Με το αριστερό... η επιστροφή (Φώτος)

- 17.09.2021

Με το… αριστερό ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στους ομίλους του Κόνφερενς Λιγκ η Ανόρθωση

Στην επιστροφή της στους ομίλους 13 χρόνια μετά. Το βράδυ της Πέμπτης (16/09) η «Κυρία» υποδέχθηκε την Παρτίζαν στο «ΓΣΠ» και γνώρισε την ήττα με 2-0. Κομβικό σημείο του αγώνα, το πρώτο γκολ των Σέρβων, που σημειώθηκε λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους με τον Μenig στο 42’. Στο 68’ ο Gomes έκανε το 2-0, σε ένα σημείο που η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια πίεζε για ισοφάριση. Στα θετικά για την Ανόρθωση, η επάνοδος στην δράση για δύο ποδοσφαιριστές που έλειψαν καιρό λόγω τραυματισμού, Μπουσουλάτζιτς και Κατσαράβα.

Το ΦΙΛΜ του αγώνα:

-Έναρξη.

-3' Τρίλεπτο στο ματς, η Ανόρθωση έχει την κατοχή. Δοκιμάζει να επιτεθεί από δεξιά με τον Ουάρντα.

-6' Πρώτη απειλή για την Παρτίζαν. Ο Gomes μπήκε στην περιοχή από αριστερά και έκανε το γύρισμα, ο Marković δεν μπόρεσε από κοντά.

-9' Πρώτη τελική στο ματς, δυνατό σουτ του Miljković από δεξιά, ψηλά έξω.

-11' Ουάρντα και Πόποβιτς συνεργάστηκαν ωραία, ο τελευταίος έκανε το γύρισμα από δεξιά εντός περιοχής, έδιωξαν οι αμυντικοί των φιλοξενούμενων.

-12' Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση! Ο Κορρέα κέρδισε φάουλ σε μακρινή απόσταση, ο Λάζαρος δεν... κώλωσε και δοκίμασε απ' ευθείας βάζοντας δύναμη και φάλτσο, αναγκάζοντας τον Popović σε δύσκολη και σπουδαία επέμβαση!

ηρςηυητβυ

-15' Απαντά στις ευκαιρίες η Παρτίζαν! Αντεπίθεση των Σέρβων, Natcho και Šćekić συνεργάστηκαν, ο τελευταίος έστρωσε στον Miljković ο οποίος πλάσαρε από κοντά αλλά ο Λόρια έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ!

-19' Ατομική προσπάθεια του Marković και γύρισμα από αριστερά εντός περιοχής, σταθερά ο Λόρια.

-25' Πάνω - κάτω η μπάλα στα τελευταία λεπτά.

-28' Μικρή διακοπή στο ματς. Πρόβλημα στο αριστερό χέρι ο Λόρια, σε σύγκρουση με αντίπαλο.

-29' Όλα καλά με τον κίπερ της "Κυρίας". Συνεχίζεται το ματς.

-30' Ξανά διακοπή, ο Ρουσιάς στο έδαφος.

-31' Συνέχεια στο παιχνίδι.

-33' Πρώτη κίτρινη στο μας. Ο Šćekić για φάουλ στον Ρισβάνη.

-36' ΔΟΚΑΡΙ για την Παρτίζαν! Εκτέλεση κόρνερ του Natcho από δεξιά, πρώτη κεφαλιά του Miljković, δεύτερη του Šćekić με την μπάλα να χτυπάει στο δεξί κάθετο δοκάρι και τον Λόρια να διώχνει δύσκολα!

-38' Διακοπή ξανά. Στο έδαφος ο Ricardo Gomes, δείχνει να είναι σοβαρός ο τραυματισμός. Στο έδαφος και ο Αραγιούρι αλλά δεν φαίνεται να έχει κάτι σοβαρό.

-40' Συνέχεια στο ματς. Κανονικά οι Αραγιούρι και Gomes.

-41' Συρτό σουτ του Χουσμπάουερ, λίγο έξω.

-42' ΓΚΟΛ για την Παρτίζαν. Αντεπίθεση για τους φιλοξενούμενους, ο Gomes έστρωσε, ο Markovic έκανε το σουτ από πλάγια θέση και εντός περιοχής, ο Λόρια απέκρουσε αλλά δεν μπόρεσε να μπλοκάρει, με την μπάλα να στρώνεται στον Menig που πλάσαρε εύστοχα από κοντά για το 0-1. (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

τυθμθυτημν

-45' Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

-Τέλος ημιχρόνου.

-Ξεκίνησε το β' μέρος.

-46' Διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση. Ντέλετιτς και Μπουσουλάτζιτς μέσα, Ρουσιάς και Χουσμπάουερ έξω.

-49' Από μία κίτρινη σε Ουάρντα και Zdjelar για ένταση μεταξύ τους.

-50' Νωρίς και τρίτη αλλαγή απ' τον Τιμούρ. Αβραάμ αντί Κορέια.

-51΄Κλασική ευκαιρία για την Παρτίζαν. Λάθος στο κέντρο, αντεπίθεση, ο Νatcho πέρασε δεξιά στον Gomes που από κοντά έκανε το σουτ αλλά ήταν άστοχος.

-52' Κίτρινη στον Λάζαρο για φάουλ στον Vujačić.

-54' Σουτ του Πόποβιτς με το αριστερό, αδύναμο.

-55' Κίτρινη ο Obradović για φάουλ στον Ντέλετιτς.

-63' Κλασική ευκαιρία για την Ανόρθωση! Μακρινή μπαλιά του Ρισβάνη, ο Ντέλετιτς έγινε κάτοχος και από πλάγια θέση έκανε το σουτ, με τον Popović να διώχνει σωτήρια σε κόρνερ.

-64' Διπλή αλλαγή για την Παρτίζαν. Jovic αντί Menig και Jojic αντί Natcho.

-66' Αλλαγή για την Ανόρθωση. Κατσαράβα αντί Ουάρντα.

-68' ΓΚΟΛ για την Παρτίζαν. Υπέροχο γκολ ο Gomes, με πλάτη στην εστία υποδέχθηκε την μπάλα και γύρισε πριν τον προλάβει ο Ρισβάνης και εκτέλεσε με δύναμη, νικώντας τον Λόρια για το 2-0. (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

-71' Αλλαγή για τους Σέρβους. Holender αντί Markovic.

-72' Ολοκληρώνει με τις αλλαγές η Ανόρθωση. Καλτσάς αντί Κορρέα.

-81' Σουτ του Καλτσά από καλή θέση, η μπάλα κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ.

-83' Αλλαγή για τους φιλοξενούμενους. Terzić αντί Gomes.

-89' Δοκίμασε ξανά ο Ντέλετιτς, σταθερά ο Popović.

-90' Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

-Τέλος αγώνα.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Λόρια, Κορρέα (72'Καλτσάς), Αραγιούρι, Ρισβάνης, Κορέια (50'Αβραάμ), Χουσμπάουερ (46'Μπουσουλάτζιτς), Αρτυματάς, Πόποβιτς, Χριστοδουλόπουλος, Ουάρντα (66'Κατσαράβα), Ρουσιάς (46'Ντέλετιτς).

Στον πάγκο οι: Τζουρ, Ντέλετις, Καλτσάς,  Αντωνιάδης, Αβραάμ, Κατσαράβα, Μπουσουλάτζιτς, Νινούα, Ιωάννου, Χατζημιτσής.

ΠΑΡΤΙΖΑΝ: A. Popović, Saničanin, Vujačić, Natcho (64'Jojic), Menig (64'Jovic), Ricardo Gomes (83'Terzić), Zdjelar, Šćekić, Miljković, Obradović, Marković (71'Holender).

Στον πάγκο οι: Lukač, Stevanović, Holender, Pavlović, M. Živković, Ostojić, Terzić, Jojić, Urošević, Jović, Lutovac, Smiljanić.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Χριστοδουλόπουλος, Ουάρντα / Šćekić, Zdjelar, Obradović.

Referee: Peter Kjaesgaard DEN

Assistant referees: Victor Skytte DEN, Jesper Dahl DEN

Fourth official: Jørgen Burchardt DEN