ΝΤΕΡΜΠΙ που τα είχε... ΟΛΑ εκτός νικητή!

- 12.09.2020

Τα είχαν όλα εκτός από νικητή το ντέρμπι. Από ένα γκολ, ευκαιρίες, μονομαχίες, πάθος, ένταση και λάθη.

Ντέρμπι που τα είχε όλα εκτός από νικητή, διεξήχθη το βράδυ του Σαββάτου (12/09). Η Ανόρθωση υποδέχθηκε στο "Αντ. Παπαδόπουλος" την Ομόνοια, σε παιχνίδι για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, με τις δύο ομάδες να συμβιβάζονται στο ισόπαλο 1-1. Τα γκολ σημειώθηκαν στο πρώτο μέρος, αρχικά σκόραρε η Ομόνοια με τον Σενέ και στη συνέχεια η Ανόρθωση με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Οκριασβίλι. Τα είχαν όλα εκτός από νικητή το ντέρμπι. Από ένα γκολ, ευκαιρίες, μονομαχίες, πάθος, ένταση και λάθη.

Το ΦΙΛΜ του αγώνα:

-Έναρξη.

-3' Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια! Με ωραία προσποίηση ο Μποτεάκ άφησε την μπάλα να περάσει προς τον Μαυρία που μπήκε στην περιοχή και έκανε το δυνατό σουτ, ο Λόρια έπεσε και έδιωξε σε κόρνερ.

-4' Δοκίμασε από μακριά ο Γκόμεθ, με απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ, λίγο έξω η μπάλα.

-6' "Απάντησε" στις ευκαιρίες η Ανόρθωση! Ατομική προσπάθεια του Χουσμπάουερ, πέρασε από Γκόμεθ και Κούσουλο και έκανε το σουτ με το αριστερό από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα όμως κόντραρε στον Λανγκ και έφυγε σε κόρνερ.

-10' Δεκάλεπτο στο ματς με αρκετά καλό τέμπο, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλουν τον ρυθμό τους.

-13' Πολύ καλή άμυνα από τον Γκαλίτσιο που πρόλαβε τον Σενέ, ο οποίος έκανε το κοντρόλ και μπήκε στην περιοχή της Ανόρθωσης.

-15' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια με τον Σενέ! Ο Γκόμεθ από τον άξονα πέρασε αριστερά στον Τιάγκο, αυτός έκανε το γύρισμα στην περιοχή, ο Σενέ έκανε το κοντρόλ, έδειξε να χάνει τον έλεγχο όμως υπό την πίεση του Σίλντενφελντ και πέφτοντας πρόλαβε και έκανε το πλασέ, νικώντας τον Λόρια για το 0-1! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

-21' Αρκετά λάθη στον μεσοαμυντικό χώρο για την Ανόρθωση. Επηρεασμένοι οι γηπεδούχοι από το γκολ που δέχθηκαν.

-24' Σουτ του Μποτεάκ από καλή θέση, η μπάλα κόντραρε.

-24' Διακοπή για να δροσιστούν οι ποδοσφαιριστές.

-25' Συνέχεια στο ματς.

-27' Κεφαλιά του Σίλντενφελντ, έξω η μπάλα.

-28' Διαμαρτυρήθηκαν για χέρι του Κούσουλου εντός περιοχής οι γηπεδούχοι, σε σουτ του Χουσμπάουερ. Ήταν κοντά στην φάση ο ρεφ Χριστοδούλου και έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

-35' Από μία κίτρινη σε Γκόμεθ και Μανιά για διαπληκτισμό.

-36' Καλή στιγμή για την Ανόρθωση. Μετά από ατομική προσπάθεια το Οκριασβίλι, ο Μαργκάσα έκανε το σουτ και ο Φαμπιάνο έδιωξε με τις γροθιές.

-37' Στο έδαφος ο Βργκοτς, ζήτησε ξανά πέναλτι η Ανόρθωση, δεν φάνηκε να υπάρχει παράβαση. Ήταν κοντά ο Χριστοδούλου και έδειξε να συνεχιστεί το ματς.

-37' Αντεπίθεση για την Ομόνοια, Παπουλής, Μποτεάκ και Σενέ συνεργάστηκαν αλλά το γύρισμα του τελευταίου δεν ήταν καλό και ο Λόρια πρόλαβε τον Παπουλή.

-44' ΠΕΝΑΛΤΙ για την Ανόρθωση. Ο Γκαλίτσιος σέντραρε από δεξιά, ο Καλτσάς πήγε για την κεφαλιά, ο Λανγκ πήδηξε μαζί του (από πίσω του) με ανοικτό το χέρι. Την επαφή αυτή, του χεριού του Λανγκ στην πλάτη του Καλτσά, τιμώρησε ο ρεφ Χριστοδούλου.

-45' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση! Εκτέλεσε εύστοχα ο Οκριασβίλι για το 1-1! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

-45' Από μία κίτρινη σε Παπουλή και Καλτσά για διαμαρτυρίες.

-45+1' Δυνατό σουτ του Γκόμεθ, δύσκολα ο Λόρια.

-Τέλος ημιχρόνου.

Ξεκίνησε το β' μέρος.

-46' Από μία αλλαγή για κάθε ομάδα. Ασάντε αντί Παπουλή για την Ομόνοια, Κ. Αρτυματάς αντί Χουσμπάουερ για την Ανόρθωση.

-50' Κεφαλιά του Μανιά από καλή θέση, σταθερά ο Φαμπιάνο.

-55' Καλή στιγμή για την Ομόνοια. Ατομική προσπάθεια του Ασάντε και γύρισμα στον Τιάγκο που έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα κόντραρε και έεφυγε σε κόρνερ.

-57' Κίτρινη στον Βργκοτς για φάουλ στον Λούφτνερ.

-58' Φάουλ σε καλή θέση για την Ομόνοια, στο τείχος η εκτέλεση του Μποτεάκ.

-59' Γύρισμα του Μανιά από δεξιά, δύσκολα σε κόρνερ ο Φαμπιάνο.

-61' Κλέψιμο του Κούσουλου και ωραία σέντρα προς τον Σενέ, η κεφαλιά του όμως ήταν αρκετά άστοχη.

-63' Σουτ του Αρτυματά από καλή θέση, άστοχο.

-66' Αλλαγή για την Ομόνοια. Γκόμες αντί Γκόμεθ.

-66' Αλλαγή για την Ανόρθωση. Χριστοφή αντί Καλτσά.

-68' Διακοπή για να δροσιστούν οι ποδοσφαιριστές.

-69' Επανέναρξη.

-70' Αλλαγή για την Ομόνοια. Ντούρις αντί Σενέ.

-75' Χωρίς φάσεις στα τελευταία λεπτά. Παίζουν προσεκτικά και χωρίς ρίσκα οι δύο ομάδες.

-82' Φοβερή επέμβαση του Φαμπιάνο! Ο Μανιάς μπήκε στην περιοχή από αριστερά και έκανε το γύρισμα, ο Μαργκάσα έκανε το πλασέ στην κίνηση αλλά ο γκολκίπερ της Ομόνοιας αντέδρασε σωστά πέφτοντας στην δεξιά του γωνία και διώχνοντας σε κόρνερ.

-82' Αλλαγή για την Ανόρθωση. Ελουντού αντί Οκριασβίλι.

-83' Κίτρινη στον Ελουντού για φάουλ στον Μαυρία.

-85' Πιο πιεστική η Ανόρθωση στα τελευταία λεπτά, ψάχνει περισσότερο το δεύτερο γκολ.

-86' Κίτρινη στον Νταουσβίλι για την αντίδραση του σε φάουλ που του έγινε από τον Ντούρις.

-88' Κίτρινη και στον Μαυρία, για δυνατό τάκλιν στον Ελουντού.

-89' Κλασική ευκαιρία για την Ανόρθωση! Ο Κορέια εκτέλεσε το φάουλ από αριστερά, ο Γκαλίτσιος έκανε την κεφαλιά, με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα έξω.

-90' Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

-90+2' ΑΠΙΘΑΝΗ ευκαιρία για την Ανόρθωση! Αντεπίθεση από δεξιά, ο Ελουντού πρόλαβε και έκλέψε από τον Λέζιακς, μπήκε στην περιοχή από δεξιά και έστρωσε στον Χριστοφή που μόνος απέναντι στον Φαμπιάνο έστειλε την μπάλα απελπιστικά ψηλά έξω.

-Τέλος αγώνα.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Λόρια, Γκαλίτσιος, Σίλντενφελντ, Βργκοτς, Κορέια, Νταουσβίλι, Χουσμπάουερ (46'Κ. Αρτυματάς), Μαργκάσα, Οκριασβίλι (82'Ελουντού), Μανιάς, Καλτσάς (66'Χριστοφή).

**Στον πάγκο οι Παπαδόπουλος, Π. Αρτυματάς, Κ. Αρτυματάς, Πηλέας, Αμπαρτζουμιάν, Σελίν, Κορρέα, Χριστοφή, Ελουντού.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Μαυρίας, Λέζιακς, Λούφτνερ, Λανγκ, Γκόμεθ (66'Γκόμες), Κούσουλος, Μποτεάκ, Παπουλής (46'Ασάντε), Τιάγκο, Σενέ (70'Ντούρις).

**Στον πάγκο οι Κυριακίδης, Κίκο, Γκόμες, Χούμποτσαν, Ντούρις, Τζιωνής, Λοΐζου, Χαραλάμπους, Ασάντε.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μανιάς, Καλτσάς, Βργκοτς, Ελουντού, Νταουσβίλι / Γκόμεθ, Παπουλής.

Διαιτητής: Χριστοδούλου Κυριάκος

Α' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτής Ομηρος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Σάββα Γιώργος

4ος Διαιτητής: Κουμή Δημήτρης

Παρατηρητής: Ιωάννου Μιχάλης