Τεράστιας σημασίας το ντέρμπι στο ΓΣΠ. Η kerkida είναι εκεί για το ΑΠΟΕΛ - Ανόρθωση

Στην 2η θέση με 51 βαθμούς οι γηπεδούχοι, στην 4η με 48 οι φιλοξενούμενοι.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Ο Juan Luca Sacchi σφυρίζει για πρώτη φορά.

-Χωρίς "καθαρόαιμο" στράικερ οι δυο ομάδες.

-Μπήκε καλύτερα το ΑΠΟΕΛ, έφτιαξε τις προϋποθέσεις για ευκαιρία σε 2-3 περιπτώσεις στα πρώτα λεπτά.

-7' Πρώτη τελική με κεφαλιά του Σόουζα μετά από κόρνερ, εύκολα ο Λόρια.

-10' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία. Ο Ντονγκαλά από αριστερά το συρτό γύρισμα, ο Ντε Βινσέντι άφησε έξυπνα τη μπάλα να περάσει κάτω απ' τα πόδια του, ο Σατσιάς έπιασε το δυνατό σουτ μέσα στην περιοχή και ο Αραγιούρι προ της γραμμής έδιωξε σε κόρνερ.

-13' Πτώση του Σατσιά στην περιοχή μετά από μαρκάρισμα, "τίποτα" από τον Ιταλό ρεφ που ήταν μπροστά στη φάση.

-15 λεπτά, μπήκε πολύ δυνατά το ΑΠΟΕΛ και ελέγχει.

-16' Πλασέ του Ντε Βινσέντι από μακριά, ψηλά η μπάλα.

-19' ΓΚΟΛ 0-1! Ο Αμπαρτζουμιάν γέμισε από δεξιά, ο Σκουφέτ απέκρουσε ασταθώς, η μπάλα έφτασε στον Χριστοφή που ήταν στο κατάλληλο σημείο και με κοντινό σουτ δεν δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ. Η Ανόρθωση σκοράρει στην πρώτη της τελική - Δείτε το εδώ.

-22' ΓΚΟΛ 1-1! Απαντά αμέσως το ΑΠΟΕΛ... Ο Πέδρο γέμισε με κόρνερ από δεξιά και ο αμαρκάριστος Ντονγκαλά με κεφαλιά ισοφάρισε  -

-25 λεπτά αγώνα. Η κατοχή στους γηπεδούχους που άμεσα ξεπέρασαν το "σοκ" του γκολ της Ανόρθωσης κόντρα στην ροή του αγώνα. "Πατά" καλύτερα το ΑΠΟΕΛ, ελέγχει και ψάχνει και δεύτερο γκολ.

-29' Τελική η Ανόρθωση μετά από σέντρα του Λάζαρου και κεφαλιά του Ουάρντα που δεν βρήκε στόχο.

-35 λεπτά στο ΓΣΠ. Η "Κυρία" ανέβηκε λίγο μετά το 30' και δεν αφήνει το ΑΠΟΕΛ να ελέγχει όπως προηγουμένως.

-38' Πτώση του Ντε Βινσέντι στην περιοχή του Λόρια μετά από μαρκάρισμα του Αμπαρτζουμιάν, ο Sacchi ήταν κοντά και του κάνει νόημα να σηκωστεί.

-39' Πρώτη κάρτα, στον Πέδρο για επικίνδυνο φάουλ στον Αρτυματά.