Το ντέρμπι έγινε... θρίαμβος με Ασάντε, Παπουλή και Λέζιακς!

- 22.12.2020

Thumbnail
Η τριάρα της Ομόνοιας στην Ανόρθωση

Θρίαμβος με 3-0 στο ΓΣΠ για την ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ που ήταν καλύτερη από το ξεκίνημα και πολύ ουσιαστική. Μόλις στο 5' με τον Ασάντε άνοιξε το σκορ το τριφύλλι και δεν κοίταξε πίσω σε καμία στιγμή. Στο 27' έκανε το 2-0 με τον Παπουλή, με την Κυρία να μην μπορεί να αντιδράσει σε καμία στιγμή. Το τελειωτικό... χτύπημα ήρθε στο 48' με το δεύτερο γκολ του Ασάντε. Δυο ασίστ από τον ασταμάτητο Λέζιακς ο οποίος είχε συμμετοχή και στο τρίτο γκολ.

Πλέον στους 29 η Ομόνοια, έναν πίσω από την Ανόρθωση (έχει αγώνα παραπάνω) και τρεις πίσω από τον πρωτοπόρο Απόλλωνα.

Η ιστοσελίδα του kerkida.net ήταν στο ΓΣΠ...

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Ξεκίνημα στο ΓΣΠ

-5' ΓΚΟΛ στην πρώτη ευκαιρία, 1-0 η Ομόνοια! Ο Λέζιακς έκανε συρτή μπαλιά από αριστερά, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό και έφτασε στον αμαρκάριστο Ασάντε που εξ επαφής άνοιξε το σκορ - ΕΔΩ το βίντεο

-Δέκα λεπτά. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ καλύτερα, δεν είναι μόνο το γκολ. Κυκλοφορούν την μπάλα και είναι πιο επιθετικοί

-14' Πολύ επικίνδυνη κάθετη του Τιάγκο στον Ασάντε, ο Λόρια βγαίνει και τον προλαβαίνει

-Εικοσάλεπτο. Η Ανόρθωση κρατά μπάλα στα τελευταία λεπτά αλλά είναι εντελώς ακίνδυνη. "Μαζεύτηκε" η Ομόνοια και έκλεισε πολύ καλά τους χώρους

-23' Κάθετη του Μαργκάσα στον Καλτσά που μπαίνει στην περιοχή, περνάει και τον Παναγή και σκοράρει. Ο ρεφ Βασίλης Δημητρίου είναι σε συνεννόηση με τον VAR για το αν υπήρχε οφσάιντ

-Σωστά δεν μετράει το γκολ, ο Ελλαδίτης ήταν μπροστά τη στιγμή της πάσας

-27' ΓΚΟΛ 2-0! Εξαιρετικός συνδυασμός και γκολ από τον Παπουλή. Μετά από γρήγορη επίθεση, η μπάλα έφτασε στον Λέζιακς που από αριστερά "έκοψε" στον Ελλαδίτη ο οποίος σκόραρε με πλασέ. Δεύτερη ασίστ από τον ακραίο μπακ της Ομόνοιας - ΕΔΩ το βίντεο

-36' Στο έδαφος ο Παπουλής, μέσα το ιατρικό τιμ

-39' Δεν μπορεί να συνεχίσει ο Ελλαδίτης, ξανά στο έδαφος

-40' Ο Λοΐζου στη θέση του Παπουλή

-44' Κίτρινη στον Νταουσβίλι για δυνατό μαρκάρισμα στον Λοΐζου ακριβώς μπροστά στους πάγκους. Πολλές διαμαρτυρίες εκ μέρους της Ομόνοιας για το σκληρό παίξιμο. Ο Γεωργιανός δίνει το χέρι στον μικρό

-Δυο λεπτά οι καθυστερήσεις

-45+1' Κάρτα στον Ασάντε για φάουλ στον Σίλντενφελντ. Στο έδαφος ο επιθετικός της Ομόνοιας που χτύπησε πάνω στη φάση

-Τέλος ημιχρόνου

-Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος με δυο αλλαγές από τον Τιμούρ. Χούσμπαουερ - Ελουντού στις θέσεις Μαργκάσα - Χριστοφή

-48' ΓΚΟΛ 3-0! Και πάλι από αριστερά ξεκίνησε η φάση. Ο Λέζιακς έκανε συρτή μπαλιά, ο Λόρια απέκρουσε ασταθώς, έγινε κόντρα, ο Γεωργιανός απέκρουσε ξανά και η μπάλα έφτασε στον Ασάντε που από κοντά πέτυχε το δεύτερο του γκολ - ΕΔΩ το βίντεο

-Εκτέθηκε πολλές φορές από το δεξί άκρο της άμυνάς της η Ανόρθωση. Το τριφύλλι έκανε όλη την ζημιά από εκεί με αποτέλεσμα το σκορ να πάει στο 3-0

-Μια ώρα αγώνα, χωρίς φάση μετά το γκολ. Εντελώς ακίνδυνοι οι φιλοξενούμενοι, η ομάδα του Μπεργκ έχει κλειστούς όλους τους χώρους από το ξεκίνημα

-60' Κίτρινη στον Χούσμπαουερ για φάουλ στον Κούσουλο

-63' Πρώτη ευκαιρία για την Ανόρθωση στο ντέρμπι. Μακρινή σέντρα του Καλτσά από δεξιά, ο Ελουντού δεν μπορεί να πιάσει καλά την κεφαλιά από κοντά

-65' Ο Μποτεάκ στη θέση του Ασάντε, με ενοχλήσεις αποχωρεί ο σκόρερ της Ομόνοιας

-67' Κίτρινη στον Αρτυματά για τάκλιν στον Τζιωνή

-69' Καλή φάση για την Ανόρθωση και πάλι. Ο Καλτσάς έκανε εξαιρετική κίνηση από δεξιά, έδωσε στον Μίχα και αυτός στον Χούσμπαουερ που εντός περιοχής σούταρε έξω

-Τελευταίο δεκάλεπτο. Αργός ο ρυθμός πλέον αφού τα πάντα έχουν κριθεί. Η Ανόρθωση κρατάει μπάλα, η Ομόνοια "περιμένει" πίσω από το κέντρο

-82' Ο Μανιάς στη θέση Κβιλιτάια

-86' Ο Κακουλλής στη θέση του Τιάγκο

-86' Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια μετά από πάρα πολλή ώρα. Ο Κακουλλής εξ επαφής δεν μπορεί να νικήσει τον Λόρια. Υπήρχε οφσάιντ στην φάση ωστόσο από την στιγμή που δεν μπήκε το γκολ, δεν έγινε χρήση του VAR

-88' Λάθος του Λέζιακς που πήγε να κατεβάσει στην περιοχή, ο Καλτσάς έκλεψε και έκανε εξ επαφής το σουτ, κόρνερ

Ομόνοια: Παναγή, Σέχου, Λέζιακς, Λανγκ, Χούμποτσαν, Γκόμεθ, Κούσουλος, Παπουλής (40' Λοΐζου), Τιάγκο (86' Κακουλλής), Τζιωνής, Ασάντε (65' Μποτεάκ)

- Στον πάγκο Χρυσοστόμου, Παναγιώτου, Κίκο, Μαυρίας, Γκόμες, Μποτεάκ, Σενέ

Ανόρθωση: Λόρια, Γκαλίτσιος, Σίλντενφελντ, Κ.Αρτυματάς, Κορέια, Μαργκάσα (46' Χούσμπαουερ), Νταουσβίλι, Μίχα, Καλτσάς, Χριστοφή (46' Ελουντού), Κβιλιτάια (82' Μανιάς)