'Μπλόκο' στη Σελέστε

- 24.11.2022

Η μπάλα παρά τις προσπάθειες των δύο ομάδων δεν βρήκε δίχτυα και οι δύο μονομάχοι έμειναν στο 0-0

Ματς για γερά νεύρα με τις δύο ομάδες κατά διαστήματα να δείχνουν την ποιότητά τους και να χάνουν κάποιες ευκαιρίες είχαμε στην αναμέτρηση του Ογδόου Ομίλου μεταξύ Ουρουγουάης και Νότιας Κορέας.

Η μπάλα παρά τις προσπάθειες των δύο ομάδων δεν βρήκε δίχτυα και οι δύο μονομάχοι έμειναν στο 0-0. Περισσότερες και πιο κλασικές οι ευκαιρίες της Ουρουγουάης που σημάδεψε δύο φορές το δοκάρι, με κεφαλιά του Γοδίν στο 43’ και στο 89’ με το σουτ του Βαλβέρδε!

Οι δύο αντιπάλοι μοιράστηκαν τον βαθμό με την Νότια Κορέα που ήταν εξ αρχής το αουτσάιντερ να είναι πιο ευχαριστημένη με το τελικό αποτέλεσμα από ότι η "Σελέστε".

Οι συνθέσεις:

ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ (Ντιέγκο Αλόνσο): Ρόσετ, Κάσερες, Χιμένεθ, Γοδίν, Ολιβέρα (78' Βίνα), Βεσίνο (78' Ντε Λα Κρουζ), Βαλβέρδε, Μπεντακούρ, Πελίστρι (86' Bαλέρα), Νούνιες, Σουάρες (64' Kαβανι).

ΝΟΤΙΟΣ ΚΟΡΕΑ (Πάουλο Μπέντο): Κιμ, Τζιν Σου Κιμ, Μουν, Χουάν Κιμ, Μιν Τζαέ Κιμ, Γιουνγκ Γκουόν Κιμ, Χουάνγκ Ιν Μπομ, Να (74' Καν Τζιν), Λι (74' Ζουν Χο), Σον, Ουί Τζο (74' Γκε Σουνγκ).

***Το άλλο παιχνίδι του Ομίλου είναι το Πορτογαλία-Γκάνα που ακολουθεί αμέσως μετά, στις 18:00.

Το kerkida.net σας μετέφερε την εξέλιξη:

- Ξεκίνησε ο αγώνας

10' Βλέπουμε αρκετά δυναμικά μαρκαρίσματα στο πρώτο κομμάτι του αγώνα ενώ οδεύουμε προς τη συμπλήρωση δέκα λεπτών.

19': Σημαντική ευκαιρία για την Ουρουγουάη, πρώτη απειλή στο παιχνίδι, ο Χιμένες βρήκε υπέροχα τον Βαλβέρδε που εκτέλεσε με τη μπάλα να φεύγει εκτός. Ζήτησε κόρνερ ο παίκτης της Ρεάλ Μαδρίτης όμως δεν δόθηκε

34': Μεγάλη ευκαιρία για τη Ν. Κορέα να προηγηθεί καθώς ο Ουι Τζο βρέθηκε στο σημείο του πέναλτι και εκτέλεσε με τη μπάλα να φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ροσέ!

43': Μεγάλη ευκαιρία για την Ουρουγουάη, ο Βαλβέρδε εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά και ο Γοδίν έπιασε κεφαλιά με τη μπάλα να σταματά στο δεξί δοκάρι της εστίας του Κιμ!

Ημίχρονο

Έναρξη β΄μέρους

Αρκετά δυναμικό το ξεκίνημα της Κορέας στο δεύτερο ημίχρονο

55': Απειλεί η Ουρουγουάη με τον Μπεντανκούρ να σουτάρει όμως η μπάλα κόπηκε από τους Κορεάτες.

63': Απειλεί η Ουρουγουάη στην κόντρα με τον Νούνιες να κάνει ωραία προσπάθεια από τα αριστερά όμως ο Κιμ τον σταμάτησε.

64': Αλλαγή για την Ουρουγουάη, ο Καβάνι αντικαθιστά τον Σουάρες.

81': Ευκαιρία! Απειλεί η Ουρουγουάη με το σουτ του Νούνιες να περνά άουτ.

89': Σπουδαία χαμένη ευκαιρία για την Ουρουγουάη, με τον Βαλβέρδε να σουτάρει με τη μπάλα να χτυπά στο δεξί δοκάρι του Κιμ.

90': Απειλεί η Κορέα με τον Σον να σουτάρει δυνατά όμως η μπάλα έφυγε εκτός εστίας.

Οι εντεκάδες:

Ουρουγουάη (4-4-2): Rochet; Cáceres, Godín, Giménez, Olivera; Valverde, Vecino, Bentancur, Pellistri; Núñez, Suárez.

Στον πάγκο: Muslera, Sosa, Coates, Varela, Viña, Rodríguez, Ugarte, Torreira, Canobbio, De La Cruz, Arrascaeta, Torres, Gómez, Cavani.

Νότια Κορέα (4-3-3): Kim Seunggyu; Kim Mooonhwan, Kim Minjae, Kim Younggwon, Kim Jinsu; Jung Wooyoung, Hwang Inbeom, Lee Jaesung; Son Heungmin, Hwang Uijo, Na Sangho.

Στον πάγκο: Song Bumkeun, Jo Hyeonwoo, Yoon Jonggyu, Paik Seungho, Cho Guesung, Hwang Heechan, Son Junho, Hong Chul, Lee Kangin, Kwon Kyungwon, Kwon Changhoon, Kim Taehwan, Cho Yumin, Jeong Wooyeong, Song Minkyu.

Διαιτητής: Clément Turpin (Γαλλία)