ Κόκκινη κάρτα στον Ντανίλο Σπόλιαριτς με 2η κίτρινη για καθυστέρηση! Εντελώς άδικη απόφαση από τον ρεφ, ο Σπόλιαριτς άφησε να εκτελέσει το φάουλ συμπαίκτης του. Σε καμία περίπτωση δεν έκανε καθυστέρηση. Εφεύρεση από τον Πορτογάλο διαιτητή Artur Dias

50΄ ΓΚΟΛ/Ο Πιέρος! Ο Τζιωνής έδωσε στον Παπουλή ο οποίος από κοντά βρήκε τον Πιέρο με τον 1ο εν ενεργεία σκόρερ της Εθνικής μας (12ο γκολ) να πλασάρει για το 2-0!

-Εκεί που μείναμε με 10 παίκτες, στο... καπάκι πήραμε προβάδισμα 2 τερμάτων!

enter " "

54΄ Ο Σόργκα αντί Λούκα

56΄ Καλή στιγμή για την Εσθονία, ο Ζένιοφ δεν βρήκε στόχο με προβολή από κοντά

65΄ Έκρυψαν... τη μπάλα Ιωάννου και Τζιωνής, άστοχος από κοντά ο Παπουλής! Μεγάλη φάση για το 3-0

67΄ Σπουδαία απόκρουση του Μιχαήλ! Ο Σόργκα από κοντά δεν μπόρεσε να νικήσει τον κίπερ της Εθνικής μας ο οποίος έσωσε με τα πόδια

78΄ Ο Μιχαήλ βγήκε και μάζεψε τη μπάλα πριν γίνει επικίνδυνος ο Σάπινεν

79΄ Χριστοφή και Αβραάμ εντός, εκτός οι Πιέρος και Τζιωνής

83΄ Ντεμπούτο για το Βαγγέλη Κυριάκου, στη θέση του Μηνά Αντωνίου- Aποθέωσε το κοινό τους σκόρερ