ΛΥΤΡΩΣΗ με χρυσή αλλαγή... από αέρος!

- 05.04.2021

Με γκολ του Τσάρλισον Μπένσοπ στις καθυστερήσεις του αγώνα, ο Απόλλωνας επικράτησε με 1-0 της Ομόνοιας.

Το ΦΙΛΜ του αγώνα:

-Έναρξη.

5γηβ5ωρφψφω

-3' Παίζει κοντά στον Ασάντε ο Τζιωνής. Έχει τον ρόλο που είχε ο Ασάντε στα προηγούμενα παιχνίδια που αγωνιζόταν στην κορυφή της επίθεσης ο Τσέποβιτς.

-5' Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά, στην χώρο του κέντρου η μπάλα.

-7' Πρώτο κόρνερ στο ματς, το κέρδισε η Ομόνοια από αριστερά. Το εκτέλεσε ο Τιάγκο, έδιωξε με τις γροθιές ο Γιοβάνοβιτς.

-8' Αντεπίθεση για τον Απόλλωνα, ο Μπίσεσβαρ πήγε να βρει τον Πίττα που κινήθηκε στην αντίπαλη περιοχή, έδιωξε σωτήρια με το κεφάλι ο Σέχου.

-10' Δεκάλεπτο στο ματς, χωρίς την μεγάλη φάση αλλά με καλό ρυθμό.

-12' Σειρά του Απόλλωνα να δοκιμάσει να απειλήσει με κόρνερ. Εκτέλεσε ο Μπίσεσβαρ, έδιωξε ο Φαμπιάνο.

-14' Κλασική ευκαιρία για τον Απόλλωνα! Ο Φαμπιάνο εκτέλεσε το ελεύθερο με κοντινή πάσα στον Χούμποτσαν, εντός της περιοχής του. Ο Σλοβάκος στόπερ δεν έδιωξε καλά, ο Πίττας έβαλε την κόντρα, η μπάλα στρώθηκε στον Νταμπό που αιφνιδιάστηκε και δεν πλάσαρε σωστά, από πολύ πλεονεκτική θέση. Το αδύναμο πλασέ του κόντραρε στον Λούφτνερ και έφυγε σε κόρνερ.

-16' Κίτρινη στον Πέδρο για φάουλ στον Τιάγκο.

-17' Πρώτη ευκαιρία και για την Ομόνοια! Ο Γκόμεθ εκτέλεσε το κερδισμένο φάουλ από αριστερά, ο Κούσουλος έκανε την κίνηση στο πρώτο δοκάρι και "έπιασε" την κεφαλιά, με την μπάλα να φεύγει λίγο έξω.

-23' Καλή κυκλοφορία από πλευράς Ομόνοιας, ο Γκόμεθ δοκίμασε από μακριά, η μπάλα κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ.

-30' Ατομική προσπάθεια του Νταμπό και γύρισμα εντός περιοχής από δεξιά, έπεσε και μπλόκαρε ο Φαμπιάνο.

-30' Μειώθηκε αισθητά ο ρυθμός στο τελευταίο δεκάλεπτο. Πολλά λάθη κι απ' τις δύο ομάδες στην μεσαία γραμμή.

-33' Καλή προϋπόθεση για τον Απόλλωνα. Εξαιρετική κάθετη του Μπίσεσβαρ, βρήκε τον Γκεριέρ που ανέβηκε σε θέση έξω αριστερά, αυτός έκανε το γύρισμα στον Νταμπό εντός περιοχής. Ο Γάλλος δεν εκτέλεσε αμέσως, κοντρόλαρε και προσπάθησε να ντριμπλάρει τον Λούφτνερ αλλά ο στόπερ της Ομόνοιας "έβγαλε" εξαιρετική άμυνα και έδιωξε.

-34' Σειρά της Ομόνοιας να απειλήσει! Κόρνερ του Τιάγκο, κεφαλιά του Κούσουλου, λίγο πάνω απ' το οριζόντιο δοκάρι.

-35' Ευκαιρία για τον Απόλλωνα! Ο Πέδρο ανέβηκε από δεξιά και έκανε την συρτή μπαλιά στο πρώτο δοκάρι, ο Μπίσεσβαρ έκανε το τακουνάκι, η μπάλα είχε πορεία προς τα δίκτυα αλλά ο Φαμπιάνο έπεσε και έδιωξε σε κόρνερ.

-36' Στο έδαφος ο Λοΐζου σε διεκδίκηση της μπάλας με τον Γκεριέρ εντός αντίπαλης περιοχής. "Παίζεται" απ' τον Guida. Διαμαρτυρίες για πέναλτι απ' τον Μπεργκ, συστάσεις απ' τον Ιταλό ρεφ (ΕΔΩ οι λεπτομέρειες).

-38' Κίτρινη στον Γιαννιώτα για φάουλ στον Χούμποτσαν.

-41' Κόρνερ ο Πέδρο από δεξιά, ανάποδο του Πίττα, ψηλά έξω η μπάλα.

-44' Τελική ξανά μέσω κόρνερ του Πέδρο για τον Απόλλωνα. Αυτή την φορά ο Γκεριέρ έκανε την κεφαλιά, μπλόκαρε σταθερά ο Φαμπιάνο.

-45' Ένα λεπτό ο χρόνος καθυστέρησης.

-45+1' Σουτ του Χάμπου, η μπάλα κόντραρε και έφυγε πάνω απ' το οριζόντιο δοκάρι. Τελευταία φάση στο πρώτο μέρος.

-Τέλος ημιχρόνου.

-Ξεκίνησε το β' μέρος.

- Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

-48' Κίτρινη στον Γκόμεθ για φάουλ στον Μπίσεσβαρ.

-54' Από καλή θέση ο Πίττας γύρισε και έφερε την μπάλα στο αριστερό, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε πολύ έξω.

-55' Σουτ του Λοΐζου, η μπάλα κόντραρε στον Ρομπέρζ και έφυγε λίγο πάνω απ' το οριζόντιο δοκάρι.

-60' Ετοιμάζει Ντιγκινί ο Πετράκης και Παπουλή ο Μπεργκ.

-61' Κίτρινη στον Γκεριέρ για φάουλ στον Λοΐζου.

-62' Ευκαιρία για την Ομόνοια! Κόρνερ ο Τιάγκο από δεξιά, φάση διαρκείας και σουτ αρχικά από Λοΐζου και στην συνέχεια απ' τον Τζιωνή η μπάλα έφυγε σε νέο κόρνερ.

-63' Πρώτη αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ντιγκινί αντί Γιαννιώτα.

-65' Πρώτη αλλαγή και για την Ομόνοια. Παπουλής αντί Τιάγκο.

-71' Κίτρινη στον Μπεργκ για διαμαρτυρίες. Ζήτησε φάουλ σε μαρκάρισμα του Ρομπέρζ στον Ασάντε, στην μεσαία γραμμή.

-72' Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα! Κατά μέτωπο επίθεση του Πίττα και σουτ από μακριά, η μπάλα έφυγε ελάχιστα έξω. Χτύπησε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων, ίσως βρήκε λίγο και στο αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Φαμπιάνο.

-75' Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ματέι και Μπένσοπ μέσα, Μπίσεσβαρ και Νταμπό έξω.

-75' Αλλαγή και για την Ομόνοια. Τσέποβιτς αντί Ασάντε.

-76' Η ευκαιρία του αγώνα, για την Ομόνοια! Ο Γκόμεθ πέρασε δεξιά εντός περιοχής στον Τσέποβιτς, αυτός με μία το παράλληλο γύρισμα στον Παπουλή που από απ' το ύψος της μικρής περιοχής έκανε το πλασέ αλλά ο Γιοβάνοβιτς έδιωξε σωτήρια!

-80' Νέα τελική για τον Απόλλωνα, ξανά ο Πίττας! Ο διεθνής άσος πήρε την πάσα απ' τον Ντιγκινί και απ' το ύψος της μεγάλης περιοχής έκανε το δυνατό σουτ, η μπάλα έφυγε λίγο πάνω απ' το οριζόντιο δοκάρι.

-83' ΚΟΚΚΙΝΗ για την Ομόνοια. Απ' ευθείας στον Χούμποτσαν για χτύπημα εκτός φάσης στον Πίττα.

-85' Διπλή αλλαγή για τον Μπεργκ μετά την αποβολή. Μέσα ο Λανγκ - έξω ο Παπουλής (που μπήκε στο 65'), μέσα ο Μποτεάκ - έξω ο Λοΐζου.

-89' Ωραία ατομική προσπάθεια του Γκεριέρ, σουτ του Μπένσοπ απ' το ύψος της μεγάλης περιοχής, απελπιστικά έξω.

-90' Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.

-90+2' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα με τον Μπένσοπ! Σέντρα του Ντένιτς, άψογη κεφαλιά του Μπένσοπ για το 1-0!

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Γιοβάνοβιτς, Γιούστε, Ρομπέρζ, Πέδρο, Γκεριέρ, Χάμπος, Ντένιτς, Μπίσεσβαρ (75'Ματέι), Πίττας, Γιαννιώτας (63'Ντιγκινί), Νταμπό (75'Μπένσοπ).

Στον πάγκο: Παπαστυλιανού, Φιλιώτης, Κατελάρης, Σακέτι, Ψύχας, Παπουνασβίλι, Ματέι, Μπένσοπ, Ντιγκινί.

OMONOIA: Φαμπιάνο, Λέζιακς, Σέχου, Χούμποτσαν, Λούφτνερ, Γκόμεθ, Κούσουλος,Τιάγκο (65'Παπουλής - 85'Λανγκ), Λοΐζου (85'Μποτεάκ), Τζιωνής, Ασάντε (75'Τσέποβιτς).

Στον πάγκο: Παναγή, Λανγκ, Μαυρίας, Παναγιώτου, Γκόμες, Μποτεάκ, Παπουλής, Τσέποβιτς.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Πέδρο, Γιαννιώτας, Γκεριέρ / Γκόμεθ.

ΚΟΚΚΙΝΗ: Χούμποτσαν.

Διαιτητής: Guida Marco (Ιταλία)

Α' Βοηθός: Σωτηρίου Μιχάλης