Ντέρμπι κορυφής στη Λεμεσό

- 05.04.2021

Το πρόγραμμα της αγωνιστικής

Ντέρμπι κορυφής στο πρωτάθλημα ποδοσφαίρου το οποίο ενδεχομένως να καθορίσει πολλά στο κυνήγι του τίτλου θα διεξαχθεί σήμερα. Απόλλων και Ομόνοια τίθενται αντιμέτωποι απόψε, στις 19:30 (Cytavision) στο Τσίρειο Στάδιο σε αγώνα με μεγάλη βαθμολογική σημασία, όσον αφορά την προσπάθεια των ομάδων για κατάκτηση του τίτλου.

Η Ομόνοια είναι στην πρώτη θέση με 66 βαθμούς και ο Απόλλων έχει 62. Η Ομόνοια με νίκη ξεφεύγει επτά βαθμούς, ο Απόλλων με νίκη πλησιάζει στον ένα βαθμό την κορυφή και όπως γίνεται αντιληπτό, ο σημερινός αγώνας ενδεχομένως να διαμορφώσει νέα δεδομένα στη βαθμολογία. Στους 62 βαθμούς βρίσκεται και η ΑΕΛ που αγωνίζεται την Τρίτη με τον Ολυμπιακό.

Η αγωνιστική δράση στον Α`  όμιλο του Πρωταθλήματος Cyta αρχίζει σήμερα στις 17:00 με την αναμέτρηση της ΑΕΚ με την Ανόρθωση στο ΑΕΚ Αρένα (Primetel). Αύριο, η ΑΕΛ υποδέχεται τον Ολυμπιακό και θέλει να υπάρξουν απώλειες για τους πρωτοπόρους σήμερα ώστε να πλησιάσει την κορυφή.

Η αυλαία της αγωνιστικής άνοιξε χθες με τον αγώνα του Β΄ ομίλου μεταξύ των ομάδων Νέα Σαλαμίνα – ΑΠΟΕΛ, με τους γαλαζοκίτρινους να επικρατούν με 1-2. Η αγωνιστική για τον Β΄ Όμιλο θα ολοκληρωθεί την ερχόμενη Τρίτη με δύο αγώνες.

Ο ΑΠΟΕΛ στη χθεσινή εκτός έδρας νίκη του, άνοιξε το σκορ στο 5ο λεπτό με τον Γκάρνερ, η Σαλαμίνα ισοφάρισε στο 73ο λεπτό με τον Βάγκνερ και στις καθυστερήσεις ο Σαχάρ με κεφαλιά διαμόρφωσε το 2-1 για τον ΑΠΟΕΛ.

• Νέα Σαλαμίνα - ΑΠΟΕΛ 1-2
  • 17:00 Ερμής - Εθνικός Άχνας (Cablenet)

Στο μεταξύ, αναβλήθηκαν οι αγώνες ΕΝΠ - Πάφος και  Δόξα - Καρμιώτισσα λόγω κρουσμάτων Covid-19 στις ομάδες του Παραλιμνίου και της Καρμιώτισσας.