Ντέρμπι που καθορίζει την συνέχεια στο ΓΣΠ

- 20.03.2022

ΑΠΟΕΛ - ΑΠΟΛΛΩΝ στις 16:00 στο ντέρμπι κορυφής

Το ντέρμπι κορυφής μεταξύ ΑΠΟΕΛ και Απόλλων ξεχωρίζει των σημερινών δύο αγώνων για την 3η αγωνιστική της Β` φάσης στο Πρωτάθλημα Ποδοσφαίρου Α΄ Κατηγορίας Cyta.

Ο αγώνας θα αρχίσει στις 16.00.

Στις 19.00, θα διεξαχθεί ο αγώνας των ομάδων που ακολουθούν στην 2η και 3η θέση της βαθμολογίας, Άρη και ΑΕΚ

Εξάλλου, στους αγώνες του Σαββάτου σημειώθηκαν τα ακόλουθα αποτελέσματα: ΑΕΛ – Ομόνοια 1-1 και

Πάφος F.C. – Ανόρθωση 2-2.

Στην Πάφο, μετά από ένα δραματικό αγώνα που κρίθηκε στις καθυστερήσεις, Πάφος F.C. και Ανόρθωση εξήλθαν ισόπαλες 1-1 στο "Στέλιος Κυριακίδης".

Ο Αουρέλιο στο 7` άνοιξε το σκορ για την Πάφο, ο Χριστοφή με πέναλτι ισοφάρισε σε 1-1 για την Ανόρθωση στο 58`, ο Ζάιρο έδωσε ξανά προβάδισμα στην Πάφο στις καθυστερήσεις (90` +1΄)  για να διαμορφώσει το τελικό 2-2 ο Χριστοδουλόπουλος στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων.

Στην ισοπαλία 1-1 έμεινε και ο αγώνας μεταξύ της ΑΕΛ με την Ομόνοια για το δεύτερο όμιλο του Πρωταθλήματος Cyta. Ο Ζαχαρίου στο 14` άνοιξε το σκορ για την Ομόνοια και ο Έουλερ διαμόρφωσε ο τελικό αποτέλεσμα στο 84`.