Ντέρμπι με λίγες φάσεις, χωρίς γκολ και... μοιρασιά

- 05.02.2020

Διατήρησε το +5 η Ανόρθωση

Στις 19:00 άρχισε το μεγάλο εξ αναβολής παιχνίδι. Το www.kerkida.net είναι στο ΓΣΠ για το ΑΠΟΕΛ - Ανόρθωση.

ΤΟ "ΦΙΛΜ" ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

-Πρώτο σφύριγμα απ' τον Βασίλη Δημητρίου

-Πρώτο πεντάλεπτο χωρίς οτιδήποτε, παιχνίδι κέντρου

-8' Υπό βροχή πλέον το παιχνίδι

-9' Πτώση του Χαλένιους στην περιοχή μετά από μαρκάρισμα του Βργκοτς, από το ριπλέι δεν φάνηκε να υπάρχει παράβαση

-Έφυγε το πρώτο δεκάλεπτο. Το ΑΠΟΕΛ μπήκε πιο επιθετικά και δείχνει ότι θέλει να πιέσει για το γκολ

-12' Επικίνδυνη σέντρα του Ράγιος στην περιοχή με φάουλ, ο Σάβιτς έκανε την κεφαλιά για να απομακρύνει, η μπάλα πήγε στο κεφάλι του Μερκή και κατέληξε κόρνερ

-13' Διακοπή για λίγο. Ο Ράγιος είναι στο έδαφος μετά από φάουλ του Σόουζα

-14' Είναι εντάξει ο Ισπανός

-Δυνατό το παιχνίδι, αρκετά τα φάουλ μέχρι στιγμής

-19' Σουτ του Καλτσά εκτός περιοχής, λίγο έξω. Πρώτη καλή φάση στο ντέρμπι

-20' Κίτρινη στον Μακρή για επικίνδυνο παίξιμο σε διεκδίκηση με τον Γκαλίτσιο

-Εικοσάλεπτο. Ισοζύγισε η Ανόρθωση το τελευταία λεπτά

-22' Στο έδαφος ο Μανθάτης, έχει χτυπήσει στο κεφάλι σε διεκδίκηση με τον Μιχαΐλοβιτς. Μέσα το ιατρικό τιμ μετά από υπόδειξη του διαιτητή να σταματήσει το παιχνίδι

-23' Κάρτες σε Μερκή και Λόρια για "κοκορομαχία" μετά το σφύριγμα

-24' Συνεχίζεται το ματς, είναι εντάξει ο Μανθάτης

-25' Κίτρινη και στον Καλτσά για φάουλ στον Ιωάννου λίγο έξω απ' την περιοχή της Ανόρθωσης. Ήταν στο όριο και χάνει το εκτός έδρας παιχνίδι με τον Ολυμπιακό

-"Ψιλόβροχο" πλέον στην περιοχή του ΓΣΠ

-Μισάωρο στο ντέρμπι. Κακό το θέαμα, πάρα πολλές οι διακοπές για φάουλ. Το ΑΠΟΕΛ κρατά μπάλα (71%) αλλά δεν μπορεί να φτιάξει φάσεις

-32' Επικίνδυνη σέντρα του Γιάκολις, ο Λόρια μάζεψε με διπλή προσπάθεια

-36' Ανακόπτεται για οφσάιντ ο Καλτσάς. Οριακή φάση, πολύ δύσκολη για τον βοηθό

-38' Πέμπτη κίτρινη στο ντέρμπι, στον Νταουσβίλι, για φάουλ στον Μάτιτς

-40 λεπτά με κάκιστο θέαμα. Χωρίς ευκαιρία το ντέρμπι και διακοπές κάθε μερικά δευτερόλεπτα

-44' Μικροδιακοπή αφού Λόρια και Σόουζα είναι στο έδαφος μετά από διεκδίκηση

-45' Είναι εντάξει οι δυο παίκτες

-Δυο λεπτά οι καθυστερήσεις

-Ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος. Ένα από τα χειρότερα ημίχρονα που είδαμε στο πρωτάθλημα. Χωρίς ευκαιρία και με διακοπές ασταμάτητα. Το ΑΠΟΕΛ κράτησε μπάλα (62%), ήταν ξεκάθαρη η πρόθεσή του να παίξει επιθετικά αλλά βραχυκύκλωσε με την τακτική της Ανόρθωσης (ΕΔΩ τα στατιστικά)

-Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

-47' Ωραία κίνηση του Αρτυματά από δεξιά και σέντρα, σε κόρνερ ο Μερκής

-48' Πτώση του Καλτσά στην περιοχή μετά από μαρκάρισμα του Μιχαΐλοβιτς. Ζητά πέναλτι ο Ελλαδίτης και η κερκίδα της Ανόρθωσης. Τα ριπλέι που προβλήθηκαν δεν είναι βοηθητικά. Ο διαιτητής ήταν κοντά στη φάση

-Δείτε εδώ φωτορεπορτάζ από τις δυο κερκίδες

-50' Μπήκε πιο δυνατά η Ανόρθωση στο δεύτερο μέρος και κρατά μπάλα

-58' Πρώτη αλλαγή, ο Ντε Βινσέντι στη θέση του Άλεφ

-Μια ώρα παιχνιδιού, παραμένουμε... χωρίς ευκαιρία!

-60' Κίτρινη στον Αρτυματά για δυνατό μαρκάρισμα στον Σόουζα. Χάνει και αυτός την αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό

-63' Μέσα ο Βιντιγκάλ, έξω ο Γιάκολις. Δεν μπορεί να κρατήσει καθόλου μπάλα το ΑΠΟΕΛ στο δεύτερο μέρος και ο Ίνγκεμπριγκτσεν προσπαθεί να αλλάξει την εικόνα της ομάδας του

-64' Λανθασμένα ανακόπτεται για οφσάιντ ο Καλτσάς, ήταν στην ίδια ευθεία

-65' Τελική για το ΑΠΟΕΛ με μακρινό σουτ του Μάτιτς, πολύ άστοχο

-66' Ανακόπτεται και πάλι λανθασμένα για οφσάιντ ο Καλτσάς

-66' Μέσα ο Ντούρις, έξω ο Μανθάτης

-69' Πολύ καλή ατομική προσπάθεια του Βιντιγκάλ, φτάνει έξω απ' την περιοχή αλλά κάνει άσχημο σουτ

-71' Τρίτη αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ, ο Πάβλοβιτς στη θέση του Χαλένιους

-72' Ζητάνε πέναλτι για χέρι οι παίκτες της Ανόρθωσης μετά από σέντρα του Ράγιος. Η μπάλα χτυπά στο χέρι του Σάβιτς, ο διαιτητής ήταν μπροστά στη φάση και έκρινε ότι ο Σέρβος δεν έπαιξε αντικανονικά

-74' Έντονες διαμαρτυρίες από τους παίκτες της "Κυρίας" στον Βασίλη Δημητρίου για μαρκάρισμα του Μερκή στον Ντούρις μέσα στην περιοχή. Κίτρινη στον Βασιλακάκη για την διαμαρτυρία

-75' Κίτρινη στον Πάβλοβιτς για φάουλ

-80' Ο Ιωάννου στη θέση του Καλτσά

-83' Πρώτη κλασική (!!) ευκαιρία στο ντέρμπι. Ο Μακρής γέμισε από δεξιά, ο Πάβλοβιτς έκανε την κεφαλιά από κοντά, έξω η μπάλα

-"Άνοιξε" το παιχνίδι τα τελευταία 10-15 λεπτά, ανεβοκατεβαίνει η μπάλα

-88' Διακοπή για λίγο, στο έδαφος ο Λόρια μετά από διεκδίκηση με τον Πάβλοβιτς. Μέσα το ιατρικό επιτελείο

-Υποδεικνύονται έξι λεπτά καθυστερήσεις όμως τα τελευταία 3-4 λεπτά δεν υπάρχει παιχνίδι. Ο Λόρια είναι ακόμα στο έδαφος και δέχεται τις πρώτες βοήθειες

-94' Τώρα επαναρχίζει το παιχνίδι

-95' Ο Π.Αρτυματάς στη θέση του Ράγιος

-96' ΔΟΚΑΡΙ! Μεγάλη ευκαιρία με φοβερό σουτ του Μερκή στην κίνηση εκτός περιοχής, ο Λόρια απέκρουσε δύσκολα, η μπάλα πήγε στο σίδερο και κόρνερ

-96' ΔΟΚΑΡΙ ξανά για το ΑΠΟΕΛ! Μετά το κόρνερ η μπάλα έφτασε στον Βιντιγκάλ που σούταρε εκτός περιοχής, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι

-98' Πιέζουν οι γαλαζοκίτρινοι από την στιγμή που ξανάρχισε το ματς, κρατούν διαρκώς μπάλα

-100' ΤΕΛΟΣ, από ένα βαθμό παίρνουν οι δυο ομάδες

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Μιχαΐλοβιτς, Μερκής, Σάβιτς, Ιωάννου, Σόουζα, Άλεφ (58' Ντε Βινσέντι), Μάτιτς, Γιάκολις (63' Βιντιγκάλ), Μακρής, Χαλένιους (71' Πάβλοβιτς)

-Στον πάγκο Βάτερμαν, Βούρος, Σιέλης, Καλογήρου, Χάνι

Ανόρθωση: Λόρια, Γκαλίτσιος, Σίλντενφελντ, Βργκοτς, Σελίν, Νταουσβίλι, Κ. Αρτυματάς, Ράγιος (95' Π.Αρτυματάς), Βασιλακάκης, Μανθάτης (66' Ντούρις), Καλτσάς (80' Ιωάννου)

-Στον πάγκο Γιωργαλλίδης, Παπαδόπουλος, Κατσαράβα, Πηλέας, Χατζηβασίλης

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μακρής, Μερκής, Πάβλοβιτς / Λόρια, Καλτσάς, Νταουσβίλι, Αρτυματάς, Βασιλακάκης

Διαιτητής: Δημητρίου Βασίλης

Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος

4ος Διαιτητής: Χριστοδούλου Κυριάκος

Παρατηρητής Διαιτησίας: Γεωργίου Ανδρέας