Νίκη ... ελπίδας για τον Εθνικό μέσα στο ΓΣΠ!

- 07.02.2021

Ο Ζάκπα «σκότωσε» το ΑΠΟΕΛ!

Πέντε γκολ, τρία δοκάρια και τελικά... 3-2! Ο Εθνικός πέτυχε μια σπουδαία νίκη μέσα στο ΓΣΠ επί του ΑΠΟΕΛ. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Ζάκπα που πέτυχε δυο γκολ.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν ιδανικά με γκολ του Λουντέμο στο 11' όμως ο Εθνικός αντέδρασε, εκμεταλλεύτηκε την καθίζηση του ΑΠΟΕΛ και τα σοβαρά λάθη στην άμυνά του και το γύρισε μέσα σε πέντε λεπτά (32' Μάιντεβατς, 37' Ζάκπα). Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά, έχασαν δυο μεγάλες ευκαιρίες αλλά οι γηπεδούχοι στην συνέχεια αντέδρασα, έλεγχαν το παιχνίδι και ισοφάρισαν με τον Κλωναρίδη (59').

Τελικά το ματς κρίθηκε με ένα μακρινό, αδύναμο σου του Ζάκπα στο 85' το οποίο ο Σίλβα δεν μπόρεσε να αποκρούσει. Στους 19 βαθμούς η ομάδα του Ηλία Χαραλάμπους που έκανε σημαντικό βήμα στην μάχη που κάνει για παραμονή, στους 24 το ΑΠΟΕΛ που βλέπει την 6η θέση να απομακρύνεται.

Τρία δοκάρια είχαμε στο ματς, δυο για το ΑΠΟΕΛ και ένα για τον Εθνικό.

Το φιλμ του αγώνα

-Ξεκίνησε το παιχνίδι

-Πέντε λεπτά χωρίς κάτι αξιοσημείωτο

-8' Πρώτη τελική με σουτ του Μπερν από το ύψος της περιοχής, εύκολα ο Μπογκατίνοφ

-10' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία... Ο Μπερν έκανε το σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε και πήγε στον Εφραίμ που έκανε νέο σουτ, ο Μπογκατίνοφ έβγαλε την δύσκολη απόκρουση σε κόρνερ

-11' ΓΚΟΛ 1-0! Έγινε σέντρα στην περιοχή, ο Ενσούε κέρδισε την κεφαλιά, ο Βινίσιους έκανε προβολή-πάσα και η μπάλα στρώθηκε στον Λουντέμο που εξ επαφής άνοιξε το σκορ

-Ελέγχεται το γκολ, για φάουλ στο ξεκίνημα της φάσης

-15' Πάει στο μόνιτορ ο διαιτητής, μετά από συνομιλία με τον VAR για αρκετή ώρα

-16' Ισχύει το γκολ. Δεν αλλάζει την απόφαση του ο Μάριος Χριστοφόρου, μετά που είδε τα ριπλέι. Έτσι... 1-0, περίπου πέντε λεπτά μετά που σημειώθηκε το τέρμα!

-18' Νέα μικροδιακοπή, ελέγχεται περίπτωση πέναλτι σε πιθανό χέρι του Ντε Βινσέντι

-19' Άμεση η ενημέρωση από τον VAR, δεν υπάρχει χέρι, συνεχίζεται το παιχνίδι

-22' Πρώτη φάση για τον Εθνικό και μεγάλη ευκαιρία. Ο Ντόλεζαλ "φάτσα" με τον Σίλβα, που βγήκε έγκαιρα και απέκρουσε το πλασέ

-Μισή ώρα αγώνα. Το ΑΠΟΕΛ μπήκε καλύτερα, άνοιξε το σκορ αλλά δεν μπορεί να κρατήσει μπάλα. Ο Εθνικός κέρδισε μέτρα και ψάχνεται για την ισοφάριση, χωρίς να έχει κάποια άλλη φάση πέραν από εκείνης στο 22'

-32' ΓΚΟΛ 1-1! Ο Εθνικός κέρδισε φάουλ αρκετά μέτρα εκτός περιοχής και δεξιά. Ο Χουντόμπιακ εκτέλεσε με σέντρα, ο Μάιντεβατς που βγήκε απ' τα μαρκαρίσματα αφέθηκε ελεύθερος και με κεφαλιά κέρδισε τον Σίλβα που έκανε άστοχη έξοδο

-34' Νέα τελική οι φιλοξενούμενοι. Ο Γκόρουπετς γέμισε από αριστερά, ο Ζάκπα από κοντά και υπό πίεση έκανε την προβολή, ψηλά η μπάλα

-37' ΓΚΟΛ 1-2! Έγινε μακρινή μπαλιά από την άμυνα του Εθνικού, ο Γκόρουπετς κέρδισε και με κάθετη έβγαλε τον ελεύθερο Ζάκπα "φάτσα" με τον Σίλβα, αυτός απέφυγε τον τερματοφύλακα του ΑΠΟΕΛ και πλάσαρε για την ολική ανατροπή μέσα σε πέντε λεπτά. Κακή αμυντική συμπεριφορά από τους γηπεδούχους, όπως και στο πρώτο τέρμα

-44' Φάση για το ΑΠΟΕΛ μετά από αρκετή ώρα, με τον Ζαχίντ να βγάζει την σέντρα και τον Γκάρνερ εξ επαφής για εκατοστά να μην προλαβαίνει να κάνει την κεφαλιά. Υπήρχε οφσάιντ στην φάση όπως φάνηκε στο ριπλέι, δεν θα μετρούσε το γκολ αν έμπαινε

-Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις

-Ημίχρονο στο ΓΣΠ. Το ΑΠΟΕΛ είχε τον έλεγχο στο πρώτο δεκάλεπτο χάνοντας ευκαιρία με τον Εφραίμ ενώ προηγήθηκε στο 11΄με τον Λουντέμο. Το γκολ μετά από πεντάλεπτη καθυστέρηση επικυρώθηκε από το VAR. Από εκεί και πέρα ο Εθνικός αντέδρασε και γύρισε το ματς μέσα σε ένα πεντάλεπτο, με Μάιντεβατς και Ζάκπα. Οι φιλοξενούμενοι "τιμώρησαν" τα αμυντικά λάθη των γηπεδούχων καθώς και την εικόνα τους μετά το 1-0, η οποία δεν είχε καμία σχέση με τα πρώτα δέκα λεπτά του αγώνα

-Ξεκίνησε το 2ο μέρος με τριπλή αλλαγή από τον Πουρσαϊτίδη που σαφώς δεν είναι καθόλου ικανοποιημένος από την εικόνα που παρουσιάζει η ομάδα του. Ζόρζε στη θέση Βινίσιους, Κλωναρίδης στη θέση Ντε Βινσέντι, Σατσιάς στη θέση Μπερν

-47' ΔΟΚΑΡΙ σε δυνατό σουτ του Ντόλεζαλ από το ύψος της περιοχής. Άγγιξε το 1-3 ο Εθνικός

-49' Δεύτερη κλασική ευκαιρία ο Εθνικός! Έγινε μπαλιά από τον Μπογκατίνοφ  (!) στον Μάιντεβατς που κέρδισε εκτός περιοχής και "κρέμασε" τον Σίλβα που έκανε την έξοδο, λίγο έξω η μπάλα

-Δέκα λεπτά στο 2ο μέρος, δεν έχει αντιδράσει ακόμα το ΑΠΟΕΛ που δεν μπορεί να βάλει κάτω τη μπάλα και να επιτεθεί

-57' Τελική οι γαλαζοκίτρινοι μετά από σέντρα του Εφραίμ και προβολή του Γκάρνερ υπό πίεση, έξω η μπάλα

-59' ΓΚΟΛ 2-2! Σέντρα του Ζαχίντ, κεφαλιά του Κλωναρίδη υπό πίεση και ισοφάριση για το ΑΠΟΕΛ

-60' Κίτρινη στον Μπογκατίνοφ για διαμαρτυρίες

-60' Αναμονή και πάλι, το γκολ ελέγχεται από το VAR, για πιθανό φάουλ του Εφραίμ πριν την πάσα στον Ζαχίντ

-61' Μετράει το γκολ, δεν υπάρχει φάουλ

-62' Εξαιρετικός συνδυασμός, μπαλιά του Κλωναρίδη από δεξιά και χαμένη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ, πρώτα με τον Γκάρνερ να μην μπορεί να νικήσει τον Μπογκατίνοφ και έπειτα τον Ζαχίντ στο "ριμπάουντ" να πλασάρει έξω

-67' Ο Κ.Ηλία στη θέση του Ντόλεζαλ και ο Κατσαντώνης στη θέση του Εφραίμ

-70 λεπτά αγώνα. Πολύ καλύτερο το ΑΠΟΕΛ από το 55' και μετά. Κρατά μπάλα, φτιάχνει φάσεις και μετά την ισοφάριση ψάχνει και το τρίτο γκολ

-70' ΔΟΚΑΡΙ οι γηπεδούχοι μετά από κόρνερ του Ζαχίντ και κεφαλιά του Λουντέμο εξ επαφής

-71' Κίτρινη ο Σιέλης για τράβηγμα στον Μιγκελίτο

-74' Μ.Ηλία στη θέση του Μάιντεβατς

-77' Καλή φάση μετά από ώρα για την ομάδα του Ηλία Χαραλάμπους, με τον Μ.Ηλία να μην μπορεί να πιάσει το σουτ από καλή θέση

-80' Σέντρα του Γουίλερ από αριστερά, ο Κατσαντώνης στο "δεύτερο" δοκάρι υπό πίεση έκανε την προβολή αλλά είναι άστοχος

-81' Δυο αλλαγές ο Ηλίας... Ταράσοφς στη θέση Μιγκελίτο, Χριστοφή στη θέση Γκόρουπετς

-83' Ο Νούχιου στη θέση του Γκάρνερ

-84' Κίτρινη στον Λουντέμο για κράτημα στον Μ.Ηλία

-85' ΓΚΟΛ 2-3! Συρτό, αδύναμο σουτ του Ζάκπα αρκετά μέτρα εκτός περιοχής, ο Σίλβα δεν μπορεί να βγάλει την απόκρουση, η μπάλα στο δοκάρι και μέσα και ο Εθνικός είναι πολύ κοντά σε ένα σπουδαίο διπλό

-88' Πολύ ωραία κίνηση του Ζαχίντ στην περιοχή και γυριστό σουτ, σε κόρνερ ο Μπογκατίνοφ

-88' Διπλή ευκαιρία το ΑΠΟΕΛ! Εκτελέστηκε το κόρνερ, ο Σιέλης κέρδισε την κεφαλιά, ο Μπογκατίνοφ απέκρουσε ασταθώς και ο Λουντέμο από το... μισό μέτρο σε δεύτερη προσπάθεια έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι!

-90 Νέα τελική με σουτ του Κατσαντώνη από διαγώνια αριστερά στην περιοχή, σταματά στα σώματα

-Έξι λεπτά ο έξτρα χρόνος

-94' Ωραία ντρίμπλα του Ζαχίντ στην περιοχή και τελείωμα από δύσκολη θέση, εύκολα ο τερματοφύλακας του Εθνικού

-Τέλος, το ΑΠΟΕΛ χάνει εκ νέου έδαφος για την 6η θέση, ο Εθνικός κάνει ένα σημαντικό βήμα στην προσπάθεια για παραμονή

ΑΠΟΕΛ: Σίλβα, Ενσούε, Βινίσιους (46' Ζόρζε), Σιέλης, Γουίλερ, Λουντέμο, Μπερν (46' Σατσιάς), Ζαχίντ, Ντε Βινσέντι (46' Κλωναρίδης), Εφραίμ, Γκάρνερ

-Στον πάγκο: Ουζόχο, Νούχιου, Σαχάρ, Κατσαντώνης, Γαβριήλ, Μερκής

Εθνικός Άχνας: Μπογκατίνοφ, Ουαλί, Περατικός, Μιγκελίτο, Ντέιβισον, Ντόλεζαλ, Χουντόμπιακ, Ζάκπα, Γκόρουπετς, Κυπριανού, Μάιντεβατς

-Στον πάγκο: Στρατηλάτης, Κ. Ηλία, Μ. Ηλία, Χαραλάμπους, Κοστόφσκι, Χριστοφή, Κουσιάππα, Ταράσοφς, Σεσόλο

Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος

Α' Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης

Β' Βοηθός Διαιτητής: Σάββα Γιώργος

4ος Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος